Twardy pancerz.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Stalin - grabarz Armii Czerwonej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
Bożena

Niezwyciężona i legendarna Armia Czerwona - jej historii Władimir Bieszanow poświęca swoje najnowsze dzieło, w którym ukazuje powstawanie tej armii w latach trzydziestych XX wieku, tworzenie radzieckiego monstrum wojskowego, gigantyczny wysiłek ludzi pracujących w nieludzkich warunkach, ale także gospodarki, nie liczącej się z kosztami moralnymi i materialnymi, i co z tego wynikło w 1941 roku. "Twardy pancerz" mówi o degradacji w latach trzydziestych XX wieku i późniejszym rozwoju stalinowskich wojsk pancernych.

Bieszanow potwierdza z naukową precyzją obiegowe prawdy o kopiowaniu przez ówczesnych Rosjan nowoczesnego zachodniego sprzętu wojskowego, potwierdza braki w wyszkoleniu załóg, które nie potrafiły poradzić sobie z tym sprzętem na polu walki, gigantyczne błędy w strategii i taktyce wojsk pancernych.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Marcin Kowalczyk | 2015-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Autor w książce przedstawia historię powstania i pierwszych walk radzieckich wojsk pancernych. Pierwsza część książki omawia historię konstrukcji czołgów, druga walki z Japonią, Finlandią i Niemcami. O ile pierwsza jest bardzo rozbudowana i dokładna. Często ilustrowana rysunkami sylwetek czołgów, to do drugiej mam zastrzeżenia o lakoniczność i ciężki styl.
W książce razi też nieco ironiczny sposób postrzegania rzeczywistości przez autora. Mnie osobiście czasami denerwował.
Podsumowując mamy dobrą pozycję, obalającą stereotypy o radzieckich pancerniakach. Warto przeczytać.

nrok99 | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Minusy:
-specyficzny podział książki, rozdział I zajmuje 3/4 zawartości, pozostałe 3 rozdziały resztę,
-teza z tytułu raczej słabo uzasadniona,
-ostatnie rozdziały proszą się o szersze rozwinięcie i podobną wnikliwość jak rozdział pierwszy,
Plusy:
-temat ciężki ale czyta się lekko,
-sarkastyczne poczucie humoru autora,
-ciekawy opis początków sowieckich pancerniaków.

henio32 | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Książka napisana bardzo ciekawie. Dogłębna analiza historii konstruowania radzieckiech czołgów od roku 1918. Znajdziemy tu historię powstania radzieckich maszyn z licznymi porównaniami przede wszystkim do czołgów niemieckich ale również do francuskich , angielskiech i innych krajów. Bieszanow opisuje też niesamowicie ciekawie szaleństwo tamtych czasów w ZSSR, czyli mordowanie konstruktorów, techników, dowódców i innych pod absurdalnymi oskarżeniami "szkodnictwa" i "szpiegostwa" dla niemal wszystkich krajów świata. Pokazuje też niewyobrażalne marnotrastwo sił i środków oraz warunki produkcji czołgów a także realia życia "sowieckich ludzi" tamtej epoki. Znajdziemy tu różne ciekawostki np. analizę jakości T-34 dokonaną przez amerykanów w 1942r. Książka zawiera też pierwszy sprawdzian armii pancernych Stalina czyli konflikt z Japonią najpierw nad jeziorem Chasan a potem Chanchyn-Goł.
Książka wspaniale napisana , czyta się ją jednym tchem. Zawiera dużo szczegółowych informacji ale...

nurni | 2017-03-06
maciekk | 2014-11-19