Twardy pancerz.

Okładka książki Twardy pancerz. Władimir Bieszanow
Okładka książki Twardy pancerz.
Władimir Bieszanow Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Bellona
2013-05-16
2013-05-16
historia Armia Czerwona wojska pancerne strategia taktyka wojskowa

Propaganda, a miało być o czołgach. Cytuję: zaciekle nienawidził całego otaczajcego świata., wszystkiego i wszystkich z wyjątkiem swojej zmarłej matki.....Szczególną nienawiścią.... pałał do duchowienstwa, którego nauki stanowiły opium dla ludu, rodzaj samogonu... itd, itp.

Książkę przeczytałem dwa razy. Za pierwszym razem ilość informacji nieco mnie przytłoczyła i wiele fragmentów czytałem dość pobieżnie. Gdy książkę skończyłem, jej temat zafrapował mnie na tyle, że postanowiłem lepiej sobie wszystko poukładać i przeczytałem wszystko jeszcze raz, uważnie.
Największą zaletą książki jest unikalne - krytyczne podejście rosyjskojęzycznego autora, oparte na źródłach radzieckich/rosyjskich.
Autor obala wiele historycznych mitów, w tym rzekomy geniusz strategiczny gen. Żukowa. W książce znajdziemy wiele unikalnych informacji, lecz przez to nie czyta się jej lekko i szybko. Na szczęście humor (nierzadko czarna jego odmiana) autora umila lekturę. Na minus - mała ilość zdjęć na korzyść rysunków, kilka niezbyt czytelnych map. Szata graficzna nie powala, więc po książkę sięgną raczej pasjonaci historii i techniki wojskowej.
Książka podzielona jest na kilka części. Najdłuższą z nich stanowi opis i ewolucja sowieckiej broni pancernej - naprawdę dokładna i szczegółowa. Możemy się z niej dowiedzieć o wszystkich typach sowieckich czołgów i ich genezie powstania, ale i o mniej znanych, wybujałych projektach (np. czołgi wielowieżowe),a nawet czysto fantastycznych pomysłach, na które bezpowrotnie tracono fundusze.
Pozostałe części książki opowiadają o użyciu sowieckiej broni pancernej w konfliktach na dalekim wschodzie i w II Wojnie Światowej, zwłaszcza po napaści Niemiec w 1941 na Związek Sowiecki.
Książka otwiera oczy czytelnika na twarde zderzenie skomplikowanych technologii z siermiężną rzeczywistością ZSRS i wielkich kosztach industrializacji, jakie poniosło społeczeństwo.
Ogólnie, książka mnie zafrapowała i na pewno nie będzie ostatnią z twórczości W. Bieszanowa.

Dla mnie to jest najlepsza biografia Józefa Stalina i jego jakże zbrodniczych działań na arenie II wojny światowej oraz systemu komunistycznego. Zmuszanie ludzi do niewolniczej pracy na Syberii, nieliczenie się z drugim człowiekiem, jednym słowem przełom lat 30-tych i 40-tych w pigułce. Po raz pierwszy miałem przyjemność poznać z bliska czołg T-34. A także inne rekonstrukcje radzieckich czołgów od roku 1918. Józef Stalin to był kawał debila (nie liczył się z drugim człowiekiem, jak już wspominałem wcześniej). Szkodnictwo i szpiegostwo to były jego "wymówki". Wrażenie zrobiły na mnie także sprawdziany armii pancernych oraz świetnie zobrazowany konflikt z Japonią nad jeziorem Chasan i Chanchyn-Goł. Polecam każdemu fanowi książek o tematyce wojennej.

Tu po raz pierwszy spotkałem się z opisem czołgu T-34. Polecam.

Tu po raz pierwszy spotkałem się z opisem czołgu T-34. Polecam.

Książka napisana bardzo ciekawie. Dogłębna analiza historii konstruowania radzieckiech czołgów od roku 1918. Znajdziemy tu historię powstania radzieckich maszyn z licznymi porównaniami przede wszystkim do czołgów niemieckich ale również do francuskich , angielskiech i innych krajów. Bieszanow opisuje też niesamowicie ciekawie szaleństwo tamtych czasów w ZSSR, czyli mordowanie konstruktorów, techników, dowódców i innych pod absurdalnymi oskarżeniami "szkodnictwa" i "szpiegostwa" dla niemal wszystkich krajów świata. Pokazuje też niewyobrażalne marnotrastwo sił i środków oraz warunki produkcji czołgów a także realia życia "sowieckich ludzi" tamtej epoki. Znajdziemy tu różne ciekawostki np. analizę jakości T-34 dokonaną przez amerykanów w 1942r. Książka zawiera też pierwszy sprawdzian armii pancernych Stalina czyli konflikt z Japonią najpierw nad jeziorem Chasan a potem Chanchyn-Goł.
Książka wspaniale napisana , czyta się ją jednym tchem. Zawiera dużo szczegółowych informacji ale podanych w sposób przystępny, nie mamy wrażenia czytania encyklopedii a raczej dobrej powieści z interesującym dokładnym opisem akcji.
Książka na prawdę warta przeczytania

Minusy:
-specyficzny podział książki, rozdział I zajmuje 3/4 zawartości, pozostałe 3 rozdziały resztę,
-teza z tytułu raczej słabo uzasadniona,
-ostatnie rozdziały proszą się o szersze rozwinięcie i podobną wnikliwość jak rozdział pierwszy,
Plusy:
-temat ciężki ale czyta się lekko,
-sarkastyczne poczucie humoru autora,
-ciekawy opis początków sowieckich pancerniaków.

Minusy:
-teza z tytułu raczej słabo uzasadniona,
Plusy:
-temat ciężki ale czyta się lekko,
-sarkastyczne poczucie humoru autora,
-ciekawy opis początków sowieckich pancerniaków.

Autor w książce przedstawia historię powstania i pierwszych walk radzieckich wojsk pancernych. Pierwsza część książki omawia historię konstrukcji czołgów, druga walki z Japonią, Finlandią i Niemcami. O ile pierwsza jest bardzo rozbudowana i dokładna. Często ilustrowana rysunkami sylwetek czołgów, to do drugiej mam zastrzeżenia o lakoniczność i ciężki styl.
W książce razi też nieco ironiczny sposób postrzegania rzeczywistości przez autora. Mnie osobiście czasami denerwował.
Podsumowując mamy dobrą pozycję, obalającą stereotypy o radzieckich pancerniakach. Warto przeczytać.

W książce razi...

• Druga Wojna Światowa
  • II wojna światowa
  • Kindle
  • Do kupienia
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Twardy pancerz.