Byłem kierowcą Hitlera

Wydawnictwo: Vesper
Die letzten Tage mit Adolf Hitler
historyczna
Gośka

Ta książka jest potrzebna, ponieważ nieżyjący Hitler wciąż nie daje spać wielu osobom. Nie tylko sceptycznej młodzieży, lecz również historykom wszystkich krajów. […] Erich Kempka przedstawił w prawdziwą, tragiczną prawdę, którą mogłem uzupełnić za pomocą licznych wypowiedzi świadków tamtych czasów, dokumentów oraz publikacji. Uczyniłem to tym chętniej, że Niemcom prawda jest tak samo potrzebna, jak kromka chleba głodnemu. Do tej pory najnowsza historia Niemiec była – wyjąwszy garstkę rzetelnych historyków i publicystów – świadomie fałszowana, przeinaczana, a w części zakłamywana. […] Ze skromną prostotą, ale i szczerą konsekwencją, Kempka odważnie opowiada o tym, jak było naprawdę, a nie jak chciano sprawy widzieć i słyszeć od 1945 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper,2012

źródło okładki: http://kulturowskaz.pl/o2,12788.html

Heisenberg | 2016-10-18

Tytuł i nazwisko autora są trochę mylące. Wspomnienia Ericha Kempki zajmują mniejszą część zawartości tej książki; reszta to aneks napisany przez Ericha Kerna.
Z punktu widzenia stricte historycznego, można to przeczytać z niejakim zainteresowaniem. W końcu wspomnienia człowieka który należał do najbliższego otoczenia Hitlera przez 13 lat powinny interesować miłośników II WŚ, i jakby nie patrzeć, to pewną wartość mają. Można w tym miejscu dodać, że Kempka był jednym z tych, którzy dokonali spalenia ciała Hitlera i Evy Braun.
Niestety, jeśli tą książkę ocenimy za całokształt, to już tak pięknie nie jest. Obydwaj autorzy (zwłaszcza Kern) gloryfikują postać fuhrera do granic absurdu! Hitler był najlepszym człowiekiem swoich czasów, nieborak został przez zachodnie mocarstwa zmuszony do rozpętania wojny, był otoczony zdrajcami na każdym kroku, a każda jego decyzja była genialna pod każdym względem – taki bełkot i brednie wypływają z tej niepozornej książeczki strumieniami!
Jeśli...

Artem | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Na początku warto zaznaczyć, że książka składa się z 2 części, pierwsza to historia opowiedziana przez osobistego kierowce Hitlera, Ericha Kempka a druga to już bardziej historyczne i dokładne przedstawienie ogólnej sytuacji na wojnie, życia Hitlera czy dość ciekawy rozdział o włoskim "sojuszniku".

Jak widać książka ma tutaj nie najlepsze opinie, nie ma się co dziwić mimo wszystko, albo ludzie po prostu ślepo trzymają się swoich propagandowych wersji, że Hitler to samo zło i nie potrafią inaczej spojrzeć na to wszystko albo nie rozumieją, że to książka napisana przez jego osobistego kierowce i oczekują, że będzie on pisał w samych negatywach o Hitlerze. Nie przedstawia się tu jak traktował swoich wrogów ale jakim był człowiekiem dla ludzi z którymi pracował i dla Niemców.

Jak dla mnie bardzo dobra książka, już jestem bardziej skłonny uwierzyć ludziom z którymi pracował niż pseudo-rosyjskim historyką którzy na każdym kroku starają się wymyślić jak największe głupoty byle wszystko...

Gonzales | 2015-03-10
Przeczytana: 09 marca 2015

Ta książka to praktycznie jawna propaganda hitlerowska.
Już na wstępie w przedmowie dostajemy informację, że sceptycyzm jest źle widziany, szczególnie wśród młodzieży. Tak jakby sceptycyzm ze swojej natury był czymś złym. Sceptycyzm może być niewygodny kiedy ktoś ma odrębne zdanie ale na pewno nie jest niewłaściwy. Powiem więcej: jedną z miar rzetelnego historyka Powinien być właśnie sceptycyzm. A jeżeli historyk ma subiektywne podejście do historii to właściwie nie jest historykiem. Jedynie kronikarzem.

Książka już na wstępie odrzuciła mnie swoją miałkowością w podejściu do Hitlera. Erich Kempka opisuje go jako człowieka ze wszech miar wspaniałego i cudownego. Możemy się zatem dowiedzieć, że Hitler niczym pan Jezus rozdaje jedzenie potrzebującym, przekazuje w prezencie głowom państw luksusowe, opancerzone samochody, troszczy się o chorych i cierpiących, a pieniądze nie mają dla niego większego znaczenia. Jest ciepłym, życzliwym, nacechowanym troską człowiekiem. Z Erichem Kemką...

ira | 2012-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 października 2012

Mam trochę mieszane uczucia.
Zapisków Kempki jako takich jest w tomiku niewiele, reszta to komentarz autora książki, Ericha Kerna, który dowodzi, zresztą mało przekonująco, że do wojny i upadku narodu niemieckiego doprowadzili zdrajcy narodu, czyli opozycja przeciwko Adolfowi Hitlerowi.
Liczyłam na coś więcej, zwłaszcza ze strony człowieka, który woził Fuhrera przez trzynaście lat i był niemal bezpośrednim świadkiem jego śmierci.
Dodatkowy komentarz Kerna przeczytałam z zainteresowaniem, bo jest to ciekawy, choć w mojej ocenie niebezpieczny punkt widzenia.
Do przemyślenia.

Paweł | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

W sumie dosyć spore rozczarowanie. Książka reklamowana jako "potrzebna, ponieważ nieżyjący Adolf Hitler wciąż nie daje spać wielu osobom" tak naprawdę nie wnosi wielu istotnych faktów i nie jest w stanie wpłynąć na moją ocenę osoby Hitlera. Tezy (czy też fakty) prezentowane przez autora mogą być traktowane jako równie abstrakcyjne, jak te, którym się on próbuje przeciwstawić, brakuje też solidniejszego udokumentowania. Spodziewałem się dużo więcej, a tak tylko odświeżyłem sobie wiedzę, którą miałem już i wcześniej.

martolina | 2014-08-17

no nie wiem, nie wiem
dla mnie to nie jest prawdziwa opowieść o Hitlerze, a raczej o Hitlerze jakim autor chciałby go zapamiętać

kjonca | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Książka dzieli się na 2 części.
Pierwsza to są faktyczne wspomnienia Ericha Kempki i ... mogłoby ich być więcej.
Druga to są teksty objaśniające Ericha Kerna. Niestety trudno to określić inaczej niż wspomnienia czy przemyślenia bezkrytycznego nazisty.
najlepiej jego podejście oddaje zdanie z końcówki książki "[...] zbadać chwalebny rozkwit Trzeciej Rzeszy, jej jasne - a także - ciemne strony, ze straszliwą klęską Adolfa Hitlera i jego dramatycznym upadkiem włącznie." Widać, że bardziej żałuje upadku III Rzeszy, a nie jej okrucieństw ...

Asia Pe | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Ciekawie było poznac historię oblężenia Berlina. Bezkrytyczne podejście autora do osoby Hitlera sprawia jednak wrażenie, że książka jest elementem propagandy. Wszystko to jakieś takie ugłaskane...

Rhinothmetos | 2017-11-21
Przeczytana: 02 grudnia 2017