Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać366
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Scott Rusch
2
6,6/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
59 przeczytało książki autora
91 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Sztuka wojenna w czasach starożytnych 3000 r. p.n.e.-500 r. n.e.
Scott Rusch, Simon Anglim
6,3 z 4 ocen
11 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojny Sparty. Strategia, taktyka i kampanie Scott Rusch
6,9
Jakaś taka niedowarzona ta pozycja -- rozczarowała mnie pod trzema względami.
Brak dobrych map -- od początku do końca książki nie ma ani jednej przekrojowej mapy, która wskazałaby cały teatr działań i głównych aktorów. Czytałem więc opis bitew i wojen mając przed oczami pokawałkowaną Grecję. Nawet te mapy, które są, prezentowane są bez serca, na sztukę.
Autor (być może tłumacz do siebie coś dołożył) bardzo często pisze na jednym oddechu, co powoduje że mamy jeden tygiel informacji bez żadnych wyróżników. Przykład ze str. 130 "...Ateńczycy wznowili blokadę. Wzmocnioną teraz (...) flotę ateńską nękał niedostatek wody i miejsc do kotwicowania, a także problemy ze zdobyciem żywności. Spartanie oferowali nagrody, (...),każdemu, kto dostaczy zaopatrzenie na wyspę...". Jako wyrwany fragment brzmi on jeszcze gorzej, ale nawet czytając książkę musiałem ten kawałek przeanalizować kilka razy, czemu to Spartanie oferują nagrody za żywność dostarczoną na wyspę, skoro to flocie ateńskiej brakowało jedzenia, a poza tym Ateny i Sparta były stronami konfliktu. Ten akapit brzmi tak dziwnie, bo autor nie zaprząta sobie głowy wprowadzaniem kontr, podkreśleń i innych ozdobników -- tekst powinien brzmieć "Także Spartanie borykali się z brakiem żywności i oferowali...".
I może już mniej istotne, w kilku miejscach, opisując słabnąca Spartę, autor pisze, że generalnie Sparta nie miała szans, bo Ateny się rozwijały, a Sparta wymierała. I koniec wyjaśnień. Rozumiem, że to książka o wojnach, ale u licha wypadałoby podać powód tego wymierania -- emigrowali do UK? Brak szczepień? Czemu czytelnik ma się tego domyślać, skoro (jak zgaduję) wyjaśnienie zabrałoby ze dwa wiersze.
Jeśli ktoś oczekuje książkowego ekwiwalentu "300" to przypuszczam, iż srodze się zawiedzie, ale nawet i bez takich oczekiwań książka raczej rozczarowuje.
Wojny Sparty. Strategia, taktyka i kampanie Scott Rusch
6,9
Dobra książka, ukazująca starożytny Świat, który z dzisiejszej perspektywy często wydaje się "nudny", natomiast jest on dynamiczny i pełen zaskakujących zwrotów (zmiany sojuszy i zdrady są na porządku dziennym).
Autor opisuje konflikt między dwoma głównymi nietrywializującymi sojuszami w w Świecie Greckim: Atenami i Spartą. Jest to Świat w pigułce i co zastanawiające to to, że jak na tak mały naród jak Grecy był bardzo twórczy, zarówno w dziedzinach militarnych jak i naukowych. Dzięki temu połączeniu mogli stawić skuteczny opór Persji i być jednym z głównych rozgrywających w starożytnym Świecie Śródziemnomorskim. Tak naprawdę to do dziś korzystamy z "zacieru" intelektualnego Starożytnej Grecji.
Książka ma spojrzenie głównie z tzw. "Spartańskiej" strony i dlatego dla uzupełnienia, przydałoby się dla szerszego spojrzenia książka z perspektywą dział: Aten, Persji, czy innych miast Grecji.