Opowiedzcie, jak tam żyjecie

Seria: Obieżyświat
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Come, Tell Me How You Live
nawka

W latach trzydziestych, będąc już dobrze znaną pisarką, Agatha Christie przez kilka sezonów towarzyszyła swemu mężowi, Maxowi Mallowanowi, w pracach archeologicznych w Syrii i Iraku. Znajomi często wypytywali ją o to dziwne życie - a ona odpowiedziała na ich pytania w lekkiej, niefrasobliwej książce.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Pani_Wu | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Czy Agatha umie pisać?

Kiedy pewnego razu odwiedził Mallowanów szejk, zauważył, że Agatha rozwiązuje krzyżówkę. Wyraził zdziwienie, że kobieta potrafi czytać i zapytał Maxa Mallowana, czy jego żona potrafi także pisać?

Jest to drugie wydanie i nowe tłumaczenie książki, która stanowiła odpowiedź Agathy Christie na pytania znajomych o to, jak się żyje, mieszka i jak wygląda codzienność podczas wypraw archeologicznych.
Drugim mężem pisarki był Max Mallowan, profesor archeologii.
Kiedy wyjeżdżali do Syrii na wykopaliska, w latach '30 XX wieku, Agatha była już znaną pisarką.
Cóż tam robiła?
Pomagała mężowi w segregowaniu wydobytych artefaktów, w ich opisywaniu i katalogowaniu, a także w prowadzeniu związanej z pracami księgowości. Poza tym, miała swoją maszynę do pisania i pracowała. Niewątpliwie zbierała także wrażenia, które potem wykorzystała w wielu swoich kryminałach, których akcja dzieje się w Egipcie, Bagdadzie i innych egzotycznych miejscach. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że...

MałaPisareczka | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Agata Christie była już znaną autorką powieści kryminalnych, gdy w latach trzydziestych towarzyszyła swojemu mężowi - archeologowi Maxowi Mallowanowi - podczas wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Przyjaciele dopytywali ją o wrażenia i to na ich prośbę spisała swoje wspomnienia, stąd też jakże charakterystyczny tytuł książki.

"Opowiedz, jak tam żyjecie" to książka dla - że się tak wyrażę - dwóch adresatów. Pierwszą grupą są fani (przyjaciele) Agaty Christie, którzy chcieliby poznać "inne" życie pisarki związane z jej wielką pasją, jaką były podróże i archeologia. Natomiast druga grupa to wszyscy ci, którzy są ciekawi życia archeologa - jak wygląda życie na wykopaliskach?

Agata Christie już w wprowadzeniu podkreśla, iż "Opowiedz, jak tam żyjecie" jest przede odpowiedzią: "na pytanie, które bardzo często słyszę: Zatem kopiecie w Syrii, tak? Opowiedz mi wszystko, proszę. Jak tam żyjecie? Mieszkacie w namiotach?". Jednakże autorka od razu ostrzega - żeby nikt nie był rozczarowany - w...

Ania Urbańska | 2013-09-26

O, jak ja się śmiałam czytając tę książkę! Dawno, dawno temu pożyczyłam ją z biblioteki i pokochałam do tego stopnia, że jakieś 15 lat później, zobaczywszy ją za nierozsądnie wysoką cenę w antykwariacie, zaczęłam się zajadle targować i kupiłam ją po troszkę mniej nierozsądnej, ale ciągle dziwnie wysokiej, cenie. Musiałam ją mieć i dopięłam swego. Styl pisarki nie przypomina jej powieści kryminalnych - jest jeszcze lepszy, o ile to możliwe. Perypetie angielskiego archeologa, a przede wszystkim jego żony - z życia wzięte - są jedną z najlepszych książek wspomnieniowych tego typu, jakie czytałam. Polecam z czystym sumieniem - jedyne, co może Wam grozić, to ból brzucha ze śmiechu!

Herbaciarka | 2012-12-17
Przeczytana: grudzień 2012

Wspaniała, ciepła i niesamowicie zabawna opowieść jak to się żyje i tworzy na wykopaliskach. Agatha Christie w szczególnie zabawny sposób ukazuje mieszkańców Bliskiego Wschodu, ich zwyczaje i filozofię życiową tak różną od naszej ;) Gorąco polecam !!!

lolipop13 | 2016-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2016

„Opowiedzcie, jako tam żyjecie” Agaty Christie przy pierwszej lekturze było dla mnie zaskoczeniem, bo spodziewałam się po autorce innego gatunku. Niemniej jednak książka spodobała mi się jako ciekawa relacja z archeologicznych wypraw, w jakich uczestniczyła mistrzyni kryminału.

Ostatnio sięgnęłam po tę książkę ponownie i nadal uważam ją za pozycje wartą przeczytania, na przykład w długie zimowe wieczory. Christie pisze w sposób prosty, ale pełen humoru, lekkości. Z dzisiejszej perspektywy temat wydaje się być nieco egzotyczny – lata trzydzieste, wykopaliska archeologiczne w Syrii. Dzięki relacji autorki możemy poznać trudy i radości życia w obym miejscu z ludźmi zupełnie odmiennymi kulturowo. Christie w swej książce skupia się często na ludziach, maluje sugestywne portrety współtowarzyszy wyprawy, a także autochtonów – na tyle, na ile potrafi ich zrozumieć i opisać mimo nieznajomości ich języka. Przytacza wiele słodko-gorzkich anegdot z podróży i przygotowań do niej (np. o...

koemata | 2015-08-29
Na półkach: Przeczytane, Audio, Az w 2015
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

wykopaliska w Syrii, chawadża Agatha jest obserwatorką wydarzeń, organizacji wyprawy swojego męża archeologa, podróży, poszukiwań w Tell Arbid - (miasto założone na dziewiczym terenie ok. 2.800 roku p.n.e.) ---- także Tell Czaghar Bazar w dorzeczu Al-Chabur, oraz Tell Brak, Nimrud, Mosul, Salmanasara, Tell Bajndar, Amuda, --- In sza Allah!

Uwielbiam kryminały pani Christie, a ponieważ podoba mi się w nich m.in. jej styl, postanowiłam zobaczyć jak wypadną wspomnienia jej autorstwa dotyczące wykopalisk archeologicznych, w których uczestniczyła. Ach, to była cudowna przygoda! Zatapiając się w lekturze czułam się właściwie jakbym słyszała tę opowieść osobiście, a nie tylko ją czytała. Christie operuje takim prostym, a jednocześnie bardzo barwnym językiem, że całość się po prostu wchłania.

Agata | 2012-10-07

cudowna, ciepła, pełna miłości i nostalgii za najszczęśliwszymi latami życia opowieść. niesamowicie wciąga!

Kaja89 | 2015-03-18

Bardzo fajna opowieść o podróży Agathy Christie , którą odbyła ze swoim mężem, jej perypetie czasem dość zabawne przybliżają nam świat wykopalisk

Elderflower | 2017-05-20
Przeczytana: 23 maja 2017
Gaja Grzegorzewska poleca na wakacje

Powoli zbliża się koniec lipca, czyli połowa okresu wakacyjnego za nami. Dzisiaj lektury poleca Wam Gaja Grzegorzewska - autorka m.in. „Betonowego pałacu” i wydanej w kwietniu „Kamiennej nocy”. Wybrane przez pisarkę książki są: stare, cienkie, ale wcale nie lekkie!