Dziękuję, Jeeves!

Okładka książki Dziękuję, Jeeves! P.G. Wodehouse
Okładka książki Dziękuję, Jeeves!
P.G. Wodehouse Wydawnictwo: Batos Cykl: Bertie Wooster i Jeeves (tom 2) literatura piękna
Bertie Wooster i Jeeves (tom 2)
Batos
1992-01-01
1992-01-01
2008-05-01
Małgorzata Pawlik-Leniarska

"- Denerwuje mnie ten stary. Niby jest przyjacielski, ale wciąż mi się zdaje, że w każdej chwili może wykręcić chorągiewkę i wycofać się. Nie mógłbyś mi powiedzieć, jakich tematów nie należy używać w rozmowie z nim?
- Specjalnych tematów?
- No wiesz jak to bywa z obcym. Powiesz: dziś piękna pogoda, a ten zblednie jak trup, bo mu się przypomni, że w pogodny dzień jego żona uciekła z szoferem."

Mistrzostwo świata. Komiczność level hard; tzn. na wysokim poziomie. Wybuchałam śmiechem co kilka, kilkanaście stron, naprawdę nieźle się ubawiłam przy czytaniu. Dużo humoru sytuacyjnego, sporo abstrakcyjnego, wszystko tak jak lubię. Perypetie Bertiego i Jeevesa nigdy się nie nudzą :) Dlaczego nikt nie pokusił się o wydanie tych opowieści po polsku w większej ilości? Wybrano trzy części, a jest ich znacznie więcej. Szkoda. Biorę się teraz za czytanie w oryginale.

- Specjalnych tematów?

Tego typu książka zdaje się całkowicie u czytelnika na podobny typ poczucia humoru . Ja przez cały czas czytania miałam na ustach lekki uśmiech a komedia omyłek kręciła się jak na karuzeli . A niezwykły służący Jeeves i jego pan na pewno będą jednymi z moich ulubionych postaci literackich poprawiających nastrój.

No cóż, Wodehouse to Wodehouse!

"The very nature of the potato, it being a rummy shape and covered with knobs, renders accurate aiming a tricky business."

No cóż, Wodehouse to Wodehouse!

Lektura niewymagająca - lekka, łatwa i przyjemna, specyficzny angielski humor, wyższe sfery, które okazują się być "wyższymi sferami". Polecam.

Po raz pierwszy nie wystawię żadnej gwiazdki. Nie dlatego, że książka jest beznadziejna, choć w moim odczuciu absolutnie nie jest żadną rewelacją. Dałbym co najwyżej 3 gwiazdki. W jakimś sensie to klasyka i jak widać po opiniach wielu czytelników, jej humor bawi. Chyba nie jestem miłośnikiem angielskiego humoru. Nie zrywam boków przy "Hotelu Zacisze", gagi i dialogi Monthy Pythona śmieszą mnie umiarkowanie. Może w ogóle nie mam poczucia humoru? ;-)Zachęcony przez współdomowniczkę, która pochłania Wodehouse'a, postanowiłem zapoznać się z perypetiami (tu miłosnymi) młodego lorda i jego rezolutnego służącego. Gdyby nie to, że słuchałem audiobooka, prawdopodobnie nie dotrwałbym do końca. Szansa, że sięgnę po kolejną pozycję autora w klasycznej czy dźwiękowej formie, jest praktycznie żadna. Lektura tylko dla smakoszy.

Świetne. Idealna literatura w typie "lekkostrawny prozac" bądź też na udaną podróż do pociągu. Historia nie za długa, niewymuszenie zabawny styl, humor charakterystyczny, ale niezawodny. Rozpropagować!!
Ja fan.

Ja fan.
Thank you, Jeeves!

Najwyższy czas na dobre, uwspółcześnione tłumaczenie i porządną redakcję/korektę (pisząc "uwspółcześnione" nie mam bynajmniej na myśli czegoś w stylu tłumaczeń Bartosza Wierzbięty). W wydaniu, które wpadło w moje ręce, poziom trzyma jedynie zdjęcie na okładce. Mimo to kolejne spotkanie z Jeevesem uznaję za udane.

Nie moja bajka, aczkolwiek momentami mocno się uśmiałam.

Nie moja bajka, aczkolwiek momentami mocno się uśmiałam.

Autentycznie śmiałam się w głos podczas czytania. Następnie nie pożałowałam sobie audiobooka, którym lektor wprost mistrzowsko wcielał się w rolę poszczególnych bohaterów. Lekka konsystencja z dawką humoru mogącą rozweselić największego ponuraka! Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na głęboki relaks, a i ostrzegam, że można się ze śmiechu popłakać!

Świetny, inteligentny angielski humor sytuacyjny. Książke czyta się miło i z uśmiechem na twarzy. Dużo lepsza w oryginale.

• Literatura piękna
  • 1001 książek