Opowiedz, jak tam żyjecie

Okładka książki Opowiedz, jak tam żyjecie Agatha Christie
Okładka książki Opowiedz, jak tam żyjecie
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Come, Tell Me How You Live
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-01-01
2014-01-01
Tomasz Szlagor

Bardzo dobrze się czyta , no i brak poprawności politycznej ,a co za tym idzie opisywanie rzeczywistości jaką jest ,a nie taką jaką byśmy sobie życzyli by była.

Super książka, z poczuciem humoru.

Super książka, z poczuciem humoru.

Książka bardzo nieprzyjemna i arogancka. Christie skupia się głownie na wyśmiewaniu sie z lokalnych pracowników na wykopaliskach i opisywaniu ich nieudolności. Bardzo przykro mi się to czytało. Wstyd.

Ciekawa relacja z wykopalisk archeologicznych, ale okiem nie archeologa, a osoby trochę z boku, choć też zaangażowanej. Świetne oko pisarki i znawczyni charakterów ludzkich potrafiło wyłapać i opisać kawałek ze świata, który już nie istnieje - czasem to realistyczne opisy zachowań czy kultury, a czasem anegdotki "z życia wzięte".

Po niemałych męczarniach nad "Autobiografią" Christie, miałam pewne obawy przed lekturą tego tytułu. Na szczęście okazały się w pełni niesłuszne. Odniosłam wręcz wrażenie jakby książkę pisała całkiem inna osoba. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Można poczuć, że sama autorka z wielką radością dzieli się swoim życiem na wykopaliskach i był to dla niej szczególny okres w życiu. Oczywiście polecam fanom autorki i nie tylko.

Drugim mężem Agathy Christie był Max Mallowan, ceniony archeolog. Pisarka często towarzyszyła mężowi podczas wykopalisk. Wielu znajomych i przyjaciół dopytywało się jak wygląda życie i praca archeologów na Bliskim Wschodzie. Książka ,,Opowiedzcie jak tam żyjecie” jest odpowiedzią na te pytania.

Zgodnie z początkową zapowiedzią autorki w tej książce nie znajdziemy rozbudowanych opisów czy głębokich refleksji. To lekka, zabawna pozycja, którą szybko się czyta. Co nie znaczy, że jest pozbawiona wartości. Przyjemny styl i brak długotrwałych dygresji sprawia, że krótkie informacje o życiu na Bliskim Wschodzie naprawdę zapadają w pamięć. Christie chwilami porusza poważne tematy takie jak konflikty religijne czy narodowościowe, ale nie robi tego z przesadną powagą. Próbuje nakreślić sposób myślenia tubylców, ale potrafi też z nich zażartować. Żarty te jednak nie są rasistowskie ani przepełnione poczuciem wyższości, ale ciepłe i budzące sympatię dla Kurdów czy Arabów. Możemy tu też poznać myślenie prostych ludzi na takie tematy jak abdykacja Edwarda VIII czy reformy Ataturka. Natomiast Max Mallowan został opisany jako mężczyzna tak sympatyczny i inteligentny, że nie budzi zdziwienia fakt, że Christie zdecydowała się go poślubić.

,,Opowiedzcie jak tam żyjecie” to pozycja godna przeczytania. Nie budzi takiego zachwytu jak kryminały Agathy, ale pozwala po raz kolejny przyjrzeć się kunsztowi literackiemu tej autorki, która proste, powszednie sprawy potrafiła opisać w sposób barwny i ciekawy.

,, Zastanawiam się, czy pewnego dnia, za jakieś sto lat, nie powiemy zszokowani: ,,W tamtych czasach zmuszano biedne, małe dzieci, by chodziły do szkoły i codziennie siedziały godzinami w ławkach, w zamkniętych pomieszczeniach! Czy to nie straszne? Małe dzieci!”

Zgodnie z początkową zapowiedzią autorki w tej książce nie znajdziemy...

Uwielbiam kryminały pani Christie, a ponieważ podoba mi się w nich m.in. jej styl, postanowiłam zobaczyć jak wypadną wspomnienia jej autorstwa dotyczące wykopalisk archeologicznych, w których uczestniczyła. Ach, to była cudowna przygoda! Zatapiając się w lekturze czułam się właściwie jakbym słyszała tę opowieść osobiście, a nie tylko ją czytała. Christie operuje takim prostym, a jednocześnie bardzo barwnym językiem, że całość się po prostu wchłania.

Trochę inna Christie, z wykopek ;-)

Trochę inna Christie, z wykopek ;-)

Warto przeczytać!

Warto przeczytać!

Piękna i lekka. Niektórzy mogą zarzucić w niej Christie rodzaj rasizmu, lub egocentryzmu, ale ona po prostu opisała tych ludzi jacy są - opisała ich wzór kultury, jakby to określiła Ruth Benedict. Polecam, tę jakże lekką powieść.

• Agatha Christie
  • Kryminał