Przygody księdza Browna

Wydawnictwo: Fronda
The Father Brown Stories
ksiądz Brown, kryminał

Inne wydania

Ksiądz Brown to w historii światowej literatury detektywistycznej postać porównywalna z Sherlockiem Holmesem czy Herculesem Poirot. Ewenementem jest, że bohater sensacyjnych opowiadań G.K. Chestertona to kapłan katolicki. W czasach, gdy powstawały owe utwory, angielskie elity opiniotwórcze przedstawiały katolicyzm jako religię irracjonalną, sprzeczną z rozumem. Tymczasem ksiądz Brown okazuje się mistrzem analitycznego rozumowania, które doprowadza go do rozwiązania wielu zagadek kryminalnych. Demaskując jednego z przestępców bohater wypowiada charakterystyczne zdanie, że sprawcę zgubiło traktowanie religii katolickiej jak zabobonu a duchownych jak bezmyślnych funkcjonariuszy. "Przygody księdza Browna" ugruntowały renomę Chestertona jako autora książek sensacyjnych, dzięki czemu wybrany został przewodniczącym Brytyjskiego Klubu Pisarzy Detektywistycznych, w którym zasiadały wówczas takie tuzy literatury kryminalnej, jak m.in. Agata Christie.

źródło opisu: Fronda, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

skowyt | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Współcześnie dość powszechnie uważa się, że jak fides to już nie ratio – i nie chodzi nawet o to, że nie każdy wierzy w symbiozę obu porządków czy też ich bezkolizyjność, niektórzy żywią po prostu przekonanie, że ci od fides z zasady nie potrafią posługiwać się narzędziami danymi przez naukę, a mówiąc nieco prościej – rozumem. Tymczasem nie ma tak łatwo. Wielki apologeta chrześcijaństwa, i to w duchu ortodoksyjnym, Gilbert Keith Chesterton bohaterem swojego cyklu detektywistycznego uczynił księdza. Księdza Browna.

Przyzwyczajeni do konfrontowania obu wspomnianych wcześniej porządków – a przyzwyczajeniu temu może sprzyjać dość głośna, chociaż w istocie trzeciorzędna, marginalna działalność współczesnych poszukiwaczy demonów – możemy uznać głównego bohatera opowiadań za egzemplarz dość nietypowy. Ksiądz Brown nie tłumaczy bowiem, jak moglibyśmy się spodziewać, kolejnych zbrodni ingerencją szatana czy działaniem nadprzyrodzonego, ale szuka dla nich racjonalnych wyjaśnień, takich,...

Karol | 2011-01-07
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Dobry kryminał złożony z krótkich, niezależnych opowiadań. Styl Arthura Conan Doyle'a, przyozdobiony jak zwykle charakterystycznymi dla Chestertona angielskim humorem i pozytywnym przesłaniem. Książka była wzorem dla ukazujących się później produkcji takich jak Don Matteo, później polski Ojciec Mateusz.

gorzka | 2012-02-28
Przeczytana: 18 stycznia 2010

Jeśli ktoś lubi czytać kryminały, w których występuje sympatyczny i bystry detektyw, "Przygody księdza Browna" na pewno przypadną mu do gustu.

KSP | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Zbiór opowiadań o księdzu Brownie, detektywie amatorze - jak zwykle u Chestertona - jest okraszony humorem i wysublimowanym opisem najróżniejszych postaci. Mam wrażenie, że choć bez nadzwyczajnych zawirowań fabuły, książka niejako czyta się sama łatwo, szybko i przyjemnie.
Lektura w swoim klimacie mnie osobiście dość natrętnie kojarzy się z niezapomnianą Jane Murple Agaty Christie.
Ot, taka niezobowiązująca lektura na leniwe, urlopowe popołudnie :)

luna99 | 2013-10-24

Ksiądz Brown - niepozorny duchowny. Według mnie jeden z najlepszych detektywów, obok Sherlocka Holmesa, Herculesa Poirot i Jane Marple.

"Przygody księdza Browna" to zbiór opowiadań o księdzu - detektywie. Dla nieprzyzwyczajonych do prawdziwie angielskiego humoru Gilberta Chestertona będą one twardym orzechem do zgryzienia, ale dla zaznajomionych z jego stylem pisania będą świetną rozrywką. Zagadki kryminalne, jakie rozwiązuje główny bohater, są niezwykłe i ciężko wskazać winowajcę.

Proszę się nie zniechęcać, jeżeli "Przygody księdza Browna" nie spodobają się za pierwszym razem! Po kolejnym przeczytaniu nie można się od nich oderwać!

Maria | 2015-08-02
Przeczytana: 1997 rok

Majstersztyk, pod każdym względem. Lubię wracać do tych opowiadań, bo za każdym razem odnajduję w nich coś nowego.

EllaM | 2014-09-13

Przygody Księdza Browna to mało znane, rewelacyjne opowiadania detektywistyczne, ciężko się oderwać :)

Anna | 2016-11-12
Na półkach: Góra 2, Posiadam, Przeczytane