Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część II

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1027-1
Snoopy

Drugi tom pasjonujących rozmów Leszka Kołakowskiego ze Zbigniewem Mentzlem obejmuje okres od 1968 roku do czasów dzisiejszych. W tym czasie Leszek Kołakowski zyskał i ugruntował pozycję filozofa światowej klasy. Profesor opowiada o swym wyjeździe do Kanady przez Paryż, następnie o pobycie w Berkeley i ostatecznym osiedleniu się w Oksfordzie. Z książki dowiemy się m.in., w jakich rytuałach...

Z książki dowiemy się m.in., w jakich rytuałach uczestniczy profesor oksfordzkiego uniwersytetu, dlaczego wybitny filozof kocha sztukę hiszpańską i czy jego zdaniem cierpienie może być źródłem twórczości. Mentzel pyta także Kołakowskiego o jego poglądy polityczne, o stosunek do religii i o ocenę Polski widzianej z perspektywy emigracji. Profesor odpowiada z właściwym sobie humorem i przenikliwością. Wspomina swoją znajomość z Miłoszem, Giedroyciem, Tarskim, Eliadem i innymi wybitnymi intelektualistami.

Lektura tej książki daje możliwość obcowania z jednym z nielicznych już dziś prawdziwych autorytetów, a zarazem poznania go bliżej jako człowieka.

kasiace | 2015-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2015

Rozmawiać mądrze, ale tak, żeby nie zanudzić czytelnika. Poruszać skomplikowane kwestie pamiętając, że nie wszyscy są znawcami tematu. Żartować z klasą, tak, aby nie stać się śmiesznym. O polityce, o której podobno nie powinno się mówić w towarzystwie, o historii, którą każdy interpretuje inaczej, o własnym życiu, co nigdy nie jest łatwe. A może by tak jeszcze zainspirować kogoś, skłonić do myślenia, do głębokiej rozmowy? Niemożliwe? A jednak! Gorąco polecam!

grzech-pierworodny | 2013-12-11
Przeczytana: 02 października 2013

Pomimo, że pozycja występuje w dwóch częściach jest to jeden wywiad, przeprowadzony przez prozaistę i felietonistę Zbigniewa Mentzela.
Pan Mentzel oprócz wyżej wymienionej pozycji, opracował i wydał jeszcze trzy książki z tekstami Kołakowskiego.
Śmiało więc można go nazwać znawcą twórczości i poglądów profesora.
Zresztą widać to w trakcie rozmowy, gdzie jego wiedza o dokonaniach rozmówcy jest imponująca.
Leszek Kołakowski, jak na filozofa przystało, w swoich pracach porusza tematy ważne i trudne, przede wszystkim natury egzystencjalnej, czyni to jednak językiem lekkim i łatwo przyswajalnym nawet dla takich ludzi jak autor powyższej recenzji.
Jeszcze łatwiejszą w odbiorze jest „Czas ciekawy, czas niespokojny”.
To po prostu rozmowa, w której Kołakowski przypomina całe swoje życie.
Żył w bardzo burzliwych czasach, więc to co nam chce przekazać jest interesujące i imponujące.
Oczywiście nie każdy się pewnie orientuje, iż profesor Kołakowski nie tylko sympatyzował ale był także...

Cirmus | 2012-02-20
Przeczytana: 21 lutego 2012