Autobiografia

Wydawnictwo: Znak
83-240-0648-6
Malina

Nowe wydanie popularnej autobiografii Krzysztofa Kieślowskiego, który wspomina zarówno dzieciństwo, jak i zawodowe sukcesy, aż po międzynarodową sławę Trzech kolorów. Reżyser wyjątkowo nie stroni od faktów z życia osobistego, co jest atrakcją dla wielu kinomanów szukających dziś klucza do jego wyobraźni. Twórca Przypadku i Podwójnego życia Weroniki biegle operuje anegdotą – przewrotną, sarkastyczną, groteskową – która znakomicie ożywia wizerunki portretowanych osób. Książkę uzupełnia wybór prywatnych zdjęć i najciekawszych kadrów z filmów Kieślowskiego.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,19,tytul,Autobiografia

allison | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Ciekawa, pełna anegdot opowieść o życiu i twórczości Kieślowskiego. Miłośnicy taniej sensacji muszą jednak obejść się smakiem, gdyż nie znajdą tu brukowych informacji.

Kieślowski bardzo interesująco wspomina swoje dzieciństwo. Pisze o rodzinie z szacunkiem, taktownie, ale i z humorem.
Wyjaśnia, jak został reżyserem, opowiada o pracy na planie filmowym, o etapach pisania scenariuszy, o walce z peerelowską cenzurą, współpracy ze znanymi aktorami, gwiazdami największego formatu (a nie gwiazdkami i gwiazdorzynami), scenarzystami, operatorami, o znajomościach i przyjaźniach z innymi kolegami po fachu...

Dużo jest tu ciekawostek na temat kulisów powstawania największych dzieł autora, np. genezy "Dekalogu", scen, które były planowane, ale nigdy nie znalazły się w filmach i odwrotnie - fragmentów, które zostały nakręcone spontanicznie, pod wpływem chwili.

"Autobiografia" to również wykładnia prywatnego dekalogu Kieślowskiego-reżysera i Kieślowskiego-człowieka, który był bystrym...

EwaWu | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

O ile filmy Kieślowskiego budzą fascynację, o tyle ta książka oferuje gruntowne owej fascynacji zrozumienie. A ponadto - fascynację samą osobą reżysera.
Aż ma się ochotę obejrzeć wszystko jeszcze raz. Z nowej perspektywy.

Mariusz | 2013-12-26
Przeczytana: 25 lipca 2013

Mała książeczka o wielkim człowieku, moim ulubionym polskim reżyserze, szczególnie za "Trzy kolory".

Człowiek wyjątkowy, w tak niewielkim opracowaniu dowiadujemy się o szczegółach, o istocie co było przyczyną i dlaczego powstawały poszczególne filmy. Dowiadujemy się również tego, że w minionych czasach mimo cenzury, było łatwiej dla takiego kina. Cenzurę prościej było obejść niż dzisiaj zdobyć pieniądze na film nie dla mas.

I jeszcze coś, dla mnie to biografia z tych, co pokazują róbmy swoje.

Polecam każdemu.

kasiace | 2015-03-13
Przeczytana: 09 marca 2015

Wyobraź sobie, że siada przed Tobą Kieślowski i w luźnej rozmowie opowiada Ci swoją historię. Wspomina dzieciństwo i młodość, mówi o pierwszych filmach, zwięźle przypomina okoliczności, w jakich powstawały i trudności i radości z nimi związane. A potem, niby wciąż mówiąc o filmach, dzieli się z Tobą przemyśleniami na temat najważniejszych spraw w życiu. Nie wymądrza się, ani nie próbuje Ci na siłę udzielać rad, a Ty najchętniej zapisałbyś jego słowami małe karteczki i rozlepił je w całym mieszkaniu, żeby nigdy o nich nie zapomnieć. Kieślowski mówi tak, że masz ochotę natychmiast obejrzeć wszystkie jego filmy i z nim o nich porozmawiać. Rozmowa trwa i trwa, ale nie nudzisz się, także dlatego, że reżyser ma wspaniałe poczucie humoru i dystans do siebie i swojej twórczości.
Tak właśnie jest ta książka.

Miśka | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Tak naprawdę książka składa się z trzech cyklów wywiadów, które przeprowadziła z Kieślowskim na początku lat 90., Danuta Stok i które później zostały przez nią opracowane i przerobione na opowieść o przemyśleniach i - przede wszystkim - twórczości reżysera.
Czyta się to jak miłą gawędę... Prawie widziałam Kieślowskiego z jego nieodłącznym papierosem :)
Na pewno nie dla każdego, ale dla miłośników kina i jego twórczości pozycja obowiązkowa.

Joanna | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Nigdy nie byłam wielką fanką Kieślowskiego, widziałam kilka filmów, zwłaszcza z "Dekalogu", bardzo podobały mi się "Gadające głowy", raczej słyszałam o "Trzech kolorach", niż naprawdę je widziałam. Książkę pożyczył mi kolega, który nie ogląda wielu filmów, ale Kieślowskiego widział wszystko. Nie jest łatwo zrobić na Nim wrażenie, ale o Kieślowskim mógłby mówić godzinami. To o czymś świadczyło. Książkę dosłownie pochłonęłam, chociaż czytałam ją raczej w przerwach od życia: w tramwajach, kolejkach, w poczekalni. Gdybym miała wybrać ulubiony fragment, takie, który zapadł mi szczególnie w pamięć, musiałabym zacytować całą książkę. Bardzo filozoficzne, a jednocześnie realne podejście do życia. Otwarte,racjonalne, ale mające i dające nadzieję. Skromność, ale i poczucie własnej wartości. Trzeźwe spojrzenie na świat filmu, ale i idealizm w jego tworzeniu. Bardzo dużo gorzkich przemyśleń, ale wypowiadanych bez żalu. Książka spisana w latach 90. ale tak bardzo nadal...

Ola | 2015-01-09
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Jest to zapis rozmów z Krzysztofem Kieślowskim bez "obrabiania". Rozmówca zabiera czytelnika/słuchacza w podróż od wspomnień z dzieciństwa, próby uchylania się od wojska, zdawanie do szkoły filmowej. W miedzy czasie dzieli się refleksjami na temat życia, relacji z córką. Mówi o kulisach tworzonych przez niego dokumentów i filmów kończąc na trylogii "Trzy kolory".

Wywody te przesłuchałam z ogromnym skupieniem i zainteresowaniem.
Kieślowski wyłania się jako osoba zdystansowana do siebie i otaczającego świata, refleksyjna i spokojnie dzieląca się swoimi spostrzeżeniami.

Bardzo osobista, ciepła i taka 'swojska'. Kieślowski opowiada o sobie tak bardzo po ludzku. A nawet nie tyle o sobie, co o życiu, Polsce i filmie w tamtym czasie. Skromny, mądry, wyjątkowy człowiek.
Uśmiechałam się dużo, czytając. Gorąco polecam.

Kamirza | 2016-06-14
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę.

Dzięki niej w reżyserze, którego podziwiam, zobaczyłam człowieka, z którym nie do końca się zgadzam. Poznałam bliżej świat Kieślowskiego i jego podejście do życia.

Autobiografia momentami zabawna, innym razem gorzka, często filozoficzna, a na pewno prawdziwa.

banjaluka | 2014-03-09

Bardzo inspirująca autobiografia, skonstruowana chronologicznie na podstawie kolejnych filmów skłania do zapoznania się z całą twórczością Kieślowskiego. Stąd na moim blogu www.kulturozerca.blogspot.com nowy cykl 'Poznać Kieślowskiego'.