Autobiografia

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-240-0648-6
Malina

Nowe wydanie popularnej autobiografii Krzysztofa Kieślowskiego, który wspomina zarówno dzieciństwo, jak i zawodowe sukcesy, aż po międzynarodową sławę Trzech kolorów. Reżyser wyjątkowo nie stroni od faktów z życia osobistego, co jest atrakcją dla wielu kinomanów szukających dziś klucza do jego wyobraźni. Twórca Przypadku i Podwójnego życia Weroniki biegle operuje anegdotą – przewrotną, sarkastyczną, groteskową – która znakomicie ożywia wizerunki portretowanych osób. Książkę uzupełnia wybór prywatnych zdjęć i najciekawszych kadrów z filmów Kieślowskiego.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,19,tytul,Autobiografia

allison | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Ciekawa, pełna anegdot opowieść o życiu i twórczości Kieślowskiego. Miłośnicy taniej sensacji muszą jednak obejść się smakiem, gdyż nie znajdą tu brukowych informacji.

Kieślowski bardzo interesująco wspomina swoje dzieciństwo. Pisze o rodzinie z szacunkiem, taktownie, ale i z humorem.
Wyjaśnia, jak został reżyserem, opowiada o pracy na planie filmowym, o etapach pisania scenariuszy, o walce z peerelowską cenzurą, współpracy ze znanymi aktorami, gwiazdami największego formatu (a nie gwiazdkami i gwiazdorzynami), scenarzystami, operatorami, o znajomościach i przyjaźniach z innymi kolegami po fachu...

Dużo jest tu ciekawostek na temat kulisów powstawania największych dzieł autora, np. genezy "Dekalogu", scen, które były planowane, ale nigdy nie znalazły się w filmach i odwrotnie - fragmentów, które zostały nakręcone spontanicznie, pod wpływem chwili.

"Autobiografia" to również wykładnia prywatnego dekalogu Kieślowskiego-reżysera i Kieślowskiego-człowieka, który był bystrym...

EwaWu | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

O ile filmy Kieślowskiego budzą fascynację, o tyle ta książka oferuje gruntowne owej fascynacji zrozumienie. A ponadto - fascynację samą osobą reżysera.
Aż ma się ochotę obejrzeć wszystko jeszcze raz. Z nowej perspektywy.

Mariusz | 2013-12-26
Przeczytana: 25 lipca 2013

Mała książeczka o wielkim człowieku, moim ulubionym polskim reżyserze, szczególnie za "Trzy kolory".

Człowiek wyjątkowy, w tak niewielkim opracowaniu dowiadujemy się o szczegółach, o istocie co było przyczyną i dlaczego powstawały poszczególne filmy. Dowiadujemy się również tego, że w minionych czasach mimo cenzury, było łatwiej dla takiego kina. Cenzurę prościej było obejść niż dzisiaj zdobyć pieniądze na film nie dla mas.

I jeszcze coś, dla mnie to biografia z tych, co pokazują róbmy swoje.

Polecam każdemu.

Seticzek | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Genialna biografia geniusza. :)
Kieślowskiego uważam za najlepszego polskiego reżysera wszechczasów i jednego z kilku najlepszych na świecie. Bałem się jednak tej biografii, bo zazwyczaj po takich autorefleksyjnych książkach większość mego szacunku do osoby portretowanej ulatuje (trudno nie być megalomanem, gdy samemu stawia się swój pomnik). Nie tym razem! Pan Krzysztof okazał się skromnym, wrażliwym, inteligentnym i życiowo mądrym człowiekiem. Z niczego się nie tłumaczy, przyznaje się do błędów, bagatelizuje swoją niemal heroiczną walkę z cenzurą. Podaje wiele kluczy ułatwiających interpretację jego dzieł, przy czym robi to w teki sposób, że gruntowna znajomość jego twórczości nie jest konieczna.
Dla fanów pozycja obowiązkowa, dla laików pozycja wartościowa. :)

kasiace | 2015-03-13
Przeczytana: 09 marca 2015

Wyobraź sobie, że siada przed Tobą Kieślowski i w luźnej rozmowie opowiada Ci swoją historię. Wspomina dzieciństwo i młodość, mówi o pierwszych filmach, zwięźle przypomina okoliczności, w jakich powstawały i trudności i radości z nimi związane. A potem, niby wciąż mówiąc o filmach, dzieli się z Tobą przemyśleniami na temat najważniejszych spraw w życiu. Nie wymądrza się, ani nie próbuje Ci na siłę udzielać rad, a Ty najchętniej zapisałbyś jego słowami małe karteczki i rozlepił je w całym mieszkaniu, żeby nigdy o nich nie zapomnieć. Kieślowski mówi tak, że masz ochotę natychmiast obejrzeć wszystkie jego filmy i z nim o nich porozmawiać. Rozmowa trwa i trwa, ale nie nudzisz się, także dlatego, że reżyser ma wspaniałe poczucie humoru i dystans do siebie i swojej twórczości.
Tak właśnie jest ta książka.

Miśka | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Tak naprawdę książka składa się z trzech cyklów wywiadów, które przeprowadziła z Kieślowskim na początku lat 90., Danuta Stok i które później zostały przez nią opracowane i przerobione na opowieść o przemyśleniach i - przede wszystkim - twórczości reżysera.
Czyta się to jak miłą gawędę... Prawie widziałam Kieślowskiego z jego nieodłącznym papierosem :)
Na pewno nie dla każdego, ale dla miłośników kina i jego twórczości pozycja obowiązkowa.

Joanna | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Nigdy nie byłam wielką fanką Kieślowskiego, widziałam kilka filmów, zwłaszcza z "Dekalogu", bardzo podobały mi się "Gadające głowy", raczej słyszałam o "Trzech kolorach", niż naprawdę je widziałam. Książkę pożyczył mi kolega, który nie ogląda wielu filmów, ale Kieślowskiego widział wszystko. Nie jest łatwo zrobić na Nim wrażenie, ale o Kieślowskim mógłby mówić godzinami. To o czymś świadczyło. Książkę dosłownie pochłonęłam, chociaż czytałam ją raczej w przerwach od życia: w tramwajach, kolejkach, w poczekalni. Gdybym miała wybrać ulubiony fragment, takie, który zapadł mi szczególnie w pamięć, musiałabym zacytować całą książkę. Bardzo filozoficzne, a jednocześnie realne podejście do życia. Otwarte,racjonalne, ale mające i dające nadzieję. Skromność, ale i poczucie własnej wartości. Trzeźwe spojrzenie na świat filmu, ale i idealizm w jego tworzeniu. Bardzo dużo gorzkich przemyśleń, ale wypowiadanych bez żalu. Książka spisana w latach 90. ale tak bardzo nadal...

Ola | 2015-01-09
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Jest to zapis rozmów z Krzysztofem Kieślowskim bez "obrabiania". Rozmówca zabiera czytelnika/słuchacza w podróż od wspomnień z dzieciństwa, próby uchylania się od wojska, zdawanie do szkoły filmowej. W miedzy czasie dzieli się refleksjami na temat życia, relacji z córką. Mówi o kulisach tworzonych przez niego dokumentów i filmów kończąc na trylogii "Trzy kolory".

Wywody te przesłuchałam z ogromnym skupieniem i zainteresowaniem.
Kieślowski wyłania się jako osoba zdystansowana do siebie i otaczającego świata, refleksyjna i spokojnie dzieląca się swoimi spostrzeżeniami.

Bardzo osobista, ciepła i taka 'swojska'. Kieślowski opowiada o sobie tak bardzo po ludzku. A nawet nie tyle o sobie, co o życiu, Polsce i filmie w tamtym czasie. Skromny, mądry, wyjątkowy człowiek.
Uśmiechałam się dużo, czytając. Gorąco polecam.

Kamirza | 2016-06-14
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę.

Dzięki niej w reżyserze, którego podziwiam, zobaczyłam człowieka, z którym nie do końca się zgadzam. Poznałam bliżej świat Kieślowskiego i jego podejście do życia.

Autobiografia momentami zabawna, innym razem gorzka, często filozoficzna, a na pewno prawdziwa.