44 listy ze świata płynnej nowoczesności

Okładka książki 44 listy ze świata płynnej nowoczesności Zygmunt Bauman
Okładka książki 44 listy ze świata płynnej nowoczesności
Zygmunt Bauman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
44 Letters from Liquid Modern World
Wydawnictwo Literackie
2012-12-01
2011-05-05
Tomasz Kunz
nowoczesność ponowoczesność globalizacja kultura społeczeństwo

Okładka książki O świecie i sobie samych Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
O świecie i so... Zygmunt Bauman, Sta...
Okładka książki Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini
Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Tho...
Okładka książki ZNAK 752 1/2018 Lekcje Baumana Zygmunt Bauman, Sylwia Chutnik, Barbara Klicka, Tomasz Kunz, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Joanna Tokarska-Bakir
ZNAK 752 1/201... Zygmunt Bauman, Syl...

Ta książka to zbiór felietonów, które autor Zygmunt Bauman publikował we włoskim magazynie "La Repubblica delle Donne ". To felietony o sprawach, które podlegają nieustannym zmianom. Zmianom, które trudno uchwycić. Są tutaj takie tematy jak np.: samotność, konsumpcjonizm, edukacja, globalne miasta, globalizacja, zdrowy styl życia, seks, rodzice, dzieci a wychowanie, wolność , tolerancja, obcy itd.

Krótkie eseje o świecie, którego właściwie już nie ma, bo to świat kryzysu finansowego z 2008 roku. Wiele refleksji jednak nie straciło na aktualności, a tymczasowość i niepewność, które są charakterystyczne dla "płynnej nowoczesności" nadal rządzą życiem ludzi.

Nie podobały mi się wszystkowiedzący ton autora i lekceważące opinie o zaburzeniach psychicznych.

"44 listy.." uderzają mnie trafnością diagnoz postawionych współczesności.
Z wstydem przyznaję, że ograniczone horyzonty dopiero teraz pozwoliły mi odkryć autora tejże książki i zgłębić jego wybitną osobistość. Przeraża mnie jednocześnie jak może on budzić tak negatywne emocje u tylu ludzi w Polsce, pomimo bycia niekwestionowanym autorytetem na skalę światową.
Lektura konieczna dla zachowania balansu ku nadchodzącej rzeczywistości. Do licznych powrotów. Polecam.

"44 listy.." uderzają mnie trafnością diagnoz postawionych współczesności.
Lektura...

Listy Zygmunta Baumana o różnorodnych aspektach społecznego życia mają już 10 lat. Postanowiłem sprawdzić, czy treści w nich zawarte są nadal aktualne. Skoro wszystko tak szybko się zmienia, to i przesłanie baumanowskich spostrzeżeń powinno trącić myszką. Nic bardziej błędnego. Opisane procesy w niektórych obszarach wyraźnie przyspieszyły (np. rosnąca liczba uchodźców) potęgując konieczność wypracowywania rozwiązywań lub nabrały nowego wyrazu (np. kwestia prywatności w cyfrowym świecie). Zygmunt Bauman klarownie opisuje konsekwencje pojawienia się człowieka, który staje się konsumentem. Cecha ta jest jednym z fundamentów współczesnych przemian wpływających na to, jak traktujemy siebie i Innych.
44 listy, które zostawił nam Bauman, to użyteczne narzędzia przyglądania się światu, w którym żyjemy. Jeszcze nie raz wezmę tę książkę do ręki.

Warto. Pokłon dla genialnych spostrzeżeń na temat współczesnego świata.

Warto. Pokłon dla genialnych spostrzeżeń na temat współczesnego świata.

Bauman na wysokim poziomie.

Bauman na wysokim poziomie.

Autor porusza wiele aktualnych tematów w bardzo przystępnej formie. Dzięki "listom" możemy lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Polecam szczególnie młodym i zagubionym.

Kawa - list - towarzysz. 44 cztery zaczątki ciekawej rozmowy. To się czyta, a potem się dyskutuje ale i bacznie obserwuje. Polecam

Każdy z nas czuje się czasem zagubiony w dzisiejszym świecie, prawda? Ta książka pozwala zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Bauman bardzo uważnie obserwuje rzeczywistość, potrafi trafnie ją analizować, a dodatkowo ciekawie i przystępnie o tym pisze. W efekcie otrzymujemy zbiór kilkustronicowych felietonów będących zwierciadłem ludzkości XXI wieku.

Świetna książka ukazująca obraz współczesności.

Świetna książka ukazująca obraz współczesności.

• Socjologia