Ostatnia kwadra Księżyca

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-463-6
literatura polska
Beata

Powieść, której akcja ma swoje początki w późnych latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na świecie dobiega końca rewolucja społeczno-obyczajowa, dogasają ruchy hipisowskie. Grupa młodych ludzi wchodzi w dorosłe życie. Wśród nich jest ambitna i wrażliwa dziewczyna z tak zwanego dobrego domu. Niestety w wyniku tragicznego rozwoju wypadków trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze. Wychodzi na wolność po dwudziestu latach odarta ze złudzeń, okaleczona. Samotna, bezdomna, z bagażem trudnych do zniesienia wspomnień, wraca do innego świata i próbuje się w nim odnaleźć. Jedyną podporą mają być jej dawni znajomi, przyjaciele z przeszłości. Tymczasem przez dwadzieścia lat wiele się w ich życiu zmieniło. Założyli rodziny, firmy, jedni odnieśli sukcesy, inni ponieśli porażki. Jak pomóc koleżance naznaczonej piętnem przeszłości, kiedy ich losy są też trudne i nie mniej zagmatwane?

nellanna | 2014-10-31

Wielowątkowa, niemal barokowa opowieść o przyjaźni i życiowych zawirowaniach, cierpkości pomyłek, ceny jaką za nie ponosimy i wielu jeszcze innych aspektach trwania.To historia pełna namiętności, wezbranych jak górski strumień, moralitet o trudach bycia kobietą z wszelkimi tego konsekwencjami, bo choć zasadniczo mamy tu cztery pary, najważniejsze są panie i ich dzieje. Proza z dozą melancholii, która wynika z doświadczenia; mądra i czysta jak pragnienie miłości i przyjaźni.Z początku postacie mi się trochę myliły, bo jest ich sporo a ich losy przeplatają się jak w grubym warkoczu pasemka włosów.Musiałam się uciekać do skojarzeń, tworzyć w myślach własny grafik, gdzie umiejscowiłam wszystkich, wraz z obocznościami.Tę opowieść można by z powodzeniem rozbić na cztery nowele, ale wówczas jej przeczytanie nie sprawiałoby takiej satysfakcji. Chcę przez to powiedzieć, że jest to historia w pełni nasycona, dojrzała i wyśmienicie opowiedziana.Wyczuwałam w niej gorycz burgunda i słodko...

Anna | 2013-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Ciekawa, niekonwencjonalnie napisana historia przyjaźni grupy nastolatków, których losy - opowiadane niejako przez nich samych - poznajemy na przestrzeni niemal ćwierćwiecza, od dnia dramatycznego zdarzenia z udziałem Melanii. Splot zdarzeń tamtego lata oraz zachowanie każdego z nich, powoduje nieustające poczucie winy, moralnego kaca, ale także buduje prawdziwą, ludzką solidarność. To wspaniały obraz postaw i losów grupy młodych ludzi, ich sukcesów i porażek, a najważniejsze - prawdziwej, pięknej i mądrej młodzieńczej przyjaźni, która mimo lat i okoliczności potrafiła przetrwać.

Isadel | 2015-10-01
Na półkach: Przeczytane, Zapamiętane

Zanim na dobre wczytałam się w książkę miałam kilka ciężkich podejść, a książka leżała 3 miesiące na półce i stale o sobie przypominała. Wielowątkowość fabuły, różne rodzaje narracji sprawiają, że łatwo sie pogubić więc przeczytałam ją za jednym zamachem. Jest to przekrój przez życie kilgorga przyjaciół, których losy ciągle się krzyżują; akcja idzie do przodu ale nie brak też wielu retrospekcji, abyśmy mogli poznać życie bohaterów przed wyjściem na wolność Meli. Autorka jak zawsze posługuje się bajkowym i pięknym językiem, nie odrazu daje odpowiedzi na nurtujące nas pytania na temat losów postaci, stąd ciekwość każe czytać dalej. Podczas czytania na mojej twarzy rodził się uśmiech, ale także pojawiały się łzy, a gdy akcja była wartka i czekałam na rozwiązanie problemu serce przyspieszało. I taka właśnie powinna być dobra książka wciągająca i wywierająca mocne emocje na czytelniku.
Jedyne czym jestem rozczarowana to szczęśliwe zakończenie we wszystkich wątkach. Na początku byłam też...

Evita | 2011-03-07
Przeczytana: 07 marca 2011

"Ostatnia kwadra księżyca " to powieść o przyjaźni,miłości,trudnych wyborach,o życiu.Poznajemy historię kilkorga przyjaciół,mieszkają w tej samej kamienicy,codziennie spotykają się na podwórku pod starym dębem.Stopniowo wchodzą w dorosłość,a wraz z nią pojawiają się kłopoty.Jedna z dziewcząt,Mela trafia do więzienia,dostaje wyrok dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności.Dla wszystkich to szok.Gdy ona siedzi w więzieniu,jej przyjaciele dojrzewaja,biorą śluby,mają dzieci,robią kariery bardziej lub mniej udane.Zapominają o Meli,lub nie chcą pamiętać.Z początku ją odwiedzają,później coraz rzadziej,każdy zajęty swoimi problemami.Mija ponad dwadzieścia lat,Mela wychodzi na wolność.Bezdomna,całkowicie nieprzystosowana do nowego świata.Czy przyjaciele z młodości pomogą jej się w nim odnaleźć?Bo po śmierci rodziców zostali jej tylko oni.Jak sobie poradzi Mela w swoim nowym życiu?Koniecznie przeczytajcie,bo warto.

Dotta | 2014-06-22
Przeczytana: czerwiec 2014

Powieść wielowątkowa. Lubię takie,gdy na kolejnych kartach książki ukazywane są losy każdego bohatera z osobna, aż w pewnym momencie ich losy spotkają się... Bardzo dobre studium osobowości człowieka :)

ania290 | 2011-10-11
Przeczytana: 11 października 2011

Książka przedstawia życie kilkoro przyjaciół z dzieciństwa na tle morderstwa dokonanego przez jedną z nich. Niby toczy się normalne, codzienne życie, ale zbrodnia z przed lat na każdym z nich odciska swe piętno.
Różnie układają się losy dawnych przyjaciół - jedni gonią za pieniędzmi prowadząc swoją firmę, inni borykają się z alkoholizmem albo próbują posklejać swoje małżeństwo a jeszcze inni, chcą na nowo zacząć żyć w społeczeństwie po 20 latach więzienia.
Książka o życiu i jego wyborach. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Marysia | 2010-11-22
Przeczytana: 2010 rok

To jest rzecz cudowna! Już czekam na kolejną powieść pani Januszewskiej! :)

aninka | 2012-05-29

świetna!