Kołysanka

Okładka książki Kołysanka Krystyna Januszewska
Okładka książki Kołysanka
Krystyna Januszewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dziedzictwo Januszewska (tom 2) literatura piękna
Dziedzictwo Januszewska (tom 2)
Prószyński i S-ka
2018-06-19
2018-06-19
literatura polska

To jest książka o doli i niedoli Polaków w czasach międzywojennych i późniejszych. Mam wrażenie, że bohaterowie są ważni, ale ogólnie Autorka bardzo dobrze oddała właśnie niedolę Polaków i niesprawiedliwość w dawniejszych czasach. Polecam Wam wszystkim tę książkę, warto się zagłębić w tamtą epokę i zobaczyć z jakimi nieszczęściami musieli się zmierzać nasi przodkowie.

Jestem zachwycona tą książką. Zachwycona!. Tematy wsi, ziemi, chłopów ich zwyczajów etc od zawsze mnie fascynowały. Część druga napisana jest doskonale, nie mogłam się oderwać a gdy już musiałam ciągle byłam myślami z bohaterami. Straszenie smutno i ciężko było się z nimi pożegnać. Pomimo, że upłynęło już kilka dobrych miesięcy odkąd skończyłam ją czytać, to ciągle ze wzruszeniem spoglądam na okładkę. Historia oparta na faktach z życia rodziny autorki. Cudna! Polecam!

To jest ten rodzaj książki, po przeczytaniu, której obchodzisz żałobę :)
Bardzo sie związałam z bohaterami.
A w książce wszystko czego zapragniesz.
Miłość, łzy, narodziny, śmierć. Piękno przyrody, trudy życia z nią w zgodzie.
Strach, zabójstwa, wojna, bestialstwo band UPA przeplatają się z nadzieją, chęcią życia, kochania, troski o bliskich, z dobrem i pomocą otrzymywaną i dawaną.
A wszystko ze świadomością, że jest to prawdziwa historia rodu Kusmierczykow i Gruzów, których członkowie żyją jeszcze dziś.
Dziękuję Pani Krystyna za piękną podróż.
To mogła byś również historia mojej rodziny. Szkoda, że nie ma już nikogo, kto mógłby mi ja opowiedzieć 🥺

To jest ten rodzaj książki, po przeczytaniu, której obchodzisz żałobę :)
Bardzo sie związałam z bohaterami.
A w książce wszystko czego zapragniesz.
Miłość, łzy, narodziny, śmierć. Piękno przyrody, trudy życia z nią w zgodzie.

Cieszę się, że trafiłam na te sagę rodzinną. Fakty z życia rodzin Kuśmierczykow i Grudów zdeterminowane przez tragiczną historię pierwszej połowy XX wieku. Polecam!

Piękna książka żyłam razem z bohaterami czytając książkę i długo ich nie zapomnę polecam jak najbardziej

Wraz z autorką wracamy na Polesie, gdzie rodzina Kuśmierczyków zaczyna nowe życie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku zaczęło się tworzyć nowe państwo na nowych terenach. Nie są to urodzajne ziemie, ale powstają nowe miejscowości. Włożona praca przynosiła powoli rezultaty w postaci zbiorów. Tak jak w wielu rodzinach i u Jana i Wiktorii przybywało dzieci, choć nie omijały ich tragedie. Pochowali kilkoro i dochowali się także gromadki. W ogóle przez większość powieści odnosiłam wrażenie, że w tej rodzinie czas upływa tylko i wyłącznie na płodzeniu kolejnych potomków.
Akcja trochę się rozkręca w momencie gdy wybucha II wojna światowa. Początkowo nie dotyka mieszkańców bezpośrednio, wydarzenia dzieją się gdzieś tam daleko, ale w końcu wpływają na emigrantów. najwięcej problemów sprawiają nie Niemcy czy Rosjanie, ale wcieleni do służb Ukraińcy. Oni to nachodzą wsie, plądrując je niszcząc dobytek i krzywdząc ludzi.
Ogólnie czytało się średnio, akcja była nierówna czasem zbyt rozwlekła, czasem wydarzenia przedstawiane nie wiązały się ze sobą. Jedyna pociecha to obraz rodziny wspierającej się, kochającej i cieszącej się z każdego choćby najmniejszego promyczka nadziei w trudnych czasach

Ta powieść to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach,które dotyczyły z pewnością również wielu naszych przodków. Niesamowita opowieść poruszająca i pokazująca jak wiele trzeba było znieść by żyć. Pobudza do refleksji i uświadamia jak dobrze nam się żyje w wolnym kraju a czego tak często nie doceniamy.

08/2019

08/2019

"Przeszłość zawsze człowieka dogoni. Czasem ma dobrą, pogodną twarz, wygładza i poprawia krzywizny dróg. Innym razem jest upiorna,aż do granic wytrzymałości, i nie ma na nią antidotum". (str.10)

Kontynuacja rodzinnej historii Autorki, obejmująca lata 1926, czasy wojenne i powojenne.
Rok 1926 Polesie, jednym się poszczęściło, inni wracali w rodzinne strony z tęsknoty. Ciężką pracą doszli do czegoś, ucząc się na doświadczeniach i błędach. Wyciągali wnioski, modernizowali, udoskonalali. Oszczędni i zaradni, nic się u nich nie marnowało. Musieli się dostosować,poznawali zwyczaje i tradycje miejscowych, ale pamiętali też o swoich, starając się je podtrzymywać i kultywować. Krótkie chwile szczęścia, przesłaniał smutek, trwający o wiele dłużej. Ciężka praca, codzienne troski i zmartwienia niszczyły ludzi. Dzieci bohaterów zaczynają opuszczać dom ojców, zakładając swoje rodziny, szybko poznając smak małżeństwa, któremu daleko od wyobrażanego sobie szczęścia.
Sytuacja w Europie staje się coraz bardziej napięta, a kulminacją jest wybuch II Wojny Światowej. Dla wielu starszych mieszkańców kolonii była to powtórka z historii, już jedną wojnę przeżyli i wiedzieli co to oznacza.
W polskiej kolonii zaczyna osiedlać się coraz więcej Ukraińców. Jedni uciekali, inni zostawali robiąc zapasy, przygotowując się na najgorsze.
Kiedy kolonia przeszła w ręce sowieckie, zmienił się stosunek Ukraińców do Polaków. Wszystkim mieszkańcom nadano obywatelstwo radzieckie. Wszelkie dobra zostały upaństwowione, majątki odebrane.Ciężka praca ludzi przybyłych do kolonii poszła na marne. Stracili wszystko na co tyle lat pracowali.
Niepewność, dezorganizacja w każdym zakątku kraju, zmieniający się okupant, wywózki.
Zastraszanie mieszkańców, ograbianie ich z dobytku. Życie w ciągłym strachu i niepewności.
Nad naszymi bohaterami często zbierały się czarne chmury, lecz zawsze towarzyszył im promyk nadziei i drobinki szczęścia, które pomagały uniknąć najgorszego. Śmierć była wiernym towarzyszem,zabierając bliskich, pozostawiając po sobie ból i rozpacz członków rodziny. Bestialskie napady banderowców siały zgrozę, strach, przerażenie. Polacy zmuszeni zostali do opuszczenia swojego edenu, chcąc ocalić życie swoje i bliskich.
Rzucani z miejsca na miejsce doczekali się zakończenia wojny. Miasta, ludzie budzili się do życia z nadzieją na lepsze jutro, bez strachu, trwogi i poniżenia. Ci co przeżyli zrozumieli, że już nigdy nie będzie jak dawniej. Wojna zmieniła ludzi na zawsze. Odebrała dzieciństwo i młodość. Zostawiła w spadku koszmary, tragiczne wspomnienia, zniszczyła radość i chęć życia.

Wspaniała saga przedstawiająca losy dwóch rodzin, rozgrywająca się na tle przełomowych dla naszego kraju wydarzeń historycznych. Pełna recenzja powieści na blogu : https://swiatwslowachzaklety.pl/2019/03/27/krystyna-januszewska-kolysanka/

Dodaj cytat z książki Kołysanka