Widok na taras

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
powieść polska
Ag2S

Trzy przyjaciółki z małego miasta zaczynają studia w Poznaniu. To dla nich czas wielkich przemian i utraty złudzeń. Dziewczyny nawiążą nowe przyjaźnie, spotkają miłości, także te nie zawsze szczęśliwe, ale za to pouczające. Odnalezienie swojego miejsca w życiu okaże się trudne, ponieważ każda z nich dźwiga bagaż doświadczeń z młodości. Joanna, Beata i Alicja mogą zawsze na siebie liczyć -...

Joanna, Beata i Alicja mogą zawsze na siebie liczyć - nawet jeśli każda z nich inaczej patrzy na świat. Dzięki swojemu wsparciu i przyjaźni nauczą się wiary w siebie i swoje możliwości, a decyzje, jakie przyjdzie im podejmować w dorosłym życiu, pozwolą wyjaśnić problemy z przeszłości lub nabrać do nich dystansu.
Losy przyjaciółek zostały ukazane na tle przemian politycznych lat osiemdziesiątych. Lektura Widoku na taras pobudza do refleksji. Dotyka ważnych spraw, z którymi czasami nie mamy odwagi się zmierzyć, a którym dobrze jest się przyjrzeć w zaciszu własnego domu.
Mimo upływu lat i wielu trudnych chwil, które przeżyły, Alicja, Beata i Joanna zawsze potrafią odnaleźć spokój, zasiadając na tarasie w Żabim Rogu?
Wzruszająca historia trzech kobiet, w których każda z nas może odnaleźć cząstkę siebie.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Marta | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Zrobiło mi się bardzo miło, kiedy pewna osoba jak tylko mnie spotkała, natychmiast zapytała mnie, czy nie chciałabym czegoś przeczytać. No ja bym nie chciała? Oczywiście książkę wzięłam.
„Widok na taras” opowiada historię trzech dziewczyn, później już kobiet, na drodze ich studiów, wakacji, pracy w czasie przemian politycznych w Polsce (lata 1987-2002). Mamy tu wątki miłosne i rodzinne.
Pozycja nie jest szalenie ambitna, dialogi momentami wydawały mi się trochę infantylne, a przebieg wypadków – zbyt prosty. Nie nastawiałam się też na nie wiadomo co, bo zostałam uprzedzona, że lektura tej książki nie będzie wymagała ode mnie zbytniego wysiłku. Nie zmienia to faktu, że czyta się ją przyjemnie i w błyskawicznym tempie, a ponadto można przypomnieć sobie, na co warto zwrócić uwagę w życiu – na relacje z ludźmi, poczucie bezpieczeństwa, a nie na pieniądze i wartości materialne.
Cóż powiedzieć – ot, ciepłe czytadło na dwa wieczory. Albo na jeden długi.

Agnieszka-Wawka | 2011-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2011

"Widok na taras" autorka Anita Pulmińska-Mieloch. Tytuł mało mówiący autorka w ogóle mi nieznana. W internecie też brak informacji o tej Pani. Więc co takiego w tej książce mnie przyciągnęło, że spojrzałam i wiedziałam -MUSZĘ PRZECZYTAĆ!? Może to była okładka błyszcząca dwa kolory,dwa zdjęcia oczu młodych kobiet. Prosta a zarazem bardzo przyciągająca wzrok. Nie wiem, na prawdę nie wiem to był impuls,myk do koszyka i tyle się zastanawiałam.

Historia książki osadzona w Polsce w latach 1987-1992 czyli czas przemian politycznych,wyjścia "Solidarności " z ukrycia. Czas zniesienia kartek, większy wybór towarów w sklepach czyli luksus dla społeczeństwa. Jest to też czas zmian dla bohaterek książki. Z geograficznego punktu widzenia fabuła rozgrywa się w trzech miejscowościach. Małym miasteczku pod Poznaniem, w Poznaniu i w Żabim Rogu wieś na Mazurach gdzie bohaterki spędzają swoje najszczęśliwsze chwile,a także miejsce które przynosi im ukojenie po życiowych burzach. Miejsce...

Stokrotka | 2016-06-19
Przeczytana: maj 2015

Historia trzech przyjaciółek w latach 1987-2002. Wszystkie zdają na polonistykę. Każda z nich inaczej podchodzi do życia, każda przeżywa inną miłość, ale zawsze są razem. Ciepły klimat powieści, bez zbędnej plątaniny, jak to często się zdarza we współczesnych książkach, zachęca do czytania. Mnie ta lektura wciągnęła bez reszty. Problemy i zawody miłosne bohaterek są realne. Dobrze jest też opisany czas ich nauki na uczelni. Jednym słowem to książka wyjątkowo "życiowa".

Nina | 2012-08-15
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Podchodzę do tego typu książek z wielkim dystansem. Właściwie już gdy słyszę, że będzie o miłości odkładam je. Do tej jednak zabrałam się z braku laku i jestem zadowolona. Jest to jedna z tych powieści, które dzięki lekkiemu językowi czyta się bardzo szybko. Opisy są krótkie, ale barwne i dosadne. Wykreowane bohaterki różnią się od siebie, mimo to przyjaźnią się i wspólnie przeżywają swoje sukcesy i tragedie. Fabuła jest dramatyczna, ale niezbyt trudna do pojęcia. Całość skłania do przemyśleń nie tylko na temat miłości, ale również przyjaźni oraz stosunku do nauki i swojej przyszłości.

Plusy zatem za język, bohaterki i pomysł na fabułę oraz to, że powieść ta przedstawia realia życia młodych ludzi. Nie jest to jednak wymagająca literatura. Właściwie refleksja przychodzi po zapoznaniu się z treścią. Natomiast w trakcie czytania nie trzeba myśleć, co moim zdaniem jest minusem.
Polecam jako książkę na odpoczynek od cięższej literatury.

Lena | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Trzy dziewczyny, trzy różne rodziny, dalej trzy serca i trzy pary oczu patrzące na świat z innej perspektywy. Ten sam kraj, to samo miasto, ten sam kierunek studiów. Wiele różnic i tyle samo podobieństw. Historia prosta, wbrew pozorom mało w niej złożoności, gdzieś zawiódł mnie kontekst historyczny, liczyłam na większe zaangażowanie autora w tematykę, ale zapewne wynikało to z zupełnie innego założenia.
Punktem centralnym jest domek letniskowy, takie centrum kompromisów, miłości i łagodzenia sporów. Ojciec Alicji wybudował go z miłości i dla miłości, a kolejne pokolenia jakby czerpały z jego udanej inwestycji.
W ten często przynudnawej historii, najciekawsze miejsce zajmuje Beata, jej zmiany i chwiejne postawy i miłość do księdza, muszę przyznać że w końcówce nawet nieco rozczulająca.
Książka nie jest fenomenalna, zabrakło mi większej historycznej determinacji, ale ma w sobie wiele prawdziwych przełożeń z życia studenckiego i rozpoczynania new life. Lekka na dwa wieczory!

Paolina_pl | 2015-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2015

Książka bardzo mi się spodobała. Potrafiła zająć moje myśli i czas, nie chciało się przerywać czytania. Choć czasami opisy było nieco infantylne, a sytuacje albo dobre albo złe (bez całego spektrum tego, co może "dziać się" pomiędzy) i czasami zbyt idealne to historia jest ciekawa. Tak, jak głosi tekst z okładki naprawdę zmusza do przemyślenia kilku spraw w zaciszu własnego domu, a mimo tego jest lekturą bardzo przyjemną, więc polecam ją z czystym sumieniem:)

Jula | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Książka miło mnie zaskoczyła. Pod niepozorną okładką, z nazwiskiem zupełnie nieznanej mi autorki i niewielką objętością - skrywa się bardzo ciekawa, wielowątkowa powieść obyczajowa, opisująca historię przyjaźni trzech przyjaciółek z małego miasteczka - Joanny, Beaty i Alicji - opisującą wydarzenia z ich życia na przestrzeni piętnastu lat, ukazane na tle burzliwych przemian politycznych lat osiemdziesiątych.
Polecam, bo to bardzo dobra lektura, oparta na naszych realiach, skłaniająca do refleksji nad takimi wartościami jak: przyjaźń, miłość, lojalność, odpowiedzialność, kariera...

pierożek | 2013-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdybym miała jednym słowem opisać tę książkę, byłoby nim słowo "nierówna". Naiwna, napisana miejscami lakonicznym językiem (co może być wadą, ale nie musi), książka początkowo wydaje się być głównie skierowana do młodych dziewcząt opuszczających szkołę średnią. Następnie robi się nieco poważniej, żeby ostatecznie poruszyć takie tematy jak aborcja i jej konsekwencje czy uczucie do osoby duchownej.

Kłopoty i radości trzech przyjaciółek, "uczelniane" przeżycia czy historie rodzinne są nawet ciekawe, ale czasami, jak napisałam powyżej - naiwne. Np. spotkanie dawnej miłości ojca przez jedną z bohaterek.

Żal, że Poznań nie został opisany dokładniej. Wzmianek o Collegium Novum czy akademiku Jowita trochę za mało. Tło czasowe, polityczno-społeczne również jedynie zaznaczone.

Bardzo ciekawa końcówka rekompensuje wyżej wspomniane braki. Nie na tyle jednak, żebym dała jej sześć gwiazdek.

lucyna | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością! Przypomniały mi się moje młode lata spędzone na studiach polonistycznych w Poznaniu, pokój w akademiku, trzy koleżanki, które były mi szczególnie bliskie i z dwiema utrzymuję stały kontakt telefoniczno-mailowy już od 37 lat !!!

marakuja | 2012-10-04

Dla mnie to jedna z takich książek, których długo się nie zapomina. Polecam, wszytskim obecnym i byłym studentom. Książka mnie wzruszyła,rozbawiła i zmusiła do pewnych refleksji nad życiem.