Służąca

Replika
2011-03-28
2011-03-28
978-83-76740-96-6

W trakcie czytania kilka razy chciałam odłożyć książkę na bok. Z początku czytało mi się ciężko później jakoś się wciągnęłam. Brakowało mi jakiejś akcji. Koniec jak dla mnie zupełne zaskoczenie. Spodziewałam się, że Natalia wysiądzie z pociągu i żyli długo i szczęśliwie.

coś wspaniałego. Brak akapitów i dialogów nie jest przeszkodą by przeczytać tą książkę jednym tchem.

Mloda rosjanka Natalia przyjezdza do Polski by znalezc prace. Nie jest jej latwo bo trafia na nieuczciwych pracodawcow ktorzy tylko chca wykorzystac to ze jest z biednej rodziny i z Rosji. W koncu trafia na Jakuba ktory jest informatykiem i poszukuje pomocy domowej. Na poczatku sa wobec siebie nieufni. Wiele zmienia jego syn ktory z nim zamieszka. Czy narodzi sie uczucie mozecie przeczytac sami w tej jak dla mnie dobrej ksiazce ktora daje do myslenia.

Uwielbiam ten moment po przeczytaniu książki, gdy jeszcze przez jakiś czas myślę o dopiero co poznanej historii, bohaterach. Książka ta jest rewelacyjnym zbiorem przemyśleń i uczuć dwóch - mogłoby się wydawać - skrajnych osób, czy raczej osób będących w zupełnie różnych momentach swojego życia, o odmiennych charakterach i upodobaniach. Przedstawiona historia bardzo mnie poruszyła, tak dogłębnie. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z książką o podobnej tematyce, napisanej w jakże specyficzny sposób (dialogi wplecione w tekst). Jednak czyta się ją naprawdę wspaniale, szybko i bardzo przyjemnie. Zdecydowanie polecam i dodaję do ulubionych książek.

Już dawno nie miałam okazji przeczytać książki, która jest napisana inaczej niż inne. Czy inaczej, znaczy gorzej? Absolutnie nie. Na początku troszkę mnie męczyło to czytanie ciągiem, ale zrekompensowałam to sobie treścią. Powieść jest napisana w troszkę innym stylu niż większość „lekkich czytadeł”. Dialogi przedstawione są kursywą, ale jak się człowiek wczyta to mu to nawet nie przeszkadza. Przynajmniej mnie nie przeszkadzało.

Powieść przedstawia historię młodej Rosjanki Natalii Rozumowej, która trafia do domu informatyka Jakuba Kamińskiego jako pomoc domowa. Kobieta jest wykształcona, w swoim kraju była konserwatorką zabytków, ale wskutek przemian była zmuszona opuścić ojczyznę zostawiając ukochaną córkę pod opieką dziadków i wyruszyć do Polski „ za chlebem”. Imała się różnych zajęć i miała bolesne przeżycia, ale o tym dowiadujemy się dopiero pod koniec książki. U Jakuba zostaje właśnie tytułową „Służącą”. Na początku są wobec siebie nieufni, ale to się zmieni, gdy do domu Jakuba trafia jego syn Franek, który do tej pory wychowywał się z matką, która wyjeżdża ze swoim nowym kochankiem za granicę i zostawia dziecko pod opieką Jakuba. Od tej chwili wszystko się zmieni. Dziecko zdobędzie miłość Natalii, która okropnie tęskni za swoją córką. Ale nie tylko on ją pokocha. Również Jakub, który zda sobie z tego sprawę zbyt późno. Czy nie za późno? Jak się potoczą ich losy. O tym dowiecie się z kart powieści.

Można by powiedzieć, że historyjka jakich wiele. Służąca i jej pracodawca zakochują się w sobie i wynika romans. Tutaj jednak tego nie mamy. Owszem jest tu opowieść o miłości, ale z całą pewnością nie możemy tego nazwać romansem. To opowieść o życiu, o tęsknocie, o szukaniu swojego miejsca w obcym kraju. Autorka w mistrzowski sposób ukazała bogate opisy przeżyć wewnętrznych bohaterów, ich przemyślenia. Tego brakuję w większości książek.

Autorka zastosowała pewien eksperyment literacki. Dialogi, jak wspomniałam wcześniej były napisane kursywą, ale można się do tego przyzwyczaić. Powieść mi się podobała, ale w niektórych momentach była nużąca, jeśli chodzi o wspomnienia Natalii i Jakuba. Mimo wszystko mogę ją polecić bardziej wymagającym czytelnikom, którzy gustują w literaturze ambitnej, o ciekawej konstrukcji, którzy wolą książki skłaniające do refleksji, bo „Służąca” właśnie to nam daje, gdyż porusza ważne tematy z naszego życia. Jeszcze raz polecam.

Książka inna niż wszystkie nie tylko za sprawą konstrukcji ale i fabuły. To smutna ale piękna historia dwojga samotnych ludzi, zamkniętych w sobie, jednak pragnacych miłości i bliskości. To analiza ludzkich charakterów oraz natury kobiety kontra mężczyzny, zderzenie tułaczki za chlebem wobec dostatku. Wynagrodzilo to trud włożony w czytanie dialogów, kiedy trzeba było domyślać się kto co mówi. Świetne skoki w czasie i niedomówione zakończenie. Pozostało pragnienie poznania dalszych losów bohaterów.

niestety mnie nie wciągnęła ta historia

niestety mnie nie wciągnęła ta historia

ksiazka zaskoczyla mnie brakiem dialogow,ale to mila i ciepla opowiesc :)polecam!<ahh te biedronkowe łupy > eheh!

Nie dalam rady do konca, moze przez brak dialogow i akcji........

Nie dalam rady do konca, moze przez brak dialogow i akcji........

wymęczyłam ją.

wymęczyłam ją.