Dziedzictwo

Okładka książki Dziedzictwo
Krystyna Januszewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dziedzictwo Januszewska (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Dziedzictwo Januszewska (tom 1)
Prószyński i S-ka
2015-11-17
2015-11-17
literatura polska

Powieść ciągnie się, nudzi i nuży. Wprowadzanie w akcję trwa tak długo, że się odechciewa czytać.

Długo mi się czytało.
jednakże opowieść warta każdej poświęconej chwili.
Opowieść o zwykłym życiu, codzienności ludzi, dla których ziemia była całym życiem, pod zaborami potem w czasie I Wojny Światowej.
Trudne decyzje, piękno przyrody, codzienne trudny i radości, okrucieństwo życia, miłość, narodziny, śmierć.
A jeszcze wartości dodaje to, że to jest opowieść pisana na faktach, dzieje rodziny autorki.
Bardzo mi się podobała książka i z przyjemnością sięgam po kolejną część.

Długo mi się czytało.
jednakże opowieść warta każdej poświęconej chwili.
A jeszcze wartości dodaje to, że to jest opowieść pisana na...

Zwykłe-niezwykłe losy bohaterów tej powieści bardzo mnie zainteresowały. Autorka przedstawia autentyczną historię swojej rodziny. Niektórzy czytelnicy zarzucają autorce, że stworzyła nową wersję "Chlopów" lub "Nad Niemnem"; że za dużo w powieści opisów przyrody. A mnie się to właśnie podoba. Bohaterowie tej powieści to ludzie żyjący zgodnie z rytmem przyrody i dlatego jest ona dla nich tak ważna Dlatego poświęcają jej uwagę, obserwują, szanują, szukają w niej ukojenia. Losy osób przedstawionych w książce nie obfitują w nagle zmiany akcji, a jednak nie brak tam małych i dużych dramatów, nie brak też radości- jak to w życiu bywa.Polecam. Przede mną drugi tom.

"Dziedzictwo"można porównać do"Chłopów", ale jest to dużo gorsza, współczesna wersja.

Przepiękna opowieść o losach Jana Kuśmierczyka, jego rodziców i dzieci... Akcja powieści obejmuje lata 1906-1925, ma miejsce w Krasocinie, Gruszczynie, a nawet w Krymnie (obecnie Ukraina).
"Jan z żoną przybyli (na Kresy, polska kolonia Krymno, późne lata dwudzieste dwudziestego wieku) z Kielecczyzny krótko po tym, jak po latach niewoli Polska powróciła wreszcie na mapy Europy. (...) Czterdzieści rodzin zostawiło ojcowiznę, która dla polskiego chłopa była od wieków świętością", by tam "wytyczać drogi, dzielić ziemię i od podstaw kłaść podwaliny pod nowe osiedle".
Historia z przeszłości o wiele ciekawsza od tej współczesnej (ta z lat 2006 i później zapewne bardzo ważna dla autorki, ale dla czytelników może być po prostu nudna).
Książkę mogę polecić osobom lubiącym czytać o Polakach i ich losach w tamtych trudnych czasach, zwłaszcza osobom z obecnego województwa świętokrzyskiego czy lubelskiego.
W której innej książce Polesie przedstawione jest tak magicznie?
Nie słyszałam wcześniej o tej autorce, nie widziałam nigdy reklam jej książek, dowiedziałam się o nich przypadkiem, gdy ktoś na ulicy polecał innej osobie "Kołysankę", za którą się zaraz zabieram.
Jeśli komuś podobała się ta opowieść, może podobać się również seria "Saga z dziesiątej wsi" Agnieszki Olszanowskiej, przy czym w "Dziedzictwie" pani Januszewskiej, jako że książka oparta jest na faktach z życia przodków autorki, czuć jeszcze niesamowitą tęsknotę i szacunek do jej korzeni.
ps Jeśli ktoś z Was lubi książki związane z poszukiwaniem korzeni można też sięgnąć po książkę "Olszany. Droga do domu" Agnieszki Litorowicz-Siegert (lekka i przyjemna) lub "Korzenie" Alex'a Haley'a (cięższa).

Uwielbiam książki gdzie myślę jeszcze o bohaterach przez długie lata to jest właśnie taka książka ,polecam z całego serca

Na półkach: , , , , ,

Jestem zachwycona! jest w niej wszystko, co uwielbiam w sagach rodzinnych- ludzkie losy, w tle historia, i do tego wszystko prawdziwe! Autorka z wielkim talentem opisuje dawne dzieje, potrafi przekazać uczucia ludzi szarpanych przez historię.Jako współcześni nie rozumiemy, z czym się wiązały zabory, życie pod jarzmem caratu,jak naprawdę wyglądał chłopski los, jak wtedy ludzie myśleli.
Ja wiele czytam na ten temat, ale dalej nie rozumiem, skąd w poprzednich pokoleniach było tyle woli przeżycia, siły, wiary, chęci do życia pomimo wielu tragedii życiowych, klęsk nieurodzaju, nakładanych kontyngentów, rażącej niesprawiedliwości. Podziwiam tych ludzi . Bardzo się cieszę, że tacy autorzy jak pani Januszewska nie pozwalają o nich zapomnieć. Dużo mnie ta książka nauczyła.

"Wszystkim rządzi konieczność, przypadek, ludzie i czasy, a nie wewnętrzne pragnienie". (str.29)

Historia losów przodków Autorki, gdzie akcja zaczyna się w roku 1906 i przeplata się z wątkiem teraźniejszym, który jest jednak mało ciekawy. Gościmy w Krasocinie podkieleckiej wsi, gdzie poznajemy losy zwykłej polskiej rodziny bez ubarwień i tajemnic. Ich ciężką pracę, wiejską codzienność, uzależnioną od pór roku i natury, które czasem okazywały się hojne, a czasem niosły niedostatek i biedę. Radość i szczęście przeplatające się ze smutkiem, bólem i cierpieniem w równym stopniu. Zdarzenia decydujące o ludzkim życiu, nie dające prawa wyboru, grzebiące marzenia o przyszłości.
Priorytety, którymi kierowali się ludzie, przeżyć i wyżywić rodzinę.Żyli z dnia na dzień.Ciężka praca była jedynym lekarstwem na nieszczęścia, żalu po stracie najbliższych. Leczyła duszę, ciało i umysł.Związki małżeńskie poprzedzone swataniem i budowanie rodziny.
Liczebne rodziny, w których dzieci chowały się samodzielnie, starsi opiekowali się młodszymi. Poznawały życie z doświadczeń, ucząc się na własnych błędach. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, ulepszana i udoskonalana.
"Historia uczy życia, a polityka kombinowania". (str 275)
Wielu mieszkańców podkieleckich wsi opuszczało gospodarstwa i szukało zarobku w Prusach. Zabór carski, słabe zbiory, bieda zaglądająca w oczy, wyżywienie wielodzietnej rodziny potęgowały ich decyzje.
W tle codziennego, wiejskiego życia ważne wydarzenia historyczne w Polsce i Europie. Krzywda wyrządzona Polsce przez okupantów.Rosjanie przez czystki, Niemcy przez grabież, Austriacy przez nakładanie kontyngentów. Strach przed nieznanym, troska o bliskich, niepewność dodatkowo niszczyła ludzi, odbierając nadzieję na lepsze jutro.
Rok 1918 przynosi Polsce upragnioną wolność, lecz po latach zaborów ogołocona z majątku, osłabiona z trudem podnosiła się z upadku.
W roku 1921 jawi się możliwość wyjazdu i osiedlenia na Kresach Wschodnich.
Wiąże się to ze sprzedażą ojcowizny i zagospodarowaniem na zniszczonych i ograbionych ziemiach. Było wiele pokus , ale i zagrożeń. Ludzie byli rozdarci. Tutaj nie mieli możliwości rozwojowych, a tam wiele znaków zapytania i niepewność.Poza tym silne związki z ojcowizną, sąsiadami, rodziną. Część mieszkańców wsi podjęła wyzwanie i w poszukiwaniu lepszego jutra opuścili rodzinne strony i zaczęła się orka na ugorze w dosłownym tego słowa znaczeniu.Zbudowanie wszystkiego od podstaw, począwszy od karczowania ziemi, branie kredytów, mieszkania kątem u miejscowych. Konfrontacja z rzeczywistością była bolesna, silni przetrwali, słabsi wracali.O dalszych ich losach dowiemy się z drugiej części.

Czytałam z dużym zainteresowaniem...

Czytałam z dużym zainteresowaniem...

Na półkach: , , , , ,

„Dziedzictwo” to wspaniała książka, w której autorka opowiedziała nam dzieje swoich przodków. Udało jej się to zrobić w sposób niezwykle obrazowy, zatem czytając możemy wraz z bohaterami przeżywać cały szereg emocji. Razem popadamy w zadumę i smutek, razem cieszymy się, raz nabieramy nadziei, raz wątpliwości, czasem czujemy rozpacz i rezygnację. Niestety, dominują tutaj emocje negatywne, ale inaczej być nie może, zważywszy na fakt, że ludzie o których opowiada Pani Januszewska, prowadzili życie pełne trosk i kłopotów. Oczywiście, pojawiały się też dobre chwile, jednak one tylko od czasu do czasu rozświetlały szarą rzeczywistość. Tak więc, opowiadana historia jest ciężka i smutna, czasem wzruszająca, czasem refleksyjna. Nie odpoczniemy przy niej, nie pośmiejemy się. Raczej wpadniemy w zadumę, niektórym może zdarzyć się zapłakać. Ale trzeba pamiętać o jednym: mimo iż książka do lekkich nie należy, to przedstawiona w niej historia jest ciekawa i bardzo wciągająca.

Jan Kuśmierczyk (dziadek autorki) wraz z matką, prowadzi gospodarstwo rolne położone w Krasocimiu, na terenach znajdujących się pod rosyjskim zaborem. Ich życie niemal całkowicie wypełnione jest pracą na polu, w domu lub obejściu. Dopiero wieczorem lub nocą Jan znajduje trochę czasu dla siebie. Udaje się wtedy na samotne wędrówki po lasach, polach, łąkach, aby w ciszy i spokoju pomyśleć o sobie i swojej przyszłości. Marzy mu się wyjazd do miasta i zasmakowanie innego życia. Młodzieniec długo bije się z myślami, długo nie może zdecydować co zrobić ze swoim życiem. Młodość i marzenia krzyczą „Wyjedź!”, ale rozum i sumienie każą zostać. Więc Jan, nauczony, że trzeba z pokorą brać to co daje los, nie porzuca ojcowizny. Godzi się z myślą, że jako syn gospodarzy jest związany z ziemią na dobre i na złe. Tak więc, zostaje i gospodaruje, wkładając w to całe swoje serce. Ulega też namowom matki i żeni się z młodziutką Weroniką. Chociaż początkowo trudno jest mu przyzwyczaić się do roli męża, to jednak w głębi duszy czuje, że wreszcie odnalazł szczęście, i to w miejscu, z którego jeszcze niedawno tak bardzo chciał uciec. Wierzy, że najcięższy czas ma już za sobą, że teraz będzie już tylko dobrze. Ale niestety, zły los jeszcze nieraz przypomni o sobie, rzucając Janowi niejedną kłodę na drodze do szczęścia…

Historia ciężkiego, chłopskiego życia z jakim zmagał się Jan Kuśmierczyk stanowi główny temat książki, i gdyby autorka na tym wątku poprzestała, to z czystym sumieniem dałabym najwyższą ocenę. Ale w powieści pojawia się co jakiś czas przeskok do XXI wieku, a to jedyne co robi, to psuje przyjemność czytania. Rozdziały, które dotyczą czasów współczesnych zawierają kompletnie nieistotne informacje. Po co czytelnikowi wiedzieć, że autorka poprosiła kogoś o pomoc z zdobyciu jakiś informacji, po co czytać, że jej ojciec idzie do szpitala albo, że wnuk kupił dziadkowi komputer? Co te informacje wnoszą do historii sprzed ponad 100 lat? Dla mnie te rozdziały były tak nudnym i niepotrzebnym przerywnikiem, że zaczęłam je po prostu omijać. Ale i tak uważam, że książkę warto przeczytać i poznać tym samym historię ludzi, którzy w dążeniu do lepszego życia potrafili wykazać się ogromną odwagą.