978-83-61594-08-6
powieść polska
Ani-Lorak

Lawendowy pył to pasjonująca saga rodzinna napisana przez babcię, matkę i wnuczkę, które są najstarszymi córkami w ostatnich trzech pokoleniach. To powieść będąca zarazem kroniką rodzinną sięgającą korzeniami początków XIX wieku.Na tle dziejów wspólnie z autorkami cieszymy się z nowej sukienki na bal, narodzin dzieci, przeżywamy zesłanie głowy rodziny na Syberię. To wyprawa w głąb pamięci, świadectwo epoki i niełatwych wyborów To bodaj pierwsza kronika rodzinna pisana wyłącznie przez kobiety i to w dodatku najstarsze córki z kolejnych 6 pokoleń. Nie ma tu miejsca na tani sentymentalizm. Bohaterowie z krwi i kości są targani prawdziwymi uczuciami i namiętnościami Kobiety w zetknięciu z burzliwą historią- powstanie, dwie wojny, okupacja niemiecka i radziecka ; musiały być twarde niczym skała i dokonywać najtrudniejszych Aż po nasze czasy, w których życie stawia inne wyzwania.

Jeżynka | 2015-09-10
Na półkach: Wymienię, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2015

Uśmiecham się sama do siebie bo bardzo dziwną pozycję wybrałam sobie na moją pierwszą recenzję.
Nie pamiętam nawet skąd znalazła się ona na mojej półce bo z własnej i nieprzymuszonej woli na pewno bym jej nie kupiła.
Już okładka sugeruje że jest to tzw. "literatura kobiece" której, mówiąc oględnie, fanką nie jestem.
Ale cóż zrobić jak siedzi się w domu z zasmarkanym małym dzieckiem i nie ma jak wyskoczyć do księgarni po jakąś odtrutkę od codzienności.
Po małym rekonesansie wybór padł na "Lawendowy pył".
Książka opisuje losy kobiet pewnej rodziny sięgające od okresu pierwszej wojny światowej po czasy współczesne, z perspektywy kobiet właśnie.
I muszę przyznać że pierwsze 200 stron czytało mi się fantastycznie, praktycznie jednym tchem: lata przedwojenne, okupacja, przesiedlenia. Barwna opowieść o sile kobiet które to były skałą dla swoich mężów, dzieci w tamtych trudnych czasach. Dzięki ich determinacji udało się jakoś przetrwać te ciężkie lata.
Niestety im bliżej...

Ewa | 2014-05-23
Przeczytana: 21 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł: „Lawendowy pył”
Autor: Danuta Marcinkowska, Ewa Marcinkowska – Schmidt, Klaudyna Schmidt

Ciężko mi było się zabrać za recenzję. Nie wiem dlaczego.
Książka wielopokoleniowa, napisana przez babcie, matkę i wnuczkę. Kobiety starają się opowiedzieć o swoich losach począwszy od wojny, zesłania na Sybir, czy czasach dawnego PRL aż po socjalizm. Każda z nich jest dzielna, potrafiła w ciężkich czasach stawić czoło wrogowi, walczyć o życie rodziny.

Książka poruszała mnie nie raz.
Jednych może przerażać aż tak prosty język, ale w ten sposób można poznać prawdziwość i szczerość w słowach autorek. Według mnie nie potrzeba tu opisu więcej uczuć, z jakimi się zmagały. Można samemu sobie dopowiedzieć. Każdy wie, czym jest rozłąka z najbliższymi, więc niech spotęguje to jeszcze 10 razy, gdyby miał świadomość iż już nigdy się nie zobaczą.
Nie chciałabym przeżyć takich sytuacji, choć wiem że nad każdym pokoleniem zawsze wisi jakieś ryzyko wojny. Czyż nie żyjemy teraz w takich...

Sławka | 2012-01-07

Skończyłam! niby czyta się dobrze i szybko ale ta książka jest taka niespójna! Opowieść o kobietach z jednego rodu, wszystkie dzielne , samodzielne,odważne. Trochę przechwałek, skakania po datach( bez chronologii) kobiety na tle faktów i ważnych wydarzeń i właściwie to już.
Wyszła nuda i flaki z olejem. Żadna z bohaterek nie zasługiwała w/g mnie na to miano, bo autorki strasznie spłyciły postaci. Jeśli to miało być o nich samych i chciały opisać swoje tragiczne przeżycia i osobiste zwycięstwa to powinny raczej komuś zapłacić za opisanie tego a panie powinny zająć się raczej tym co potrafią.

Edyta | 2013-10-31
Przeczytana: listopad 2013

Infantylna okładka sprawia, że oczekujemy znaleźć w książce coś zupełnie innego niż ona nam oferuje. Książka jest poprostu dobra. Opowiada o życiu kobiet i ich rodzin, o życiu które nie pieści, utracie dzieci, dobytu, czasem nadziei i otym, że trzeba twać i iść wciąż do przodu choćby małymi kroczkami. Opowiada o błedach jakie podejmują szczególnie młode kobiety, które potem z mozołem i nadludzkim wysiłkiem muszą prostować by móc w miare normalnie żyć. Dostrzegamy w naszych matkach, babciach takie same kobiety jak my, u progu życia. POLECAM bo warto.

Lawendowy Pył-książka napisana przez babcie, matkę i wnuczkę opowiada losach rodziny która była zesłana na Sybir, która żyła cały czas w strachu o swoje życie i rodziny która przeżyła dwie wojny. Kobiety które musiały być twarde dokonywać trudnych wyborów. Książka mnie nieraz bardzo poruszyła jak opisywana była rozłąka Anny z mężem który był zesłany na Sybir do obozu pracy ale ich miłość przetrwała tyle lat,o psie Lordzie którzy zastrzelili Niemcy przy tym wątku się popłakałam;(książka jest warta polecenia przeczytajcie a sami się przekonacie.

szczypiorek5 | 2011-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2011, Pożyczone

Notka wydawcy na okładce oddaje treść książki. Opowiada ona historię kilku pokoleń polskiej rodziny na tle bujnej historii Polski XIX ,XX a nawet początku XXI wieku.
Jest to historia spisana przez kobiety i głównie o kobietach , bo to przecież one zajmowały się domem, rodziły dzieci, martwiły się co włożyć do garnka i czy ich ojcowie,mężowie, synowie wrócą z wojen,zesłania,więzienia, stypendiów.
Jak oceniam książkę? Nierówna. Raz wciągająca, raz irytująca dłużyznami bądź sztucznymi dialogami. Miałam tez wrażenie ,że nikt tej książki nie "sczytał" po napisaniu więc bez sensu czytam trzykrotnie w różnych miejscach o tym jak matka jednego z bohaterów nie chciała zapłacić 5 złoty za jego świadectwo , dwukrotnie o znalezionej porcelanowej poniemieckiej lalce, niemieckiej służącej czy o tym jak babcia uczyła wnuczkę poznawania mleczu, mięty, pokrzyw.
Generalnie książka o fajnym temacie, gorzej napisana.
Nie zachęciła mnie do kupna następnej części ale może ją pożyczę :)

nachmurce | 2015-02-14

Książka bardzo dobra, szybko się czyta. Dużym walorem jest przede wszystkim ukazanie zawiłej historii Polski w XX w. na przykładzie konkretnej rodziny. Suche daty z podręczników do historii dzięki tej opowieści nabierają nowych barw. Dla mnie, która nie doświadczyłam wojny, jest to cenna lekcja życia oraz docenienia tego, co mam.

Monika | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Przegląd dziejów rodziny na przestrzeni kilku pokoleń, który dobrze się czyta ale czasem trzeba kilku dni oddechu żeby odsapnąć od mieszających się momentami bohaterów i kilkuletnich przeskoków w historii.

Edi_Edi | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Warto spisywać rodzinne historie, opowieści babć i dziadków, rodziców. Nawet jeśli nie powstanie z nich ksiązka, to warto, aby te wspomnienia pozostały dla kolejnych pokoleń. "Lawendowy pył" to historia trzech, a nawet czterech pokoleń kobiet. Począwszy od przedwojennych, młodzieńczych lat Babci Mani, na pierwszej dekadzie XXI wieku, czyli pokoleniu Amelki kończąc. Myślę, że większość z nas po wysłuchaniu opowieści rodzinnych mogłoby stworzyć tak przejmujący, ale tez ciepły obraz życia rodziny.

Mnie uderzyło zestawienie ciężkiego, mozolnego, biednego i pracowitego życia w czasie wojny i w latach powojennych, za to bez skarg i narzekań, z życiem w latach 90-tych i później.
I kołacze mi w głowie myśl, czy gdyby nas, mnie przerzucić teraz w lata 50te czy dałabym radę? Czy potrafiłabym utrzymać, wyzywić rodzinę bez pralki, lodówki, odkurzacza, ba! bez pracy!

Nika | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Dobrze napisane dzieje rodziny. Począwszy od pokolenia dziadków podczas drugiej Wojny Światowej, rodziców w czasach komunizmu po teraźniejsze. Z wielkim zaciekawieniem czytałam czasy wojenne i zsyłki na Sybir. Potem miałam okazje sama sobie przypomnieć jak to jedzenie było na kartki. Ciekawie napisane. Książka lekka i przyjemna. Tylko już na końcu książki zaczynała mnie nudzić - chyba za długo już się czytało te dzieje. Ciekawe była relacja i maile jeszcze na końcu, pisane między matką i córką.