Lawendowy pył

Okładka książki Lawendowy pył Danuta Marcinkowska, Ewa Marcinkowska-Schmidt, Klaudyna Schmidt
Okładka książki Lawendowy pył
Danuta MarcinkowskaEwa Marcinkowska-Schmidt Wydawnictwo: Klucze biografia, autobiografia, pamiętnik
Klucze
2009-01-01
2009-01-01
978-83-61594-08-6
powieść polska

Jeśli ktoś ma ochotę zanurzyć się we wspomnieniach, nie zawsze łatwych, nie zawsze szczęśliwych, ale za to osobistych, niczym w rozmowie z przyjaciółką to ... śmiało może sięgnąć po "Lawendowy pył".

Nie jestem osamotniona w mniej ciepłych emocjach wobec wspomnień najmłodszych. Wręcz odczułam coś w rodzaju bólu dotykając ich płytkości. A może to tylko wrażenie, bo opisany każdy dzień jest znośniejszy niż skumulowane okropieństwa i trudności czasów niespokojnych?

Na samym początku autorki wspominają, że najstarsze historie wiernie oddają rzeczywistość, natomiast te nowsze już niekoniecznie. Odczułam to podczas lektury. Rozdziały z okresu wojny były wciągające, przeżywałam mocno to działo się z bohaterami i kibicowałam im. Natomiast im bliżej współczesności tym postaci wydawały się być bardziej papierowe i płytkie, a opisy mechaniczne i nieciekawe. A szkoda, bo same wydarzenia miały potencjał aby przedstawić je w interesujący sposób. Końcówkę książki strasznie męczyłam.

Losy bohaterek ciekawe i poruszające, ale sama książka, jej narracja i styl literacki nie porywają.

Niesamowita książka. Przeplatające się losy kilku pokoleń kobiet. Dobrze napisana - lekko, prostym stylem. Trochę błędów umknęło korektorowi, zwłaszcza w drugiej części książki, ale nie było ich na tyle dużo, żeby utrudniały czytanie.

Książkę warto przeczytać choćby ze względu na udane ukazanie losów rodziny w trudnych czasach wojennych i powojennych. Te rozdziały są bardzo ciekawe i można dzięki nim docenić jakimi wygodami możemy się cieszyć dzisiaj w naszej codzienności. Jednak ostatnie strony książki, gdzie akcja przenosi się do współczesności są zupełnie niepotrzebne i stanowią dziwny kontrast z resztą książki. Rozumiem, że autorki chciały przez formę "maili" wymienianych między bohaterkami podkreślić jak bardzo świat poszedł do przodu, ale wypadło to sztucznie i infantylnie. Czułam się wręcz jakbym czytała jakąś współczesną powieść dla nastolatek. Podsumowując- przeczytać warto ale ostatnie strony można sobie podarować.

Losy Kresowiaków sięgające od okresu pierwszej wojny światowej po czasy współczesne. Historia rodziny Jancewiczów osiadłej początkowo na Wileńszczyźnie, którą los i zawirowania historyczne rzucają na Pomorze.
Polecam.

Polecam.

Recenzji na temat fabuły można przeczytać wiele, więc to pominę.

Ostatnio zaczytuję się w książkach, w których są opisane dzieje rodzin, wielopokoleniowe - pod tym względem ta książka jest cudowna <3
Cieszę się, że na nią trafiłam.
Polecam!

Recenzji na temat fabuły można przeczytać wiele, więc to pominę.

Cieszę się, że na nią trafiłam.
Polecam!

Nie jest to ambitna literatura, ale czytanie jej sprawie przyjemność. A o to przede wszystkim chodzi ;)Niewątpliwie będę miała mały sentyment do tej książki, z powodów osobistych. Najmłodsza autorka jest nie tylko moją imienniczką, ale także jestesmy w podobnym wieku i obie zajmujemy się genetyką :) I jeszcze autorki w książce umiesciły nazwę mojej miejscowości, może bociany tam nie zawracają, ale mała jest ;) Polecam, tym którzy lubią sagowe opowieści. Minimalnie drażnił mnie tylko brak chronologii.

Powieść ta to zapis dziejów rodziny Jacewiczów wiodąca od XIX do czasów współczesnych.Narratorkami są kobiety tej rodziny, które los doświadcza i zostawia bez męskiego wsparcia.
Początek to historia Anny,która jako młodziutka dziewczyna wychodzi za mąż i jest świadkiem rozgrywających się dramatycznych wydarzeń historycznych.
Autorki pozwalają na przebiegnięcie przez historię aż do czasów stanu wojennego.
Kolejne kobiety pokazują swoją historię w okresie II wojny światowej. Tu narracji podejmuje się Maria Murglinowa i jej córki.To trudny czas zsyłki na Sybir, która także dotyka rodzinę. Trafia tam Jan i z jego perspektywy poznajemy okrutne losy sybiraków.
Poza okrucieństwami wojny autorki malują piękny obraz wsi w której żyją Polki jej mieszkańców, obyczaje.Koniec wojny to także przesiedlenia na tereny zachodniej Polski. Do Człuchowa trafia Maria z córkami i tak stara się stworzyć swoje nowe gniazdo.
Koniec powieści to trochę zaskakujący dialog między Małgosią jej córką Amelią ,która wyjeżdża na studia zagranicę.Oryginalny sposób przedstawienia relacji w formie maili. Trochę to może odstaje od całości narracji, ale ma także swój urok, bo czyż nie tak się teraz komunikujemy ze sobą?
Ogólnie bardzo pozytywna książka , trochę chaotyczna niespójna, ale dzięki temu autentyczna i swojska.

Autorki pozwalają na przebiegnięcie przez...

Ciekawa saga rodzinna. Losy bohaterek przebiegają przez burzliwe lata przemian zaraz po wojnie w Polsce. Ciekawe połączenie peryfetii i problemów kobiet z problemamy Polsków w czasach PRL.

• 2011
  • Saga rodzinna

Dodaj cytat z książki Lawendowy pył