Hymn demokratycznej młodzieży

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Himn demokratycznoji mołodi
Ukraina, społeczeństwo, przemiany

"Hymn demokratycznej młodzieży" to pieśń o hossie na rynku absurdu i bessie na giełdzie idei. Żadan powołuje do życia armię herosów nowego porządku: Braci Lichujów i ich siostrzeńca Iwana, Sanycza, starego ćpuna Slawika, Gogę - szefa pierwszego klubu dla gejów, Wikę, której kochanka zbiegła do Turcji, Gabriela, Cyganów, kupczących wizami Schengen i cnotą białoruskiej kurewki, Ewę drżącą na kolejowej bocznicy, byłych sportowców i skinheadów, którzy tłuką gości z Kaukazu, dzieci korporacji, Bokserów o Sprawiedliwość i Adaptację Społeczną. A to raptem skromny katalog głównych postaci piosenki, nuconej w rytm stukotu czterdziestu wagonów narkotyków, które nie ruszają z miejsca.

Żadan przegląda inwentarz liberalnej demokracji, jak bambetle na strychu, obsrane przez gołębie. Wybiera zeń nowe prawdy, a potem miesza je w probówce lirycznej groteski, destylując fałsze nowej, lepszej ideologii. Przesmaczne, prześmieszne, przerażające.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Michał | 2012-03-31
Przeczytana: 31 marca 2012

Literatura wschodnioeuropejska co rusz mnie zaskakuje - nigdy chyba nie będę w stanie powiedzieć, że już wszystko co można, zostało wymyślone i napisane. Jest to moja pierwsza książka Serhija Żadana i muszę przyznać, że odkryłem fenomenalnego Autora.

Zbiór opowiadań to istny teatr absurdu, który zarazem wywołuje salwy śmiechu, jak i skłania do głębszych przemyśleń. Przy okazji, dawno nie miałem w swoich rękach książki, która jest w tak mistrzowski sposób napisana pod względem formy. Pomaga ona w odbiorze treści i sprawia, że lektura jest po stokroć przyjemniejsza w odbiorze i lepiej zrozumiana.

Po przeczytaniu tej książki z zapałem zaczynam przeglądać swoją biblioteczkę, czy aby nie mam jeszcze jakichś książek Żadana, a jeśli nie mam - szukajcie mnie w księgarniach albo bibliotekach. Koło jego twórczości nie można przejść obojętnie!

Leszczu | 2015-08-29

Czasem niektóre fragmenty wpływają na całościową ocenę. I tak jest tutaj. Dwa doskonałe opowiadania, o braciach Lichujach i Iwanie oraz o pewnej parze. Groteskowe (jak i reszta opowiadań), śmieszno-straszne i straszno-smutne. Choć można chyba przypuszczać, że akurat tam, w Charkowie, takie rzeczy mogły się zdarzyć. Nie chodzi nawet o same opowieści, ale o przemyślenia Żadana, rzucane niby mimochodem, rzucane niby na końcu, niczym morały. Prosto w punkt, prosto w serce. Te fragmenty zawyżają moją ocenę. Bo na ogół, to wszystko jest dobre. Ale są rewelacyjne fragmenty. Średnia ważona.

maciek | 2013-03-28

spodziewałem się czegoś lepszego, nie podszedł mi styl (może to wina tłumaczenia), a same historie - poza jedną - były moim zdaniem mało ciekawe

bulgarka_pl | 2013-07-03

Styl smakowity, ale proza rozłazi się, autor nie panuje nad materią.

Irimias | 2016-06-02
Kshyshtov | 2016-04-17
alexanderson | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016
Bastetia | 2016-01-18
Kejt | 2015-12-03
prokrastynacja | 2015-11-10
Serhij Żadan z Nagrodą Angelusa

Ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.