Bombel

Wydawnictwo: Czarne
8387391948

Śmieszna, a jednocześnie przejmująco smutna opowieść o życiu wiejskiego pijaczka. Tytułowy bohater, siedząc na przystanku autobusowym, opowiada. Poszczególne rozdziały to kolejne historie o wyprawie na Słowację, o Cyganach, o rybach, o pożarze i potopie... Niezwykłe to opowieści. Talent i absolutny słuch literacki Mirosława Nahacza sprawiają, że ich rytm i melodia głęboko zapadają w pamięć.

Melanka | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Gdyby żył, dzisiaj, Mirek Nahacz obchodziłby swoje 30-ste urodziny i pewnie przeczytałby tłumaczenie swojej książki na język łemkowski. Na jednym ze spotkań autorskich zapytany czy czuje sie Łemkiem, odpowiedział "Ja się nie czuję, ja jestem Łemkiem".

Ja właśnie przeczytałam ten przekład. Dla mnie -to są szczególne emocje móc czytać tekst w najbliższym, tym pierwszym dla mnie - języku - łemkowskim.

Podziękowania Panu Piotrowi Krynickiemu za bardzo dobre tłumaczenie.

Radosław Gabinek | 2016-05-31
Przeczytana: 27 maja 2016

"Bombel" to druga książka autorstwa nieżyjącego już Mirosława Nahacza, którego talent odkrył jeden z moich ulubionych autorów tj. Andrzej Stasiuk. Pozycja ta jest utworem specyficznym i pewnie nie każdemu przypadnie do gustu zarówno ze względu na formę jak i treść tutaj zawartą. Nie miałem wcześniej przyjemności obcowania z twórczością Mirosława Nahacza, z tym większą więc ciekawością przystąpiłem do lektury. Pisarz ten zakończył swe życie w wieku lat 23 odchodząc z tego świata śmiercią tragiczną - popełniając samobójstwo. Nie ma co ukrywać, że zawsze gdy twórca kończy swój żywot w takich okolicznościach, a do tego w młodym wieku to przyciąga to dodatkową uwagę. Ja do jego życiorysu sięgnąłem już po lekturze i może to i dobrze, bo moja opinia będzie tym samym dotyczyć odczuć z odbioru samej książki.

Narratorem "Bombla" jest wiejski pijaczek, który przesiaduje sobie na przystanku i opowiada do siebie. Może dlatego, że nikt nie ma większej ochoty go słuchać, bo ludzie zwykle - poza...

Michał | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Nahacz to taka łagodniejsza wersja Stasiuka, po którą można sięgnąć w każdej chwili. Jego "Bombel" to świetna proza, którą tak naprawdę spotkać można dosyć często - ilu takich Bombli ignorujemy przez całe swoje życie? Owszem, żyją w swoim świecie, mają swoje humory i dziwne zwyczaje, ale jednego odmówić im nie można - gadanego to oni mają. I w zamian za tych wszystkich zignorowanych pijaczków warto po tę książkę sięgnąć, a nuż w przyszłości sami się przysiądziemy (jeno gościnnie!) i posłuchamy jakiejś ciekawej gawędy.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

konwencja gadającego do siebie wiejskiego menela - dobra; jedyne zastrzeżenie, że niektóre jego skojarzenia, jak i wyrażenia przeintelektualizowane

Danielsson | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Myślę, że okładka "Bombla" w idealny sposób oddaje zawartość tej książki. Niby widzimy na niej jakiegoś wiejskiego pijaczka, dresa, menela, żula (jak zwał tak zwał), jednak jest w tym przedstawieniu coś artystycznego, coś poetyckiego. Sam fakt, że jakimś sposobem za Bomblem widzimy dwa anioły, dodaje jeszcze więcej do symboliki. I tak samo jest z treścią książki: pełna jest symboliki (ze stereotypizacją oczywiście, ale bez przesady), a jej bohaterem jest menel, który jednak znajduje w sobie wewnętrznego Bombla-Filozofa-Artystę-i-Poetę. Język idealnie oddaje mowę takiego jegomościa, ma "flow", a same historie, mimo że nieprzynoszące wielu twistów, potrafią dostarczyć rozrywki. Zgadzam się z opisem z tyłu książki: "Bombel" jest śmieszny, a zarazem smutny. I to zdanie powinno zachęcić każdego do przeczytania dzieła śp. Mirosława Nahacza.

Karolina Sosnowska | 2015-01-28
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2015

"Facet w bliżej nieokreślonym wieku, pijaczek, menel, bezrobotny chlejący gdzieś na dworze, na przystanku, cichcem w autobusie, w mieszkaniu u kumpla, hałasujący, śpiący na ławce w parku, z nieodłącznym atrybutem w postaci butelki. Nie jest to postać, której chcemy słuchać, raczej uciekamy od takich, którzy pytają: kierowniku, dasz dwa złote na wino?, raczej się od nich opędzamy, omijamy wzrokiem. Mirosław Nahacz w książce „Bombel” oddał takiemu pijaczkowi głos. Bezpiecznie, zza kart książki, zaczynamy go słuchać i odkrywamy bogactwo pijackiej, bełkotliwej opowieści."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2015/01/28/bombel-m-nahacz/ :)

Sibbna | 2013-08-23

Książka zmieniająca podejście do spotykanych na co dzień pijaczków. Zwykle omijamy ich szerokim łukiem i szybkim krokiem, nie ciekawi ich historii. Nahacz te historie nam opowiedział. Zainteresował mnie, nie tylko dlatego, że napisane to jest lekko i przekonująco, ale głównie temu, że otworzył mi oczy na ludzi, którzy wbrew obiegowym opiniom też mają coś do powiedzenia. Aż mam ochotę kitrać fajki na przystankach na różne okazje.

st_ark | 2013-12-29
Przeczytana: lipiec 2013

język i bohater przypomina "kroniki Jakuba Wędrowycza", ale, właściwy dla Nahacza, wybór poruszanych kwestii i sposób widzenia świata czynią z tego zbioru opowiadań interesującą wyprawę w głąb własnych myśli i obaw.

Milena | 2016-02-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Zdecydowanie moja ulubiona książka. Podobało mi się w niej podwójne dno- pod historią opowiadaną przez miejscowego pijaczka kryje się coś głębszego i jednocześnie często niesamowicie smutnego.

Olga-Sky | 2015-07-28

7 gwiazdek za fakt że nigdy nie śmiałam się z żadnym bohaterem tak jak z Bomblem
polecam na poprawę humoru