Nawrócony

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała Biblioteczka Książki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Spółdzielnia Wydawnicza Książka
Piekło, Chytrość, Wyrachowanie
klasyka
Arek

Nieszablonowa, oryginalna nowela pozytywistyczna. Głównym jej bohaterem jest stary skąpiec Łukasz, który przez całe życie gromadzi drogie i tanie rzeczy, piękne meble i zwykłe śmieci. Ma sen który ma go nawrócić, ale czy nawróci przekonacie się sami. Śni mu się że jest w piekle, ale to bardzo oryginalne piekło, kara i potępienie wygląda tu jakby nie było karą. Jak potoczą się losy "Nawróconego" przekonacie się jeśli przeczytacie tą ciekawą nowelę.

Według mnie to opowiadanie jest świetne, ma w sobie coś. Tu Prus pokazał się ze swej bardzo dobrej strony, przerósł siebie, ba przerósł swoją epokę. Napisał wprawdzie krótką nowelę, ale jakże oryginalną, nietuzinkową. Są w niej zwroty akcji, piekło którego gdzie indziej nie spotkamy w takiej wersji i pan Łukasz którego nam w głębi duszy żal, choć źli jesteśmy na niego za tego buta chociażby. Teraz gdy tak myślę o tym, to to piekło jest dla mnie niepokojące, czyżby nie miało być ciężkich kar dla złych ludzi. Z drugiej strony myślę że to nie takie proste, ludzie są jacy są, trudno jest im się zmienić, nawet takim Łukaszom jakich spotykamy na co dzień, bez nich życie byłoby nudne.

JaneS | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Akcja rozpoczyna się w chwili, gdy pan Łukasz czeka na wiadomość od adwokata, a jednocześnie od swojego przyjaciela, który pomaga mu przy procesie z córką. Sytuacja jednak sie komplikuje, kiedy bohater dostaje list z wiadomością, iż jego przyjaciel zginął w katastrofie kolejowej. Zrozpaczony kładzie się na łóżku i nieruchomieje. Wydaje mu się, że jest martwy. W tej chwili spostrzega, że stoi przed jakimiś drzwiami. Zauważa swoich dawnych przyjaciół. Po jakimś czasie rozmowy z jednym z nich, orientuje się, ze znajduje się w piekle. Jednak nie rozstrzygnięto jeszcze w jakim kręgu piekieł ma się znaleźć. O tym zadecydować ma dochodzenie, które sprawdzi, czy pan Łukasz chociaż raz w życiu zrobił coś bezinteresownie. Okazuje się, że nic w życiu nie zrobił dla innych bezinteresownie, a ciągle doszukiwał się korzyści tylko dla siebie. Prowadzący dochodzenie postanawiaja poddać skapca paru próbom. Jak nowela się kończy ? Tego trzeba dowiedzieć sie już z tekstu. Nie będę wszystkiego...

Maciej | 2013-11-16
Przeczytana: listopad 2013

zastanawiam się, czy jeśliby nie nastąpił u Łukasza powrót do dawnych wad, to czy jego nawrócenie byłoby "uznane". Wg mnie nie było ono szczere, gdyż nie wynikało z bezinteresownych pobudek, a jedynie z chłodnej kalkulacji, że spędzenie setek lat w tym mieszkaniu z tymi sprzętami i pieniędzmi rysowało się jako okropna męczarnia. W takim myśleniu nie ma bezinteresowności, o którą tak się upominali sędziowie i prokurator. Chodzi mi o pewną niekonsekwencję w utworze w kreacji postaw przeciwnych skąpstwu, chciwości i interesowności.

Dunya | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Ta nowela to prawdziwa czarna komedia.
Pan Łukasz swoim skąpstwem bije Scrooge'a na głowę, a i cała historia przypomina polską "Opowieść wigilijną".
A jakaż ironiczna, groteskowa, satyryczna i dobitna jest tu wizja piekła!

Naprawdę, ta nowela zaintrygowała mnie najbardziej ze wszystkich :)

Bellezebub | 2014-07-16

Ta nowela dowodzi jedynie, że niektórzy ludzie nie są w stanie się zmienić. Nie potrafią przejść zbawczej metamorfozy, nawet w obliczu perspektywy, czekającej ich wieczności w piekle, jeśli oczywiście wierzą w życie pozagrobowe. Pan Łukasz to doskonały przykład człowieka skąpego, niewrażliwego na ludzką krzywdę i niedolę, mającego serce tak wysuszone jak łupina orzecha. Prus stworzył kreacje bohatera, z którego należy brać jedynie wzorzec, jak w życiu nie postępować.

Turniquet 92 | 2014-12-02

Matko Boska ile ja się na szukałam tej nowelki a ona taka super jest.Nawrocenie głównego bohatera jak w Opowieści wigilijnej i wizyta w piekle jak w utworze Dantego. Dla mnie bomba, bomba i jeszcze raz bomba!!!!!!!!!

| 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Zakończenie zaskoczyło mnie za to wielki plus dla tego utworu.

Ophelia_Wilde | 2016-11-27
Przeczytana: 2016 rok