BIETKA 
Bo to nie prawda, że jesteś tak dobry jak książki, które czytasz. Możesz być co najwyżej taki jak książki, które szczerze zrozumiesz, polubisz i osiądą ci w sercu. A to różnica. (Jakub Ćwiek)
kobieta, ŚREM WIELKOPOLSKI, status: Czytelniczka, dodała: 10 książek i 72 cytaty, ostatnio widziana 8 godzin temu
Teraz czytam
 • Profesor Stoner
  Profesor Stoner
  Autor:
  Arcydzieło literatury światowej! Powieść na tyle uniwersalna, że stała się światowym bestsellerem 20 lat po śmierci autora! William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missour...
  czytelników: 1793 | opinie: 114 | ocena: 7,66 (590 głosów) | inne wydania: 3
 • Tatuażysta z Auschwitz
  Tatuażysta z Auschwitz
  Autor:
  Bestsellerowa – oparta na faktach – powieść na miarę Chłopca w pasiastej piżamie i Listy Schindlera. Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuo...
  czytelników: 3484 | opinie: 157 | ocena: 7,87 (856 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-17 09:16:33
Ma nowego znajomego: PapierowaStrona
 
2018-08-14 09:30:09
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-08-11 09:17:58
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-08-11 09:16:34
Dodała cytat z książki: Tęsknię za tobą
Dobrze wiedziała jak niebezpiecznie jest ufać instynktom, a nie faktom.
 
2018-08-11 09:01:40
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Książka to ćwiczenie empatii- Stefan Hertmans

Harlan Coben uprawia literaturę sensacyjną, jako pierwszy, współczesny pisarz otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie w kategorii powieści kryminalnej, w tym największą- Edgar Poe Award. Zdobył światową popularność, jest jednym z najchętniej czytanych Autorów, także w Polsce, a wiele jego kryminałów zostało zekranizowanych.
"Tęsknię za Tobą"...
Książka to ćwiczenie empatii- Stefan Hertmans

Harlan Coben uprawia literaturę sensacyjną, jako pierwszy, współczesny pisarz otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie w kategorii powieści kryminalnej, w tym największą- Edgar Poe Award. Zdobył światową popularność, jest jednym z najchętniej czytanych Autorów, także w Polsce, a wiele jego kryminałów zostało zekranizowanych.
"Tęsknię za Tobą" jest prezentem wakacyjnym wybranych przeze mnie na stoisku księgarskim w jednym z nadmorskich miast Polski, który pociągnął mnie swoim ładnym tytułem.
Policjantka Nowego Jorku prowadzi dochodzenie w sprawie zaginięcia wielu osób( kobiet i mężczyzn), które korzystały z randkowych, wirtualnych portali sieci prywatnych. Samotne, dały się zwieść obietnicy wakacji w atrakcyjnych miejscach świata z potencjalnym partnerem.
Uprowadzone, był traktowane w sposób okrutny, haniebny i bezwzględny przez gang morderczych przestępców zlokalizowany na odludziu pewnej farmy. O skali przerażającego procederu mówi jedna z ocalałych:
- " Co innego, gdyby byli po prostu okrutni lub sadystyczni, lecz oni byli znacznie gorsi".
Sterta rzeczy pozostawionych po śmiertelnych ofiarach, skojarzyła mi się z tymi, z obozów koncentracyjnych. O obozie, konkretnie Auschwitz, wspomina sam pisarz, a to za sprawą widoku jednostki penitencjarnej jednego z osadzonych morderców.
Fabuła opowieści jest ostrzeżeniem przed naiwnym, szybkim i łatwowiernym nawiązywaniem kontaktów przez internet.Złudzenia, brak wyobrażni. Co budzi grozę: jeden z zbójców z troską podchodził do swojego psa,za nic by go nie skrzywdził, a zaszczuty człowiek jest dla niego nikim,zerem- odczłowieczony człowiek!
Oprócz poszukiwań zaginionych, Kat Donowan równolegle prowadzi swoje prywatne dochodzenie dotyczące dwóch, bliskich jej osób ze swojej przeszłości. Dojście do prawdy jest szokujące! Podwójna moralność i nietypowa, "zakazana" miłość. Takiej dawki emocji się nie spodziewałam.
Akcja rozgrywa się w dużym napięciu, książkę czyta się szybko- bardzo dobra lektura. H.Coben jest dla mnie mistrzem dobrego kryminału.
Zaletą thrillera jest ciekawie nakreślona topografia Nowego Jorku będąca tłem dla rozwijających się wydarzeń celem rozeznanie się czytelnika w czasoprzestrzeni tego niezwyczajnego miasta - metropolii.

pokaż więcej

 
2018-08-10 15:27:51
Ma nowego znajomego: Black-Beauty
 
2018-08-07 08:57:10
Dodała cytat z książki: Dżentelmen w Moskwie
Rzadko jednak wspomina się o tym, że życie jest w każdym calu równie podstępne jak śmierć.

Nie ma życzliwszych osób niż nieznajomi.

Cała poezja jest wezwaniem do działania.
 
2018-08-07 08:36:08
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Ulubione
Autor:

Amor Towles, Amerykanin, były doradca inwestycyjny, który stał się
pisarzem, wydał piękną i mądrą książkę o Rosji z wyczerpującymi przypisami. Uznana za jedną z najlepszych książek 2016 roku, ciągle znajduje się na liście bestsellerów "New York Timesa".
"Dżentelmen w Moskwie" to literatura z wyższej półki z wyjątkowym głównym bohaterem. Jest nim hrabia Aleksandr Iljicz Rostow, człowiek...
Amor Towles, Amerykanin, były doradca inwestycyjny, który stał się
pisarzem, wydał piękną i mądrą książkę o Rosji z wyczerpującymi przypisami. Uznana za jedną z najlepszych książek 2016 roku, ciągle znajduje się na liście bestsellerów "New York Timesa".
"Dżentelmen w Moskwie" to literatura z wyższej półki z wyjątkowym głównym bohaterem. Jest nim hrabia Aleksandr Iljicz Rostow, człowiek praktyczny, sprytny i odważny, badacz historii, Rosjanin do szpiku kości, który stanowczo odrzucił propozycję zostania donosicielem- zdrajcą. Miłośnik literatury- nie było w Rosji nad niego "większego wielbiciela słowa pisanego".
Powieść czyta się - i smakuje- lekko i z przyjemnością, to nie tylko historia, ale także żywe wspomnienia. Historia dziejowa Rosji (epoki gwałtownych zmian), historia ludzkich losów, historia Moskwy i miejsca akcji ze słynnym hotelem Metropol, historia przedmiotów-obiektów sztuki, a nawet historia losu kościelnych dzwonów.
Rozbudowany wątek rosyjskiej literatury złotego wieku dodaje blasku całej narracji powieści, w której jest dużo z poezji łącznie z poezją kuchni. Wzruszające są fragmenty o przyjażni kilkorga osób, dzięki którym nasz szlachetny bohater przeżył godnie i z honorem wiele lat w areszcie hotelowym, na ostatnim jego piętrze.
Język opowieści, artystyczny i subtelny, charakteryzuje się dystansem do historii i rozgrywających się wydarzeń. Pisarz posługuje się ironią, sarkazmem, zabawnymi sytuacjami. Przez fabułę przewijają się-niejako na marginesie- refleksje, bądż rozważania na różne tematy, między innymi o tożsamości, wolności, wydawanych opinii o człowieku, o pojedynkach z odniesieniem do literackich przykładów.
Uszczęśliwiające jak dla mnie zakończenie książki jednocześnie zamyka pewien krąg czasowy w życiu hr Rostowa. I jak to on powiedział?
-"czasy się zmieniły...zmienianie się leży w naturze czasów. A w naturze dżentelmenów leży zmienianie się razem z nimi!".
Natomiast pilne zapotrzebowanie na dżentelmenów przypada na każdy czas.

pokaż więcej

 
2018-07-31 08:26:50
Ma nowego znajomego: seastar
 
2018-07-30 09:26:06
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła- Wisława Szymborska

Nasz płodny, rodzimy pisarz "zmroził" nas kolejną, najnowszą powieścią.
W Posłowiu książki Autor mówi o rozrywce. Rozrywka, czy zabawa, na jedno wychodzi, ale nie jest ona najpiękniejszą. To ponura i zawiła, dramatyczna, współczesna historia zagubienia głównej bohaterki imieniem Tes ( skrót od...
Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła- Wisława Szymborska

Nasz płodny, rodzimy pisarz "zmroził" nas kolejną, najnowszą powieścią.
W Posłowiu książki Autor mówi o rozrywce. Rozrywka, czy zabawa, na jedno wychodzi, ale nie jest ona najpiękniejszą. To ponura i zawiła, dramatyczna, współczesna historia zagubienia głównej bohaterki imieniem Tes ( skrót od nielubianego imienia Teresa).
Mizantropka z dużą nadwagą ( wielbicielka przetworów mlecznych i słodyczy), wyalienowana społecznie, inteligentna z dużym zasobem wiedzy. Uczęszcza na wykłady Akademii Leona Kożmińskiego, gdzie nawiązuje się dziwny romans intelektualno-emocjonalny między Tes, a wykładowcą Strachowskim, zwanym Strachem.
Fabuła w większości dialogowana z wątkami: psychologicznym, finansowym i społecznym. Spektakularny popis wiedzy, pada wiele nazwisk, tytułów,
specjalistyczna terminologia. Pisarz wykazał się dużą znajomością i rozeznaniem wielu aspektów życia, kultury, ekonomii- to ważny głos na temat portali społecznościowych, zwłaszcza Twittera.
Akcja, utrzymuje zainteresowanie czytelnika lecz miejscami nuży, dlatego musiałam odłożyć ją na krótko dla nabrania oddechu.
Zakończenie jest zdumiewające i zagadkowo tajemnicze- niezrozumiałe, niejednoznaczne. Jak łamigłówka z ukrytą prawdą. Brniemy w fabułę z pytaniami: co jest rzeczywistością, a co złudzeniem, kto jest winien i poniesie zasłużoną karę?!
Pomimo, że Tes, protagonistka thrillera psychologicznego wzbudza sympatię i współczucie, jestem jednak przekonana, że w przyszłości nie sięgnę już po inną książkę nawet z jej obecnością.
Tyle jeszcze książek przede mną, czasu mało, więc trzeba czytać tylko te najistotniejsze.

pokaż więcej

 
2018-07-27 09:19:48
Ma nowego znajomego: księgozbiór
 
2018-07-26 08:53:31
Wypowiedziała się w dyskusji: Obejrzyjcie zwiastun książki Remigiusza Mroza!

Właśnie czytam tę powieść R.Mroza ( mniej więcej jestem w połowie lektury) i mam ambiwalentne odczucia...

więcej...
 
2018-07-19 10:51:33

Hashtag Hashtag

Właśnie kupiono ją dla mnie. Ma wysoką ocenę, jestem
jej bardzo ciekawa i sama muszę się o tym przekonać:-))

więcej...
 
2018-07-17 08:33:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Camille Verhoeven (tom 1)

Nie ma dziś w europejskiej literaturze lepszych krymnałów niż te, które pisze Pierre Lemaitre- Zbigniew Miłoszewski

Niestety, nie mogę podpisać się pod tą literacką opinią. Owszem, kryminał-thriler jest błyskotliwie napisany. Oryginalny bohater, inspektor Camille z Brygady Kryminalnej w Paryżu, którego sylwetka nasuwa czytelnikowi na myśl tę, Henri de Toulouse-Lautreca.
"Koronkowa robota"...
Nie ma dziś w europejskiej literaturze lepszych krymnałów niż te, które pisze Pierre Lemaitre- Zbigniew Miłoszewski

Niestety, nie mogę podpisać się pod tą literacką opinią. Owszem, kryminał-thriler jest błyskotliwie napisany. Oryginalny bohater, inspektor Camille z Brygady Kryminalnej w Paryżu, którego sylwetka nasuwa czytelnikowi na myśl tę, Henri de Toulouse-Lautreca.
"Koronkowa robota" przyciagnęła mnie tytułem i tym, że jest dziełem francuskiego pisarza, a tak poza tym, to do literatury francuskiej mam
sentyment.Opublikowana w roku 2006, w tym samym roku jeszcze, otrzymała na międzynarodowym festiwalu w Cognac, nagrodę pierwszej powieści detektywistycznej.
Napięta, zawrotna akcja obciążonego do granic wytrzymałości inspektora Camilla i ekipy jego wspólpracowników. Świetnie nakreślone charakterystki postaci i przerażający klimat poszukiwań sprawcy kilku morderstw.
Morderca - Literat- psychopata i zboczeniec w jednym, inspirację czerpie z ostrych książek kryminalnych. Wątek zbrodni łączy się tutaj z wątkiem miłosnym- odwieczne tematy w literaturze, która jest zwierciadłem realnego życia i odwrotnie.
Inteligentny i bardzo sympatyczny inspektor, wysokiej klasy zawodowiec( to on odkrył literacki charakter zbrodni), popełnia jednak zwyczajny, ale zasadniczy błąd...Całkowicie zaangażowany w śledztwo, zaniedbuje żonę (i to w jakim stanie?). Przewidywalne, śmiertelne zagrożenie, które z całą mocą uderzy w osobiste, prywatne życie Camilla.
Porażająca fabuła, epatująca - w detalach- procesem dokonywanych zbrodni.
Toksyczna, szokująca lektura!
Autor, laureat prestiżowych nagród, między innymi Nagrody Goncourtów (2013)
, wielki wielbiciel litertury, oddaje w niej hołd swoim mistrzom ( Ellis, Gabriau, Ellroy...). Mistrzom toksycznego przekazu, stąd rodzi się pytanie: czy warto poświęcać swój czas tak destrukcyjnym książkom? Co do mnie, myślę, że jest to moje pierwsze i jedyne spotkanie z tym Autorem, którego entuzjazmem Literaturą jestem zainteresowana.

pokaż więcej

 
2018-06-30 08:23:04
Ma nowego znajomego: modli
 
Moja biblioteczka
306 245 4980
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (94)

Ulubieni autorzy (33)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (114)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd