Nawrócony

Okładka książki Nawrócony Bolesław Prus
Okładka książki Nawrócony
Bolesław Prus Wydawnictwo: Spółdzielnia Wydawnicza „Książka” Seria: Mała biblioteczka książki i wiedzy klasyka
40 str. 40 min.
klasyka
Mała biblioteczka książki i wiedzy
Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”
1950-01-01
1950-01-01
40 min.
Piekło Chytrość Wyrachowanie

Czy jest coś, co może zmienić najbardziej złego człowieka?

Czy jest coś, co może zmienić najbardziej złego człowieka?

Z kamerą wśród zwierząt, albo powtórka z programu ,,Śmiechu warte''. Satyryczna, niewinna opowieść pana Prusa znanego z potężnych kobył literackich. Które, dla młodych typków ze szkoły, było przeszkodą nie do przejścia (najczęściej). Klasyczny sknerus trafia do piekła, z którego zostaje wyrzucony - przeklęty diabeł nie przyjmuje egocentryków. Świeża wizja u bram demonów. Gdzie kara się indywidualnie. Tradycyjnie - na poły świadoma, na poły wyśniona, podświadoma groza istnienia i osąd człowieka za to, kim jest, i jakie uczynki są drzazgą w czyimś oku. Przekomiczne przywary podgrzane na wolnym ogniu. W sam raz na relaks, kiedy obawiamy się piekła biblijnego, i nie chcemy trafić na patelnię, kąpiąc się w smole i przeżywając koszmar wieczyście.

Na półkach: , , , , , ,

W ostatnich dniach sierpnia rozstałam się ze znakomitymi utworami na chmuraczytania.pl. Nie chciałam, ale cóż, zawodowe sprawy wymagają teraz tyle siedzenia przed komputerem, że siły brakuje na to, aby jeszcze przy nim czytać.
Od wczoraj złapałam trochę oddechu, ale stwierdziłam, że chmura już nie bardzo ma mi co zaoferować. Przeczytałam prawie wszystko. Czas na wolnelektury.pl

A tam od razu wyszukałam Prusa. I znowu perełeczka. Takie polskie wydanie "Opowieści wigilijnej". Mistrzowskie. Stary, siedemdziesięcioletni kutwa, egoista, lichwiarz i typowy dusigrosz, dla którego gromadzenie pieniędzy jest ważniejsze niż ich wydawanie, skąpiradło, jakich mało - niejaki Łukasz, kamienicznik warszawski to idealny kompan dla Ebenezera Scrooge'a.
Prus odmalowuje życie społeczne Warszawy za pomocą kilku obrazów i z wykorzystaniem zaledwie kilku postaci, ale jakże wyraziście i przekonująco.
Realizm w kreacji rzeczywistości, podnoszenie tematu krzywdy i niesprawiedliwości społecznej to w końcu wyznaczniki twórczości Prusa.
Niestety, nawrócenie Łukasza jest zaledwie jednodniowe.. Chciwość wygrała nawet z zapowiedzią wiecznego potępienia.

Im więcej czytam Prusa, tym bardziej fascynuje mnie jego twórczość i zachodzę w głowę jak to możliwe, że nie był on nigdy nawet nominowany do Literackiej Nagrody Nobla.

Nie przepadam za nowelami ale ta jest świetna.

Nie przepadam za nowelami ale ta jest świetna.

Taka trochę "Opowieść wigilijna" w rodzimym wydaniu, bez atmosfery świąt i zgoła innym zakończeniem. Świetnie się czyta :)

No i okazuje się, że już Prus wyśmienicie scharakteryzował bohaterów warszawskiej pospeerelowskiej pseudoreprywatyzacji.

Moja ulubiona nowela Prusa, obok Powracającej Fali.

Z pozdrowieniami dla Stachury, Nowaczyka, Mossakowskiego, Kalińskiego, generała Robełka, Rudnickich, Jakubczyk-Furman, Rodkiewicza et consortes...

Zdecydowanie polecam!

Moja ulubiona nowela Prusa, obok Powracającej Fali.

Zdecydowanie polecam!

"Nawrócony" to taka "Opowieść wigilijna" w zdecydowanie bardziej realistycznej wersji, pesymistyczna w swojej wymowie. Są ludzie, którzy się nie zmieniają, a jeśli już to tylko na gorsze. Prus stworzył ciekawą, oryginalną i zarazem przerażająca wizję piekła. Nowela przy tym wszystkim okraszona jest świetnym poczuciem humoru.

Na utwór ten naprowadziła mnie jedna z wirtualnych znajomych portalu LC- o dziwo dotąd był mi nieznany.
Porażająca fabuła noweli Prusa (pisarz pozytywizmu, współtwórca realizmu)
o przewrotnym tytule. W rzeczywistości, główny bohater, prawie 70-letni starzec Łukasz jest przypadkiem beznadziejnym, nie podlegającym żadnym zmianom. Skąpiec, krzywdziciel, chaotyczny zbieracz rzeczy, o wyglądzie tożsamym ze swoim domowym otoczeniem.
Wynika z tego przykry morał: niektórzy ludzie jednak się nie zmieniają!
Nowela przywodzi na myśl tę, Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" z bohaterem korzystnej przemiany.
Mówi się, że Prus był bardziej realistą, co do prawdziwej ludzkiej
natury, zaś Dickens patrzył na rodzaj ludzki z optymizmem.
Nowela jest kapitalna w swej wymowie!

Porażająca fabuła noweli Prusa (pisarz pozytywizmu, współtwórca realizmu)

1985

Nic dodać, nic ująć - po prostu mistrzostwo świata. Istny majstersztyk. Polecam tę króciutką rzecz. Naprawdę warto przeczytać, a fabuły nie zdradzę.

Łukasz u progu śmierci jest wezwany na sąd i jest pytany o dobre uczynki.

Łukasz u progu śmierci jest wezwany na sąd i jest pytany o dobre uczynki.

• Klasyka
  • Lektury