8391991156

Połączenie baśni i antyutopii, w której Reymont opowiada historię krwawego buntu zwierząt przeciwko władzy człowieka. Rewolta, która zaczyna się od szczytnych haseł walki z niesprawiedliwością i uciskiem w imię budowy świetlanej przyszłości, przeistacza się w krwawą rzeź, prowadzącą do totalnego zniszczenia i utraty wszelkich złudzeń.

"Bunt" Reymonta często bywa zestawiany z "Folwarkiem zwierzęcym" Orwella. I słusznie, gdyż tematyka jest podobna - w obu utworach zwierzęta buntują się przeciw ludziom, ale z czasem zaczynają też walczyć między sobą (u Reymonta znacznie wcześniej).

Wśród badaczy literatury i całkiem zwyczajnych czytelników nie brakuje głosów przyznających palmę pierwszeństwa "Buntowi" i to wcale nie ze względu na to, iż Reymont napisał swój utwór ćwierć wieku przed Orwellem.
Ja zdecydowanie wyżej oceniam "Folwark...". Bardziej przemawia do współczesnego odbiorcy, postacie są wyrazistsze i łatwo znaleźć ich odpowiedniki w historii. Także akcja jest bardziej finezyjna i dynamiczna, język bardziej barwny i pełen politycznych aluzji, których u Reymonta nie znajdziemy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że "Bunt" to ważny w naszej literaturze utwór. Na pewno pierwszy utrzymany w takiej konwencji, pokazujący przewrót i jego skutki w paraboliczny sposób.
Obraz rewolucji jest wyjątkowo krwawy i pochłania...

| 2012-11-02

Cudze chwalicie, swego nie znacie, w tym przypadku wydaje się być hasłem aktualnym pod każdym względem. Bunt, powieść naszego polskiego noblisty, jest tego najdobitniejszym dowodem. Mało znana i mało popularna antyutopia, o niesamowitym, baśniowym klimacie.

Wiele lat później powstało jej echo napisane przez G. Orwella, które zostało nazwane "Folwark zwierzęcy" i zdobyło niesamowitą sławę; nie lubię porównywać jabłka z gruszką, jestem niestety zmuszony. Książka Reymonta jest pod każdym względem wspanialsza. Kunszt literacki, fabuła, klimat, sceny zapadające na długo w pamięć i przesłanie jasno przedstawiające skutki oddania się ślepo ideologicznym imponderabiliom. Równość, sprawiedliwość, braterstwo.. Rewolucja! Wszyscy to znamy.

Dzieło w czasach PRLu zostało zakazane i tym samym skazane na czytelniczą niepamięć. Doczekało się wznowienia dopiero w 2004 roku. Uważam, że jest to książka, którą powinien przeczytać każdy Polak, nie tylko ze względu na jej walory artystyczne, ale i na...

Konkwistadorrr | 2012-12-17
Przeczytana: 2004 rok

Do przeczytania tej książki skłoniła mnie wiadomość, że "Folwark zwierzęcy" G. Orwella jest plagiatem, a pomysł oryginalny to właśnie "Bunt" naszego W. Reymonta. Faktycznie książka jest o wiele lat wcześniej napisana przed znanym na całym świecie "Folwarku zwierzęcym" i faktycznie temat główny (rebelia zwierzątek) występuje w "Buncie". Jednak jakoś dziwnie mi się czytało tą książkę, po prostu nie przemówiła do mnie tak jak książka Orwella, która była o wiele bardziej wyrazista. Jednak uważam, że należy znać tą pozycję, wiedzieć, że już polski autor wpadł na pomysł, który niestety rozsławił tylko Georga.

quiris | 2014-08-20
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

W sumie nie dziwię się specjalnie, że ta pozycja Reymonta została zapomniana - trochę przymusowo, ale jednak. Nie jest to pozycja wybitna, ani nawet bardzo dobra. Wydaje mi się, że pisana na siłę, bez wyraźnego precyzyjnie określonego celu. Wiele wątków poruszonych w niej można byłoby sobie darować, bez szkody dla ogólnego przesłania. Opisy niektórych scen drastyczne, ale to akurat nie dziwi w kontekście tematu rewolucyjnego. Warto jednak po nią sięgnąć i porównać do Folwarku zwierzęcego - dalece bardziej wyrazistego.

drozdz | 2016-06-10
Gdziech | 2016-04-14