Dym

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
dym, fabryka, matka, syn, śmierć
klasyka

Inne wydania

Nowela Marii Konopnickiej opublikowana została po raz pierwszy w 1890 roku na łamach czasopisma "Kurier Codzienny". W 1893 roku wydano ją ponownie w zbiorze Na drodze. Tłem do napisania noweli stała się huta "Bankowa" w Dąbrowie Górniczej, w której pracował zięć Marii Konopnickiej. W noweli ukazana została wzajemna, bezinteresowna miłość matki i syna. Oboje wiodą skromne życie w mieście. Syn,...

W noweli ukazana została wzajemna, bezinteresowna miłość matki i syna. Oboje wiodą skromne życie w mieście. Syn, Marcyś, pracuje jako kotłowy w fabryce, z komina której wydobywa się tytułowy dym. Matka spędza całe dnie wyczekując powrotu syna z pracy. Marcyś jest dla niej całym światem, bez niego byłaby całkowicie samotna. Toteż bardzo troszczy się o chłopca, odstępując mu nieraz swoją porcję obiadu. Syn darzy ją szacunkiem i jest jej wdzięczny. Pewnego dnia w fabryce dochodzi do wybuchu, w wyniku którego Marcyś ginie.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-04-16

Nowelka, której nie należy czytać jak się jest "zdołowanym" bo człowiek wpadnie w jeszcze gorszy nastrój. Krótka (przeczytanie nie zajmie więcej niż 15 minut), przejmująca w swojej prostocie historia wdowy wychowującej syna, z bardzo emocjonalnymi dialogami. Przeczytana ponownie (gdy dźwiga się bagaż doświadczeń dobrych i złych) robi większe wrażenie niż czytana jako lektura w szkole (jakaś taka nierzeczywista się wydawała wtedy ta cała historia).

Książkowa-Fantazja | 2012-10-21
Przeczytana: 08 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krótka nowela o matce i jej synu. Krótka, lecz niezwykle poruszająca.
Syn Marcyś pracuje w pobliskiej fabryce na stanowisku palacza-kotłowego.
Matka codziennie ogląda dym, gdyż przybiera dla niej różne postaci i z nią rozmawia, mówiąc, że z synem wszystko w porządku. Matka chłopca jest wdową i jej syn jest dla niej wszystkim. Dlatego też często nie dojada, oddając wszystko swojemu pierworodnemu. Pewnego dnia chłopak miał zły sen, śniło mu się, że trafił go ognisty piorun. Długo nie mógł się uspokoić, ale matka zapewniła go, że taki sen to przyniesie szczęście. Nazajutrz poszedł do pracy, gdy nagle nastąpił wybuch i chłopak zginął. Matka nadal obserwowała dym i widziała w kłębach dymu syna, Marcysia, który rozpływał się na wszystkie na strony.

Ylienna | 2013-05-18
Przeczytana: 16 maja 2013

Krótka, acz niezwykle wzruszająca nowela pisana z perspektywy starej matki, której jedyną pociechą jest syn. Widuje go tylko wtedy, kiedy wraca on na posiłek lub na noc. Za dnia matka obserwuje dym w fabryce, w której pracuje syn. Ten dym jest dla niej znakiem, że wszystko jest dobrze. Do czasu...
Jedna z najlepszych nowel Konopnickiej, zdecydowanie warta polecenia.

PABLOPAN | 2012-10-17

Żeby stworzyć tak emocjonalną opowieść, a co więcej opowiedzieć ją w tak zwięzły, chirurgiczny więc sposób, trzeba mieć niewątpliwy talent literacki. Piękne

książek: 1991

Krótka nowela, ale po jej przeczytaniu długo nie mogłam dojść do siebie. Bardzo wzruszająca historia matki i jej syna pokazująca, że nawet w najbardziej uporządkowanym życiu rodziny może przytrafić się tragedia, i to w niespodziewanym momencie...

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1995 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poruszająca nowelka, która opowiada o bezgranicznej i bezinteresownej miłości matki do dziecka. Cała historia niestety kończy się tragicznie, gdyż w fabrycznym wybuchu matka traci ukochanego syna...

Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 1994 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle smutna historia matki i syna imieniem Marcyś, pracownika kotłowni w pobliskiej fabryce. W noweli tej ukazany jest obraz miłości matczynej, która będąc w domu obserwowała Dym, który był dla niej znakiem, że z jej synem jest wszystko w porządku...

Marcyś jako że miał blisko do domu często przychodził na obiad, gdzie zjadał swoją porcję zupy oraz to co oddawała mu matka, sama niewiele jedząc. Matka ciągle czuwała nad swoim dzieckiem i zawsze gotowa była go wysłuchać, a także oddać Bożej opiece.

Historia kończy się tragiczną śmiercią Marcysia, a matka nadal wpatruje się w dym, który przypomina jej o synu, a często w jej wyobraźni z dymu wyłania się jego postać.

Natalia | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dym w noweli Marii Konopnickiej pełni dużą rolę jest symbolem miłości, czułości matki i syna.
Nowela opowiada o Marcysiu, który pracuje w kotłowni. Mieszka on z matką w maleńkim pokoju, która codziennie obserwuje dym wydobywający się z komina, wie wtedy, że jej syn pracuje ciężko i wytrwale, że jest cały i zdrów. Niestety historia kończy się tragicznie, śmiercią Marcysia, który ginie przez wybuch kotła.

malgo1000 | 2015-03-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2015

"Dym" to krótka nowela, która daje do myślenia. Pokazuje jak wielka jest miłość matki (rodzica) do syna (dziecka). Po prostu piękna i smutna historia.

Monika | 2012-02-01
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 lutego 2012

Krótka, wzruszająca, smutna historia przepełniona uczuciami.