rozwińzwiń

Jamioł. Obrazek wiejski

Okładka książki Jamioł. Obrazek wiejski Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Jamioł. Obrazek wiejski
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Promatek Media klasyka
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Promatek Media
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Język:
polski
Tagi:
dziecko sierota śmierć matka anioł
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,3
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,0
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,0
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
171 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
183
180

Na półkach: ,

(Audiobook)
Podobnie jak w "Janko muzykant" język stylizowany na archaiczną wiejską gwarę, znów rzecz o niedoli dziecięcej, krzywdzie, tragicznym losie sierotki... Klasycznie, króciutko, sienkiewiczowsko.

(Audiobook)
Podobnie jak w "Janko muzykant" język stylizowany na archaiczną wiejską gwarę, znów rzecz o niedoli dziecięcej, krzywdzie, tragicznym losie sierotki... Klasycznie, króciutko, sienkiewiczowsko.

Pokaż mimo to

avatar
243
179

Na półkach:

Nie mieli pozytywistyczni noweliści litości dla swych bohaterów, nawet jeśli ci byli dziećmi. Główna bohaterka Marysia właśnie straciła matkę, jednak nie do końca dociera do niej ten fakt. Koleżanki jej matki niby zastanawiają się nad losem sieroty, ale szybko o niej zapominają przy wódce. Woźnica, który przybył by zabrać Marysię do dworu w Leszczyńcach też się upija, wjeżdża do rowu i zasypia. Dziewczynka postanawia pójść do Leszczyniec piechotą. Idąc przez las dziewczynka przysiada jednak ze zmęczenia i gdy już sądziłem, że zapewne zaśnie i zamarznie pojawia się przed Marysią wilk. Jej koniec więc był jeszcze gorszy.

Nie mieli pozytywistyczni noweliści litości dla swych bohaterów, nawet jeśli ci byli dziećmi. Główna bohaterka Marysia właśnie straciła matkę, jednak nie do końca dociera do niej ten fakt. Koleżanki jej matki niby zastanawiają się nad losem sieroty, ale szybko o niej zapominają przy wódce. Woźnica, który przybył by zabrać Marysię do dworu w Leszczyńcach też się upija,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
186
94

Na półkach:

Jedno z największych nowelistycznych osiągnięć artystycznych w bogatym dorobku Henryka Sienkiewicza. Realizm magiczny oraz folklor w nieco onirycznej konwencji sprawiają, że tę prostą historię czyta się bardzo metafizycznie. Polecam głównie dla osób choć trochę zaznajomionymi z twórczością autora lub realizmem magicznym, bo inaczej można nie przebić się przez formę, pomimo krótkiego formatu.

Jedno z największych nowelistycznych osiągnięć artystycznych w bogatym dorobku Henryka Sienkiewicza. Realizm magiczny oraz folklor w nieco onirycznej konwencji sprawiają, że tę prostą historię czyta się bardzo metafizycznie. Polecam głównie dla osób choć trochę zaznajomionymi z twórczością autora lub realizmem magicznym, bo inaczej można nie przebić się przez formę, pomimo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
128

Na półkach: ,

Ciekawe, że badacze nie chcieli z „Jamioła”, „Janka” i „Poznańskiego nauczyciela” sztucznie zmontować „trylogii dziecięcej Sienkiewicza”. Oto trzy utwory o bardzo podobnej motywacji: dziecko, które „nie pasuje” do środowiska, w jakim żyje, spotyka przykry los. Dydaktyczne, oczywiście (otwierające oczy),nastrojowo bardzo spójne (nostalgiczno-pesymistyczne, ale ze słabymi promieniami baśni),krótkie, ale dobrze spuentowane. Opowieść Marysi leży chyba najbliżej mojego literackiego serca. Jest fantastycznie oddana chłopska mentalność ze „stypą” w karczmie oraz tępy jak łyżka Wojtek Marguła, pijaństwem skazujący małą sierotkę na spotkanie z krwiożerczym aniołem.

Ciekawe, że badacze nie chcieli z „Jamioła”, „Janka” i „Poznańskiego nauczyciela” sztucznie zmontować „trylogii dziecięcej Sienkiewicza”. Oto trzy utwory o bardzo podobnej motywacji: dziecko, które „nie pasuje” do środowiska, w jakim żyje, spotyka przykry los. Dydaktyczne, oczywiście (otwierające oczy),nastrojowo bardzo spójne (nostalgiczno-pesymistyczne, ale ze słabymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
104

Na półkach: , ,

Mnie się ta książka nie podoba!!!

Mnie się ta książka nie podoba!!!

Pokaż mimo to

avatar
611
354

Na półkach: ,

Przyznaje, nie jestem zbyt obiektywna w stosunku do twórczości Henryka Sienkiewicza, ponieważ osobiście bardzo ją lubię. Trylogię przeczytałam dwa razy, pierwszy z obowiązku bo to była lektura, a drugi raz już dla przyjemności. Zatem Andrzej Kmicic, Pan Wołodyjowski czy Zagłoba cały czas zajmują specjalne miejsce w moim sercu. Dzisiaj jednak nie o moich ulubieńcach, bowiem wpadła mi w ręce nowela "Jamioł, obrazek wiejski", której nie miałam przyjemności jeszcze czytać.

Tytułowy Jamioł to ludowe określenie anioła, który w tej noweli ma sprawiać piecze nad osieroconą Marysią. Opowieść zaczyna się w kościele na pogrzebie jej matki w nędznym i posępnym miasteczku. Po mszy kobiety głośno rozprawiają co też uczynić z sierotką, która nie ma dokąd wracać. Kulikowa zabiera dziewczynkę ze sobą i postanawia odesłać do dworu, gdzie ma nadzieję przygarną Marysię. Kobieta prosi o przysługę Wojtka Murgałę, który właśnie zatrzymał konia by rozgrzać się wódeczką. Podchmielony woźnica niestety zasypia w drodze do dworu a wystraszona Marysia, nie mogąc dobudzić go postanawia wyruszyć pieszo, bo przecież zna drogę dzięki mamie.

Wielkie buty, które miała na nogach bardzo jej przeszkadzały w przedzieraniu się przez śnieg i dlatego szybko się zmęczyła. Postanawia na chwilkę odpocząć pod drzewem i wtedy senne oczy widzą owego Jamioła, o którym wspominała Kulikowa. Ten anioł, jednak jest inny niż na obrazie, bo ma szarą, ohydną i trójkątną głowę.

Nikt chyba nie pisał o niedoli dzieci jak pozytywistyczni autorzy, a Sienkiewicz jest najlepszym tego przykładem. Ta wstrząsająca historia małej Marysi nie tylko ukazuje niedolę jej rówieśników, ale przede wszystkim obraz biednej i zacofanej wsi ówczesnych czasów. Natomiast na pierwszy plan wysuwa się smutna myśl, że tam nie ma miejsca dla najsłabszych i potrzebujących pomocy.

Opowieść o Marysi jest z pewnością króciutka, ale to bardzo wzruszając nowelka, która na długo zapadła w moim sercu, a samo zakończenie pozostawia pewien niedosyt, ponieważ do końca miałam nadzieję, że los dziewczynki potoczy się inaczej.

Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana

http://epilog-zaczytana-joana.blogspot.com/2016/03/jamio-obrazek-wiejski-henryk-sienkiewicz.html

Przyznaje, nie jestem zbyt obiektywna w stosunku do twórczości Henryka Sienkiewicza, ponieważ osobiście bardzo ją lubię. Trylogię przeczytałam dwa razy, pierwszy z obowiązku bo to była lektura, a drugi raz już dla przyjemności. Zatem Andrzej Kmicic, Pan Wołodyjowski czy Zagłoba cały czas zajmują specjalne miejsce w moim sercu. Dzisiaj jednak nie o moich ulubieńcach, bowiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
374
198

Na półkach:

Nie mam tak dobrej pamięci, żeby pamiętać to ze szkoły. Mała książeczka, szybko się czyta. Warto sobie przypomnieć i wrócić do klasyki.

Nie mam tak dobrej pamięci, żeby pamiętać to ze szkoły. Mała książeczka, szybko się czyta. Warto sobie przypomnieć i wrócić do klasyki.

Pokaż mimo to

avatar
3623
3566

Na półkach:

Wstrząsająca, z dzisiejszej perspektywy, traktowanie dzieci niepojęte.

Wstrząsająca, z dzisiejszej perspektywy, traktowanie dzieci niepojęte.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    318
  • Chcę przeczytać
    44
  • Posiadam
    21
  • Lektury
    8
  • Studia
    6
  • Klasyka
    6
  • Filologia polska
    6
  • Literatura polska
    6
  • Audiobook
    3
  • Pozytywizm
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jamioł. Obrazek wiejski


Podobne książki

Przeczytaj także