Niezależni: Saga islandzkiej doliny

Sjálfstætt fólk: Hetjusaga
defntx

źródło okładki: http://antykwarnia.info

maszynistaGrot | 2016-07-20

Centralną problematykę, która jest poruszana w powieści stanowi tytułowa niezależność. Główny bohater Biartur jest tego uzewnętrznieniem. Mężczyzna pracuje własnymi siłami, jego dewizą życiową jest niezależność od innych ludzi, pragnie być samowystarczalny, nie chce nic od ludzi otrzymywać ani sam być zobowiązany względem innych. Wychodzi z założenia, iż człowiek samodzielny, nie będący podmiotem innych wpływów jest suwerenny niczym król.

Odniesieniem do motywu niezależności jest też wzmiankowana w książce sytuacja życiowa w jakiej kiedyś byli wikingowie, którzy woleli tułać się po świecie, aby być niezależnymi niż służyć u króla.

Powieść zaczyna się pradawną legendą o krwiożerczej wiedźmie Gunvor mordującej ludzi i przyprawiającej ich o obłęd. Choć co jakiś czas do tej przypowieść są odniesienia to jako całość nie jest to zbiór dawnych legend, ale akcja dzieje się w czasie współczesnym pisarzowi (pierwsza połowa XX wieku).

Sporo miejsca w książce jest poświęcone niedoli...

ouLIPOgram | 2011-08-04

Słaba saga, nudna i niestrawna. Język rodem z początku XX wieku (pewnie dlatego Nobel).

Alex | 2015-01-02

siobhan22 | 2015-09-22
Przeczytana: 27 września 2015
cerata | 2015-08-31
Rok wśród książek

Ci, którzy dużo piszą, najczęściej są również osobami, które dużo czytają. Kogo więc prosić o czytelnicze rekomendacje jak nie pisarzy? Co czytali znani autorzy w mijającym roku? Oto wybrane książki, które towarzyszyły im w 2016 roku i które gorąco polecają.