Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Tłumaczenie: Anna Tanalska-Dulęba
Wydawnictwo: Instytut Psychologii Zdrowia PTP
The Gift of Therapy: An Open Letter to a New Generation of Therapists and Their Patients
Cathhhy

Autor książki - Irvin D. Yalom - to niezwykła postać w środowisku ludzi zajmujących się psychoterapią, psychologią kliniczną i psychiatrią. Cieszy się światową sławą jako wybitny autorytet w dziedzinie psychoterapii grupowej i jest jednym z głównych przedstawicieli egzystencjalnego podejścia w psychoterapii indywidualnej. Prezentacja filmów ukazujących jego pracę z pacjentami stała się niemal obowiązującym elementem wielu programów szkoleniowych dla psychoterapeutów.

Irvin D. Yalom posiada niezwykły dar opisywania i przekazywania innym swych głęboko osobistych doświadczeń i praktycznej wiedzy profesjonalnej w sposób sugestywnie przemawiający do wyobraźni i emocji czytelnika. Książka "Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów" jest prawdziwym darem, a jej lektura fascynującą przygodą, ponieważ w 85 rozdziałach Autor zawarł więcej mądrych i wnikliwych komentarzy na temat wspólnej pracy psychoterapeuty i pacjenta, niż można znaleźć w dziesiątkach prac innych badaczy i praktyków. Powinien przeczytać ją każdy, kto pragnie lepiej rozumieć proces pomagania ludziom borykającym się z problemami osobistymi oraz poznać to, co dzieje się między psychoterapeutą a jego pacjentem.

Nocny | 2013-09-22

Słyszałem nie raz opinie o książce, która zmieniła czyjeś życie. Wydawało mi się, że chodzi nie tyle o książkę, co o osobowość czytelnika, że na niektórych jakaś książka potrafi wywrzeć tak duże wrażenie, a na innych nie. Przed lekturą Daru Terapii, miałem podobnie, myślałem, że to, co najwyżej, ciekawa książka o psychoterapii. Jeszcze, o zgrozo, okazało się, że to poradnik.

Teraz, z całym przekonaniem wiem, Dar Terapii, może nie zmienił mojego życia, ale z pewnością sprawił, że patrzę na nie inaczej.

Irvin Yalom jest światowej sławy psychoterapeutą. Myślę, że jak powiem, że jest dla psychoterapii tym, czym Nikola Tesla dla nauki, wiele się nie pomylę. Dla mnie Yalom odkrył człowieczeństwo na nowo. Mocne słowa, ale takie właśnie odnoszę wrażenie. Freud i jego uczniowie, nauczyli się zgłębiać ludzką psychikę, natomiast Yalom, korzystając z ich doświadczeń, zgłębia naturę człowieczeństwa. Potrafi dostrzec tę iskrę w każdym. Rozumie ludzi, nawet tych najbardziej zwyrodniałych. Każdy...

adata | 2016-05-25
Przeczytana: maj 2016

W otwartym liście do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów Irvin Yalom z głęboką mądrością, empatią i wnikliwością opowiada o darze jakim jest psychoterapia. Darze polegającym na spotkaniu, kontakcie, próbie poznania i zrozumienia subiektywnego świata klienta oraz tego, co dzieje się w relacji między dwojgiem ważnych dla siebie osób, zaangażowanych w proces terapeutyczny. Z pokorą wielkiego mistrza dzieli się swoim doświadczeniem i pokazuje na czym tak naprawdę polega istota pomagania drugiemu człowiekowi. Warto sięgnąć. Polecam.

Dorota | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Książka Yaloma ukazuje niezwykle praktyczne podejście do procesu terapeutycznego. Autor dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy terapeuty oraz udziela cennych wskazówek młodym ludziom, którzy dopiero wkraczają na tę ścieżkę. Czytając "Dar terapii" urzekło mnie to, w jak ludzki sposób Yalom odnosił się do swoich pacjentów. Często dzielił się z nimi swoimi dylematami i przyznawał się do pomyłek. Uważam, że takie zachowanie jest oznaką niezwykłej dojrzałości nie tylko w zawodzie terapeuty, ale również w każdym innym.

Ania | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 24 marca 2014

Interesująca książka ,szczególnie ciekawy rozdział o snach i ich znaczeniu w terapii. Lubię czytać takie pozycję bo można samemu sobie pomóc zgłębiając wiedzę terapeutyczną i psychologiczną.
Wszystko co pomaga nam samym sprawia ,że możemy pomóc innym :)

Katarzyna | 2013-07-24

Krótko zwięźle i konkretnie. Bardzo praktyczna książka adresowana dla wszystkich, którzy zajmują się pomocą terapeutyczną, psychologiczną ale również dla każdej wrażliwej, empatycznej osoby, która chciałaby zbliżyć się do drugiego człowieka.

Rafael | 2014-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Najlepsza książka o praktyce terapeutów, jakąkiedykolwiek czytałem, to również pozycja obowiązkowa dla ludzi pragnących pomagać innym, w tej stronie nie ma ani jednej nudnej strony, dzieje się tak dlatego że autor opisuje własną pracę z pacjentami, dlatego książka ta jest po prostu fascynująca od początku do końca. Czasami jest zaskakująca i potrafi zrozumieć nam Czytelnikom ludzką psychike.

AdissonROG | 2014-08-24

Dobra rzecz dla adeptów psychoterapii ale myślę, że książka zainteresuje również osoby interesujące się psychologią i rozwojem osobistym.

Salma | 2013-04-07

O Yalomie słyszałam wiele, ale dopiero niedawno postanowiłam poczytać. Sięgnęłam po "Dar terapii" ze względu na strukturę - krótkie rozdzialiki zawierające wskazówki dla terapeutów, całościowe, ale nie szczegółowe, potraktowanie tematu - chciałam po prostu wiedzieć, co to za człowiek z tego Yaloma, jak pisze, co myśli (a słyszałam, że "pisze dobrze"). Szybko zgodziłam się z rekomendacjami znajomych, że ma on dar pisania, przekazywania w jasny i prosty sposób myśli bynajmniej nie na proste sprawy. Doceniłam szacunek i dbałość, jakie okazuje swojej pracy i swoim pacjentom. Myślę, że prócz wyraźnych wytycznych te właśnie wartości powinny się zagnieździć w osobach, które książkę tę przeczytają w celu doskonalenia swojego warsztatu pracy. Uważam, , że wiele z myśli zawartych w tej książeczce przydałoby się w pracy tym, których profesja polega na pomaganiu innym, niekoniecznie terapeutom.

libertas | 2015-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2015

Niesamowity opis procesu terapeutycznego. Yalom traktuje czytelnika jako początkującego psychoterapeutę i daje osobiście wypracowane wskazówki odnośnie pracy z pacjentem, które stworzył dzięki swojej długiej pracy z osobami potrzebującymi pomocy. W swojej pracy przestrzega także adeptów psychoterapii przed pokusami związanymi z niebezpieczeństwami i trudem osoby pomagającej innym w taki sposób. Podkreśla i uświadamia rolę relacji terapeuty z klientem. Zmienił mój pogląd dotyczący psychoanalizy. Zauważył, że być może obecnie jest przestarzała i kosztowna lecz ma ona swoją ciągłą wartość dla psychoterapii, która z niej wyrosła. Bardzo polecam osobom zainteresowanym psychoterapią zarówno z perspektywy osób chcących pomagać, cierpiącym i ciekawskim. Będzie to dobra lektura.

trycha | 2014-02-17
Przeczytana: 2007 rok

Można w niej szukać inspiracji. Coś w rodzaju poradnika dla początkujących terapeutów.