Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii

Tłumaczenie: Barbara Przybyłowska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Am Anfang War Erziehung

Autorka demaskuje mechanizm przemocy obecny w metodach wychowawczych stosowanych wobec naszych rodziców i dziadków (tzw. czarna pedagogika), który również dziś nie budzi wątpliwości w wielu krajach świata. Analizując dzieciństwo pewnej narkomanki (Christiany F.), pewnego przywódcy politycznego (Adolfa Hitlera) i pewnego dzieciobójcy (Jurgena Bartscha), którzy jako dzieci padli ofiarą niegodziwości i licznych upokorzeń, autorka kreśli sugestywny obraz zniszczeń, jakich dokonuje w człowieku przemoc, i wynikających stąd zagrożeń społecznych.

weredLewana | 2014-01-16
Przeczytana: maj 2013

Książka, od której zaczęła się moja przygoda z Alice Miller i od której zaczął się całkiem nowy rozdział mojego życia.
Żaden autor nie wywarł na mnie tak wielkiego wpływu.
Każdy powinien przeczytać.

dorota_eulalja | 2014-07-12
Przeczytana: maj 2011

Książka, która niewątpliwie wywiera ogromny wpływ na wielu swoich czytelników. Książka, która pozwala wiele rzeczy zrozumieć, w swoim życiu, w życiu najbliższych i w otaczającycm świecie. Pozwala dostrzegać w dorosłych, często małe, zabiedzone emocjonalnie dzieci, które w skórze dorosłego, muszącego spełniać warunki bycia dorosłym, powielają własne doświadczenia z dzieciństwa, w mniejszym czy większym stopniu. Jak wielu jeszcze można spotkać dorosłych, którym działa się krzywda, łamano ich wolę, sprawiano, aby były cicho i potwierdzały tym samym słuszność zachowań swoich rodziców i innych znaczących osób, którzy teraz podobnie zachowują się wobec swoich dzieci, głosząc przy tym, że wszystko, co dla nich robią, jest dla ich dobra, że wobec nich zachowywano się tak samo i teraz wiedzą, że to było słuszne, bo wyrośli na ludzi...

madrill | 2015-12-03
Przeczytana: 05 listopada 2015

Uważam, że nie da się przejść przez tę książkę z suchym okiem. Bardzo porusza czytelnika. Dotyka w nim bolesnych strun.

W pierwszej części dowiadujemy się skąd takie niezdrowe pomysły wychowawcze w pokoleniach nas poprzedzających, następnie autorka analizuje w jaki sposób i w jakim kierunku owoce "czarnej pedagogiki" dojrzewają w człowieku. Alice Miller "wzięła na warsztat" mocne przykłady: narkomanki, ludobójcy, mordercy dzieci...
Choć straszne to wszystko, to jednak pojawia się optymizm choćby w słowach autorki pod koniec książki: "We wszystkim, co ostatnio przeczytałam o dzieciństwie zbrodniarzy, a nawet masowych morderców, nie znalazłam niczego, co by wskazywało na istnienie urodzonej bestii - złego dziecka, które dopiero pedagodzy mają kierować ku "dobremu". Wszędzie znajdowałam jedynie zagubione dzieci, nad którymi w imię wychowania i często wyższych ideałów znęcali się dorośli".
Czyli zmieniając sposób wychowywania dzieci można, mówiąc patetycznie, uratować świat.

Na...

lbadura | 2013-10-25
Przeczytana: 24 października 2013

Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii

Bardzo trafny tytul. Alice Miller przprowadza swego rodzaju analize genezy zla w tej ksiazce. Skad sie bierze zlo wsrod ludzi? Dlaczego czlowiek czlowiekowi jest zdoly wyrzadzac krzywde? Geneza zla ma korzenie w dziecinstwie. Tezy podjete w poprzedniej ksiazce, pierwszej napisanej przez Alice Miller pt. "Dramat udanego dziecka" zostaly rozwiniete przez autorke w "Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii". Praktycznie autorka przytacza jeszcze raz tezy ze swojej pierwszej ksiazki i omawia je na przykladzie biografii trzech znanych ludzi. Pierwsza z nich jest Christiane F. narkomanka, znana z ksiazki pt. "Dzieci z Dworca Zoo", ktora swego czasu byla bestsellerem nawet w Polsce. Druga biografia przeanalizowana przez Alice Miller to biografia Adolfa Hitlera, najwiekszego zbrodniarza XX wieku. Trzecia postac przeanalizowana przez autorke to Jurgen Bartsch. Niemiecki seryjny morderca z lat 60tych. Cale zlo sprowadza sie do wspolnego...

Michal Zacharzewski | 2014-08-19
Przeczytana: 30 lipca 2014

Nie jest to książka historyczna, a psychologiczny poradnik dotyczący wychowywania dzieci. Niby przestrzega przed laniem ich i surowym wychowaniem, ale nie pokazuje alternatywnej drogi. Podpowiada natomiast, że owo lanie może zrobić z dziecka osobę bezwzględną i wypaczoną, nie liczącą się z innymi. Czyli dokładnie taką, jaką powinien być dobry menedżer w wielkiej korporacji. Heh.

milana9 | 2015-10-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 października 2015

Doskonała, wspaniała, otwierająca oczy, zmieniające życie. Każdy powinien przeczytać, na przykład zamiast Potopu powinna to być lektura obowiązkowa w szkołach!

wskalimarii | 2016-02-29

Alice Miller stara się udowodnić, że wpływ na późniejsze zachowania człowieka, ma jego wychowanie, a dokładnie - znęcanie się nad dzieckiem ma wpływ na jego późniejsze zachowanie, użycie przemocy lub autoprzemocy. Autorka opiera się przede wszystkim na psychoanalizie. Zdecydowanie, nie jest to książka dla wszystkim. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że trzeba być silnym psychicznie by sprostać tej mrocznej lekturze. Ja, podczas czytania, czułam się naprawdę fatalnie i czasem wątpiłam, czy dam radę w ogóle skończyć. Podobne rozterki miałam przy "Farbach wodnych", ale podczas lektury tej książki czułam straszną beznadziejność, chyba nawet większą niż przy książce Ostałowskiej. To pozycja zdecydowanie ciężka i bolesna, ciężko nawet przebrnąć przez niektóre fragmenty. Wysiłek psychiczny jest ogromny.Bez oceny.

Paulinadl | 2013-01-28
Przeczytana: 2003 rok

Po przeczytaniu tej książki zmienił się mój punkt widzenia, odbierania sprawców przemocy. Bardzo odkrywcze było to, że nie trzeba za wszelką cenę kochoć, szanować rodziców, wybaczać im wyszystko bo jest się ich dzieckiem. Autorka pomniejsza poczucie winy dzieci, ofiar przemocy. Pozwala ofiarom nienawidzić swoich oprawców. To bardzo ważne by nazywać rzeczy po imieniu.
Jak czytałam tą książkę, kończyłam studia na pedagogice. Ta książka pomogła mi poukładać brakujące elementy. Pomogła zrozumieć, ustalic sobie w głowie jaka relacja pojawia się, jest między ofiarą-dzieckiem a sprawcą-rodzicem.

Kasia | 2013-03-11
Przeczytana: 09 marca 2013

Ta książka potwierdziła to co już nieśiadomie wiedziałam od dawna że z pokolenia na pokolenie dzieci są psychiczie i fizycznie krzywdzone,przez dorosłych.Gdy dzieci stają się dorosłe wszystkie złe emocje,gniew które musiały tłumić w sobie wyładowują na słabszym a kto jest najbliżej jak nie własne dziecko.Okazuje się że można przerwać to błędne koło ale żeby się dowiedzieć jak to zrobić trzeba sięgnąć po książkę.

pani_róża | 2016-05-08
Przeczytana: maj 2016

Bardzo, ale to bardzo dobra książka. Pozwala zrozumieć a tym samym wyzwolić się z "przymusu" tłumienia tzw. złych emocji z dzieciństwa i przekazywania ich dzieciom.
Ważna książka. I przeczytana w odpowiednim czasie.