Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
LubimyCzytać

Kolejny bestseller autorki Sposobu na kłamcę i Toksycznych rodziców!Czasami bliskie nam osoby nieustannie grożą, że nas opuszczą lub zrobią sobie krzywdę, jeśli nie postąpimy tak, jak chcą. Niezależnie od tego, ile z siebie im damy, zawsze żądają więcej. Akceptują nas, gdy im ulegamy, a odrzucają, kiedy nie chcemy ulec, lub też nie liczą się z naszymi uczuciami i pragnieniami. To oznacza, że jesteśmy szantażowani emocjonalnie. Doktor Susan Forward, znana psychoterapeutka, w niniejszej książce wyjaśnia, na czym polega szantaż emocjonalny, opisuje postępowanie szantażysty oraz wpływ szantażu na nasze życie. Pokazuje również, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. * Jak rozpoznać, że jesteśmy szantażowani emocjonalnie?* Jakie metody stosuje szantażysta?* Jak wyzwolić się spod wpływu szantażysty? Książka Susan Forward odpowiada na te i inne pytania. Dzięki niej wprowadzimy w życie wiele zmian, które poprawią naszą sytuację i samopoczucie. Najważniejsze, by wiedzieć, co chcemy zmienić, i mieć siłę, by to zrobić!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Monika | 2019-07-16
Na półkach: Przeczytane, Psychologiczne
Przeczytana: 16 lipca 2019

Czy kiedykolwiek czułeś się winny po tym, jak powiedziałeś, że nie możesz pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny? Czy to było Twoje odczucie, czy uświadomił Ci to ktoś inny? Jeśli to drugie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłeś poddany szantażowi emocjonalnemu.

Emocjonalny szantaż jest dysfunkcyjną formą manipulacji, której ludzie używają do stawiania żądań i grożenia ofiarom, aby otrzymały to, czego chcą. Ton emocjonalnego szantażu polega na tym, że jeśli nie zrobisz tego, co chcę, kiedy tego chcę, będziesz cierpiał.

Susan Forward i Donna Frazier w książce prezentują klasyczne zachowania emocjonalnych szantażystów, przedstawiając stosowane przez nich sposoby wywierania wpływu, jednocześnie zważając na konsekwencje ulegania ich manipulacji. Opisują, w jaki sposób osoby stosujące przemoc wykorzystują taktykę szantażu emocjonalnego, aby uzyskać to, czego chcą, stawiając wymagania i groźby, tworzą uczucia strachu, winy i gniewu. Czyniąc to, kierują winę i...

Natalia | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Bardzo przyjemnie i lekko się czyta. Kolejna pozycja Susan Forward, po Toksycznych Namiętnościach, którą przeczytałam i muszę powiedzieć, że do mnie trafia. Poznajemy historie przypadków ofiar oraz szantażystów i na ich podstawie widzimy jakie rozterki posiadają ofiary, dlaczego szantażyści stosują takie, a nie inne mechanizmy, następnie autorka pokazuje metody rozwiązania i na koniec obserwujemy skutki. Dzięki tej książce udało mi się zrozumieć parę zachowań osób, które stosowały bądź stosują wobec mnie szantaż emocjonalny i mam nadzieję, że uda mi się przejąć kontrolę nad sytuacjami. Polecam przeczytać, w ramach rozwoju osobistego i spokojniejszej głowy.

Beata | 2019-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2019

Świetna książka dla tych, którzy ciągle ulegają innym i chcieliby to zmienić. Z zastrzeżeniem, że samo przeczytanie książki nie wystarczy a zmiana naszych relacji z innymi, jak wszystko, wymaga czasu.

IM8 | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Sięgnęłam po książkę Susan Forward i Donny Frazier „Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem”, ponieważ zaintrygował mnie tytuł.
W książce autorka opisuje przypadki różnych typów manipulacji przedstawiając przypadki swoich pacjentów. Są tutaj pokazane przypadki manipulacji przez rodziców, rodzeństwo, męża, partnera czy z życia zawodowego: przez kolegów z pracy, czy szefa. To jest dużą wartością tej książki dla osób, które wcześniej się nie spotkały z problemem szantażu emocjonalnego i wykorzystywania nas przez najbliższych, że czytając te opowieści „z życia” mogą się zastanowić, czy nie są właśnie ofiarami takich manipulacji w życiu prywatnym lub zawodowym.
Pod koniec książki autorka przedstawia kilka ćwiczeń, jak sobie radzić z osobami, które nami manipulują. I tutaj mam pewne wątpliwości co do tej książki. Czytając książki innych autorów z tej tematyki np. psychologa Roberta D. Hare, który zajmuję się osobami psychopatycznymi i prowadzi nad nimi...

maciejzawadzki | 2018-05-07

Jedna z lepszych i bardzo praktycznych ksiazek jaka mialem okazje przeczytac :)

Annedriea | 2018-04-15
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Wydaje mi się, że zaletą tej książki jest szczegółowy opis i wytłumaczenie mechanizmów, które sprawiają, że szantaż emocjonalny tak silnie może na nas działać- co jest w nas takiego, że się mu poddajemy. Historie pacjentów obrazują jak liczne mogą być konteksty szantażu i pokazują, że wcale nie trzeba być potulnym jak owieczka i bezsilnym, żeby wpaść w sidła.

Autorka odsłania mechanizm szantażu emocjonalnego poprzez opis historii kilku osób uwikłanych w tego typu relację oraz pokazuje w jaki sposób możemy sobie z szantażem poradzić. Według mnie równowaga jest jednak trochę niewłaściwa, ponieważ historie różnych osób zajmują zdecydowanie więcej miejsca, niż praktyczne wskazówki. Mimo to uważam, że książka zasługuje na uwagę.

F1le | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Nie będę się rozpisywać, ale nawet nie zdawałem sobie sprawy w jak wielu kwestiach jestem podatny na szantaż emocjonalny, albo wręcz jak często się z nim spotykam i podświadomie mu ulegam. Książka napisana w bardzo przystępny sposób opisująca wręcz różne zachowania z życia wzięte, które mają nam zobrazować i ukazać problem szantażu emocjonalnego, wraz a analizą najczęstszych błędów popełnianych przez ofiary. Dodatkowo zawiera szereg ćwiczeń wzmacniających nasze poczucie własnego ja czy integralności, które jeszcze dodatkowo klarują każdy krok szantażu. Dochodzę do wniosku, że bardzo dużo osób stosuje szantaż emocjonalny, niestety też coraz więcej osób mu ulega. Często przyczyny leżą w naszej przeszłości, często tej której się wstydzimy lub wyparliśmy z naszego umysłu.

Łukasz Bartkowski | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Często robiłem dla innych ludzi coś, co było wbrew mnie samemu. Dzięki tej książce udało mi się otworzyć oczy i nauczyłem się patrzeć przez "mgłę". Teraz sam podejmuję wybory za sprawą tego co chcę i czuję, a nie poprzez poczucie winy czy obowiązku. Ta książka wzbogaciła mnie o cenne lekcje. Podzielona jest na dwie części : teoretyczna oraz praktyczna. W części praktycznej znajdziemy gotowe odpowiedzi którymi możemy się posłużyć aby nie zostać zmanipulowani. Polecam każdemu :)

susanjones | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Znam to z doświadczenia z obu stron.
Nie jestem z tego dumna, ale zdarzało mi się być po tej negatywnej stronie.
Podobało mi się wyjaśnienie zarówno powodów, dlaczego szantażujemy bliskie osoby, a także dlaczego ulegamy szantażowi. Historie pacjentów i rozwiązanie problemów a także sposoby obrony przed manipulacją.
Warto wiedzieć, że takie osoby są zagubione, lękliwe, poszukujące jakiejkolwiek kontroli w życiu. I być może nie potrafią inaczej i nawet nie zdają sobie sprawy, że mogą kogoś ranić.
Moim rozwiązaniem było odejście od osób, które manipulowały mną i wykorzystywały mnie w przeróżny sposób. Zmieniłam otoczenie, ale jednak z ofiary stałam się oprawcą. Przyznam, że nie potrafiłam inaczej. Chcę to zmienić. Zarówno chcę się przed tym bronić jak i chcę z tym walczyć. Zaprzestać tego raz na zawsze.