Psychoterapia egzystencjalna

Okładka książki Psychoterapia egzystencjalna Irvin David Yalom
Okładka książki Psychoterapia egzystencjalna
Irvin David Yalom Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Existential Psychoterapy
Czarna Owca
2023-12-06
2008-01-01
9788382520361

Metodologia humanistyczno-egzystencjalna pragnie stworzyć warunki do rozwoju osobistego, a także skłonić do refleksji nad wyborami życiowymi. Osoba decydująca się na taką formę spotkania pragnie przede wszystkim poznać prawdę o samym sobie. Psychoterapia egzystencjalna to rodzaj terapii kładący nacisk na stan człowieka jako całości. Terapia ta używa podejścia pozytywnego, które afirmuje ludzkie możliwości i aspiracje wraz z jednoczesnym uznaniem ludzkich ograniczeń.

W swoim opracowaniu Irvin D. Yalom oferuje narzędzia i klasyfikacje, których celem jest pomoc w radzeniu sobie ze znanymi wszystkim dylematami egzystencjalnymi. W zbiorze “Psychoterapia egzystencjalna” znajdziemy informacje przedstawiające nam istotę tej metody, jej tło historyczne oraz zasady użyteczności.

Psychoterapia egzystencjalna zachęca ludzi nie tylko do zajmowania się przeżywanymi problemami emocjonalnymi poprzez pełne zaangażowanie, ale również do wzięcia odpowiedzialności za decyzje, które przyczyniły się do narastania tych problemów. Pacjenci prowadzeni są w kierunku akceptacji swoich lęków, uczy się ich umiejętności niezbędnych do ich pokonywania. Dzięki odzyskaniu kontroli nad kierunkiem swojego życia pacjent staje się zdolny do zaplanowania własnej drogi, przez co zyskuje poczucie uwolnienia oraz odpuszczenia rozpaczy powiązanej z brakiem znaczenia i sensu. Yalom wskazuje, że życie warto przeżywać z poczuciem zdumienia i ciekawością.

Opracowanie Yaloma zbudowane jest wokół tego, co autor nazywa czterema „ostatecznymi troskami życiowymi“ – śmiercią, wolnością, izolacją i brakiem sensu – autor rozważa znaczenie każdej z nich oraz rodzaj konfliktu wewnętrznego, w jaki popadamy, gdy się z nimi mierzymy. Pokazuje, jak „troski“ przejawiają się w osobowości i psychopatologii i w jaki sposób nasza wiedza o nich może wspomóc leczenie pacjentów.

Yalom dowodzi, iż wiele problemów behawioralnych i psychicznych może być z sukcesem leczone w tym podejściu- znajdzie się tu m.in. depresja, zaburzenia lękowe, uzależnienia czy stres pourazowy, mający podstawy w doświadczaniu wojny, gwałtu, molestowania seksualnego w dzieciństwie, przemocy i innych doświadczeń zagrażających życiu.

Dzięki psychoterapii egzystencjalnej pacjenci często doświadczają zwiększonej świadomości siebie, a gdy uświadamiają sobie, że to oni właśnie są odpowiedzialni za własne wyleczenie, zwiększa się ich motywacja.

Podsumowując amerykański psychiatra dodaje, że o ile z problemami związanymi ze śmiercią, wolnością i izolacją trzeba zmagać się bezpośrednio, o tyle w przypadku poczucia braku sensu, należy nie tyle pogłębiać tą kwestię, co raczej spróbować zaangażować pacjenta w samo życie.

Gotowi, by skusić się na lekturę instrukcji obsługi nas samych?! 😉 Zachęcam!

Dylematy egzystencji.

Ludzka egzystencja skrywa w sobie bardzo wiele tajemnic. W jaki sposób możemy je poznać? Jedną z prób i metod (a jednocześnie jednym z badawczych narzędzi) jest współczesna psychoterapia, a w szczególności jej nurt egzystencjalny. Jego naczelnym przedstawicielem jest Irvin David Yalom - autor olbrzymiej liczny naukowych prac i książek, wśród których warto sięgnąć po niedawno przypomnianą przez wydawnictwo Czarna Owca "Psychoterapię egzystencjalną".

Omawiając książkę wypada zacząć od podstaw, a więc od tego, czym tak właściwie jest psychoterapia egzystencjalna. Według ogólnie przyjętej definicji psychoterapia egzystencjalna to rodzaj terapii kładący nacisk na stan człowieka jako całości. Terapia ta używa podejścia pozytywnego, które afirmuje ludzkie możliwości i aspiracje wraz z jednoczesnym uznaniem ludzkich ograniczeń.

Krótko mówiąc, jest to więc próba całościowego poznania głębi ludzkiej psychiki przy uznaniu istnienia wszystkich ludzkich wad, które terapeuta stara się przedstawić pacjentowi z możliwie najbardziej pozytywnej strony (podobnie zresztą jak całokształt jego życia - psychoterapia egzystencjalna kładzie nacisk na każdy istniejący aspekt ludzkiej egzystencji).

Wydana po raz pierwszy w 1980 roku Psychoterapia egzystencjalna jest powszechnie uznawana za tekst fundamentalny w swojej dziedzinie. Yalom oferuje metodologię, która ma pomóc pacjentom w radzeniu sobie z podstawowymi dylematami egzystencjalnymi. W tej doniosłej pracy psychiatra amerykański przedstawia istotę psychoterapii egzystencjalnej, nadaje jej spójną strukturę i łączy jej tło historyczne oraz podstawowe zasady z użytecznością.

W książce zorganizowanej wokół tego, co autor nazywa czterema „ostatecznymi troskami życiowymi“ – śmiercią, wolnością, izolacją i brakiem sensu – Yalom rozważa znaczenie każdej z nich oraz rodzaj konfliktu wewnętrznego, w jaki popadamy, gdy się z nimi mierzymy. Pokazuje, jak „troski“ przejawiają się w osobowości i psychopatologii i w jaki sposób nasza wiedza o nich może wspomóc leczenie pacjentów.

Irvin David Yalom, emerytowany profesor psychiatrii, znany jest z publikacji nie tylko bardzo rzeczowo nawiązujących do swej pracy, ale także z książek, które w bardzo ludzki i empatyczny sposób podchodzą do kwestii najważniejszych w naszym życiu. "Psychoterapia egzystencjalna" to jeszcze jedna z takich książek, lecz na tle innych absolutnie wyjątkowa, bo niesamowicie osobista i chyba w największym stopniu przesiąknięta emocjami, którymi autor zalewa nas nieustającymi falami przez wszystkie strony tej lektury.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#psychoterapiaegzystencjalna #yalom #cosnapolce #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Dylematy egzystencji.

"Cztery troski egzystencjalne: śmierć, wolność, izolacja i brak sensu."

Pewnie nie każdy czuje potrzebę pogmerania sobie w swoich ranach, bo ta książka dla człowieka takiego jak ja - nie psychologa, psychiatry, terapeuty tylko dojrzałej kobiety troszkę pokiereszowanej przez życie nie jest łatwa do przejścia, otwiera obszary, które się spycha, omija, odgania, racjonalizuje, zagłusza, wypiera...

"Jedna z najoczywistszych prawd życiowych brzmi: wszystko przemija, boimy się przemijania i mimo to musimy żyć ze świadomością przemijania i z naszym strachem. Śmierć – powiadali stoicy – jest najważniejszym wydarzeniem w życiu. "
I już początek książki uświadamia mi dlaczego... Dlaczego tak się zmieniłam, dlaczego moje lęki doszly do głosu, dlaczego się nasiliły ... Nasze mechanizmy obronne są bardzo różne, nie zawsze je rozumiemy, nie zawsze je doceniamy. Przekształcanie lęku jest ciekawym i trochę przerażającym zagadnieniem, bo dzieje się jakby poza nami.
Dla mnie to jest książka, którą czyta się etapami, fragmentami, która pozwala na zrozumienie co się z nami dzieje , z naszymi bliskimi i innymi ludźmi, jak świadome i nieświadome lęki kształtują nasz świat.
Żeby ją przejść potrzeba jednak czasu i jak do wszystkiego dystansu.

"Cztery troski egzystencjalne: śmierć, wolność, izolacja i brak sensu."

Przeczytałam kiedyś u @barwny_swiat_agi że Yalom świetnie pisze, a jego powieści psychoterapeutyczne pochłaniają bez reszty. Sprawdziłam i potwierdzam.

Teraz przyszła kolej na ,,Psychoterapie egzystencjalną". Autor zajął się troskami życiowymi - śmiercią, wolnością, izolacją i brakiem sensu.
Niewątpliwie jest to tekst skierowany w pierwszej kolejności do terapeutów, ale nie tylko. Wszyscy, którzy mają chęć zgłębiać to co ,,doskwiera" ludzkości znajdą tu wiele cennych informacji.
Jak sam autor już w pierwszych słowach informuje, pisał tę książkę kilka lat, a ja mam nadzieję przez najbliższe co najmniej kilkanaście wracać do niej i odkrywać coś nowego.
Zgłębianie ludzkiego umysłu jest dla mnie fascynujące. Mam ochotę wiedzieć więcej i więcej, a książki Autora dają mi taką możliwość.
Lubię sposób przekazywania wiedzy przez Yaloma, tu wszystko wydaje mi się być tak jasne.

Zostało mi kilka powieści psychoterapeutycznych do nadrobienia i bardzo mnie to cieszy 😀

Jeśli jesteś ciekawy ludzkiego umysłu, jesteś zafascynowany filozofią życia, a także jesteś otwarty na odkrywanie głębszych tematów, to „Psychoterapia egzystencjalna” Irvina D. Yaloma będzie świetnym wyborem.

Yalom, znany psychiatra i terapeuta, zabiera nas w podróż przez tajniki psychoterapii egzystencjalnej. Ale nie martw się, jeśli słysząc „psychoterapia” myślisz o czymś trudnym do zrozumienia. Autor z łatwością tłumaczy skomplikowane koncepcje, sprawiając, że nawet osoby bez specjalistycznego doświadczenia mogą zgłębić i zrozumieć fascynujący świat terapii.

Jednym z niesamowitych aspektów tej książki jest to, jak Yalom łączy teorię z praktyką. Odkryjesz tutaj nie tylko filozoficzne podstawy podejścia egzystencjalnego, ale również dowiesz się, jak teoria ta sprawdza się w realnym życiu. Przypadki kliniczne, którymi autor dzieli się z czytelnikami, potwierdzają zawarte w niej koncepcje.

Język używany przez autora jest przystępny, wszystko jest jasno i klarownie wytłumaczone. Natomiast ostrzegam jest tu sporo teorii, dlatego z tej książki najbardziej skorzystają osoby, które przygotowują się do zawodu terapeuty, bądź osoby, które terapię już prowadzą.

„Psychoterapia egzystencjalna” zaprasza nas do refleksji nad sensem życia, wolnością, samotnością i innymi ważnymi aspektami ludzkiego istnienia. Yalom porusza trudne tematy w mądry i empatyczny sposób, co pozwala każdemu z nas zastanowić się nad własnym życiem i wartościami.

To idealna lektura dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki psychoterapii w sposób przyjemny i inspirujący, ale przy tym nie boją się zetknięcia ze sporą dawką specjalistycznej wiedzy. Bo jest jej tu naprawdę sporo!

Ja uwielbiam Yaloma i pochłaniam każdą jego książkę, ale myślę, że trzeba być naprawdę zainteresowanym tematem, aby chcieć sięgnąć po tą lekturę 😇 nie dla wszystkich, ale na pewno dla wielu 💙

Wybiórczo bardzo dobra.

Wybiórczo bardzo dobra.

Mam dość ambiwalentne odczucia co do tej książki.

Z jednej strony autor ciekawie omawia temat przez pryzmat własnej pracy z pacjentami, z drugiej zaś, przegląd literatury i poglądów prekursorów dziedziny jest strasznie zagmatwany. Czy ktoś dzisiaj uczy chirurgów wykonywać operacje metodami sprzed 50 lat? Jakoś wątpię. Wiadomo do czego sprowadzał wszystko Freud, więc po co drążyć temat, skoro nikt tak pacjentów już nie leczy...?

Do tego ogrom błędów literowych (chyba ktoś nie lubi "ogonków"; gdybym prowadził ranking, to ta książka byłaby numerem jeden pod tym względem...),z niewiadomego powodu część cytatów jest wyróżniona jako nowy blok tekstu, a część tylko opatrzona cudzysłowem. Część zwrotów łacińskich z powodzeniem mogła być przetłumaczona na polski (wydawca powinien opracować tę pozycję de novo, bo wstyd takiego gniota sprzedawać).

Mam dość ambiwalentne odczucia co do tej książki.

Świetna książka nie tylko dla psychoterapeutów (choć do nich adresowana i stąd nie należy do lekkostrawnych dla przeciętnego czytelnika). Myślę, że każdy, kto zaczął podróż w głąb swojej psychiki, znajdzie w niej dla siebie. Jeżeli ją pożyczacie, upewnijcie się, że możecie ją przetrzymać dłużej, bo wymaga przerw na "przegryzienie się" treści.

Książka, która była częścią mojej Dużej Zmiany. Szczególnie rozdział o umieraniu skłania do życia.

Może nie porywa w całości, ale jej treść mnie osobiście mocno zmieniła i rozwinęła. Cholernie trafne wręcz spojrzenie na odpowiedzialność i źródła ludzkich trudności. Obowiązkowa dla każdego psychoterapeuty, choć dla wielu z perspektywa przedstawiona w książce może być za ciężka...

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Psychologia
  • Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Psychoterapia egzystencjalna