Doktor Strangelove albo jak nauczyłem się nie bać i pokochałem bombę

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Dzieł Wyborowych Tukan". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Dr Strangelove; or: how i learned to stop worrying and loved the bomb
83-7001-454-2
Omnikoron

Opowieść zaczyna się w drugiej połowie ziemskiego wieku dwudziestego. Nie wiemy dokładnie, dlaczego używano tego systemu datowania, dysponujemy bowiem dowodami istnienia życia na Ziemi na długo przedtem Sądzimy jednak, że po jakiejś bezprzykładnej katastrofie ocaleni postanowili liczyć czas od nowa. A przynajmniej takie na ogół doświadczenia mamy z innych światów. ...Amerykański generał...

...Amerykański generał dostaje fioła.
...Samoloty z bombami atomowymi na pokładzie atakują Rosję.
... Prezydent Stanów Zjednoczonych wspólnie z premierem Związku Sowieckiego, porozumiewając się przez "gorącą linię", próbują ocalić świat.
...Oto kronika makabrycznych, podszytych czarnym humorem wydarzeń, jakie w zamierzchłej przeszłości rozegrały się na planecie nazywanej Ziemią.
[Z noty wydawcy]

qbard | 2014-08-31

Jest to czarna komedia o początku zagłady nuklearnej. Przypomina najlepsze stare komedie i nic w tym dziwnego, ponieważ powstał również film w 1964r. ze świetną potrójną rolą Petera Sellersa w reżyserii Kubricka. Materiał na film pochodzi z pierwszej książki Petera Georga, a scenariusz zainspirował go do napisania "Doktora Strangelove".

książek: 1956
goskrzys | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Bardzo lubię czarny humor i groteskę, która pod swoim śmiechem i kpiną skrywa sprawy czasem bardzo bolesne i poważne. "Paragraf 22" należy do grona moich najukochańszych książek, a że "Doktor Strangelove" wpisuje się w podobny kpiarski klimat - byłam pewna, że książka mi się również spodoba. Ale tak się jednak nie stało.

Z jednej strony to opowieść o dość ekstremalnym wydarzeniu: oto jeden z generałów armii Stanów Zjednoczonych postanawia na własną rękę rozpocząć wojnę nuklearną - wysyłając eskadrę bombowców, uzbrojonych w bomby atomowe, na wyznaczone cele w Związku Radzieckim. Gdy sprawa wychodzi na jaw, prezydent amerykański usiłuje zrobić wszystko, co w jego mocy, by dojść z Sowietami do porozumienia i unieszkodliwić zagrożenie, powstrzymując zagładę. I wszystko po licznych perypetiach wydaje się być już załatwione, dogadane, gdy okazuje się, że w drodze pozostał jeden bombowiec, z którym nie ma żadnego kontaktu radiowego, a którego załoga jest tak zdeterminowana, by wypełnić...

Kasia_sokol | 2018-02-24

Jak powszechnie wiadomo, książka jest lepsza od filmu. Ale czasem film potrafi dodać to magiczne "coś", które sprawi że dobra lektura stanie się dziełem sztuki. Taki przypadek mamy tutaj. Książka jest ciekawą lekturą, ale film - choć to bardzo wierna adaptacja tekstu - przez użycie pewnych środków wizualnych to szczyt groteski, czarnego humoru i satyry. Nie jest ujęty w pewne ramy, w przeciwieństwie do powieści, co działa na jego korzyść. A że Kubrick mistrzem jest, więc polecam film najpierw, a książkę jako ewentualnie lektura uzupełniająca. Zwłaszcza że zdaje się coraz ważniejszy w klimacie dzisiejszej geopolityki.

Kawazliterami | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2016

Śmieszna czarnym humorem. Już nieco nieaktualna, ale nadal potrafi rozbawić.

Paweł | 2018-12-23
Przeczytana: 1999 rok