O bi, o ba i inne prawdziwe nowele filmowe

Wydawnictwo: ALFA
7 (36 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
TenTamTen

...Srebrna macka oderwała się od żuchwy tylko po to, by opaść z impetem pękniętej sprężyny od tapczanu na policzek Idema. Głowa Idema przechyliła się. Marsjanin nie pozwolił odłamać się spadającej głowie, złapał Idema za grdykę, jakby była ona jajkiem, zaś Marsjanin założył się, że potrafi je rozgnieść w ręku... - "Wojna światów - następne stulecie". Spis treści: - Wojna światów - następne...

Spis treści:

źródło okładki: własne

atimere | 2016-04-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Trochę zalatuje tutaj Lemem, Stanisławem z resztą. Dziwna, ciekawa, chwilami przewrotna, a nawet smutna to książeczka. Czytana wprost to po prostu opowiadania science - fiction, ale podobnie jak u Lema skłaniają do przemyśleń, a ich efekty mogą nie być łatwe do przewidzenia, mogą się też nie spodobać...

| 2015-01-09

Cała twórczość Szulkina jest wyjątkowa. Trudno ją podrobić i znaleźć podobną w polskiej literaturze i filmie.
Trudno też ocenić mi samą książkę ,gdyż przed jej przeczytaniem widziałam filmowe adaptacje trzech opowiadań w niej zawartych,więc Pernatem przy czytaniu był Walczewski,śledczym- Sobczuk(prześwietna rola),Holtrumem- Dmochowski itd. Wszystkie postaci z książki (oprócz Głowy czarownicy) mają idealnie wręcz dobranych i zagranych odpowiedników filmowych. Zresztą tekst to prawie gotowe scenariusze,niewiele było odjęte lub zmienione. Zdecydowanie moim faworytem(ocena 10) jest opowiadanie i film „Golem”,który oglądałam wiele razy, a teraz,po lekturze,ponownie. Dla mnie jest to chyba najbardziej depresyjny i żalny polski film,dodatkowo z niezniszczalnym czasowo przekazem,bez względu na epoki i ustroje.W niektórych momentach wylatywało ze mnie niekontrolowane parsknięcie śmiechorozpaczy.
A ze scenografią i scenerią również i dzisiaj nie byłoby problemu. Parę uliczek dalej od...

Krzysztof Szczyciński | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, Książki

Chciałbym skupić się tutaj na dwóch (najlepszych) opowiadaniach.
Tytułowe O bi, o ba oraz Golem są opowiadaniami świetnie napisanymi.
Po przeczytaniu tego drugiego mam wrażenie, że Golem powinien być obowiązkową lekturą w szkole.
Nowele tworzą niesamowitą klaustrofobiczną atmosferę pełną żółtego światła przebijającego się przez gęsty kurz.
Dałem tak wysoką ocenę ze względu na wyjątkowe dialogi. W sumie nigdy wcześniej jeszcze nie spotkałem się z tak ciekawymi rozmowami między bohaterami. BA ! Jakże pięknie i ciekawie są stworzone postacie. Każda posiada wokół siebie swoją aurę.
Lektura tekstów Szulkina powoduje poczucie niepokoju, wiszącego nad nami nieopisanego lęku. W każdej historii głównym bohater jest ciągle prześladowany.
Pająki, żółć, popękane szkła, zamknięte pomieszczenia pełne zakrętów.

Myślę sobie, jak wiele starszych książek ginie wśród milionów kryminałów, pojawiających się w tempie 10 na tydzień.
Czytał ktoś z was "Nieśmiertelny z Oxa" ?
No właśnie...
To...

Wielebny | 2013-12-13

Tak zestawiłbym opowiadania pod względem tego, jak mi się podobały (od najciekawszego):
1.O bi, o ba
2.Wojna światów