O bi, o ba i inne prawdziwe nowele filmowe

Okładka książki O bi, o ba i inne prawdziwe nowele filmowe Piotr Szulkin
Okładka książki O bi, o ba i inne prawdziwe nowele filmowe
Piotr Szulkin Wydawnictwo: ALFA fantasy, science fiction
ALFA
1984-01-01
1984-01-01
postnuklear literatura polska opowiadanie

Jako filmy "O bi, o ba" oraz "Wojna światów - następne stulecie" mają bardzo dużo uroku (co prawda nie aż tyle co oniryczny i klimatyczny "Golem"). Natomiast przedstawione w tym zbiorze jako opowiadania zupełnie go tracą. Jak na prawdziwą prozę, bardzo to jest niedopracowane, szkicowe, po prostu strasznie nieporadne. Nawet mój ulubiony "Golem" stracił w tej postaci cały urok! Fatalnie napisane, więc i fatalnie się czyta. A dla kogoś, kto nie zna filmów, z tej lektury poza zmęczeniem, nic nie wynika. Z kolei co do dodatkowego tekstu pt. "Ucięta głowa czarownicy", to mimo szczerych chęci, tak się umęczyłem, że nie dałem rady do końca doczytać. Naprawdę szkoda, bo muszę wyznać, że filmy Szulkina mi się podobały. Ale cóż, niekoniecznie artysta w jednej dziedzinie (filmie) jest nim w innej (literaturze).

Interesujący zbiór nowel filmowych. Niestety dość nierówny - "O bi, o ba" i "Wojna światów" są znakomite, "Golem" wyraźnie słabszy, a "Ucięta głowa czarownicy" to zwykły bełkot artystyczny. Nie miałem okazji obejrzeć żadnego z filmów, które nakręcono na podstawie tych opowiadań, więc trudno mi ocenić, czy swoją główną rolę - podstawy dla scenariuszy filmowych - spełniają dobrze, ale same w sobie, jako ponura, antyutopijna i groteskowa literatura SF, z całą pewnością stanowią ciekawą pozycję.

Chciałbym skupić się tutaj na dwóch (najlepszych) opowiadaniach.
Tytułowe O bi, o ba oraz Golem są opowiadaniami świetnie napisanymi.
Po przeczytaniu tego drugiego mam wrażenie, że Golem powinien być obowiązkową lekturą w szkole.
Nowele tworzą niesamowitą klaustrofobiczną atmosferę pełną żółtego światła przebijającego się przez gęsty kurz.
Dałem tak wysoką ocenę ze względu na wyjątkowe dialogi. W sumie nigdy wcześniej jeszcze nie spotkałem się z tak ciekawymi rozmowami między bohaterami. BA ! Jakże pięknie i ciekawie są stworzone postacie. Każda posiada wokół siebie swoją aurę.
Lektura tekstów Szulkina powoduje poczucie niepokoju, wiszącego nad nami nieopisanego lęku. W każdej historii głównym bohater jest ciągle prześladowany.
Pająki, żółć, popękane szkła, zamknięte pomieszczenia pełne zakrętów.

Myślę sobie, jak wiele starszych książek ginie wśród milionów kryminałów, pojawiających się w tempie 10 na tydzień.
Czytał ktoś z was "Nieśmiertelny z Oxa" ?
No właśnie...
To zapraszam do odrobienia zaległości z Polskiej starej dobrej literatury !

Chciałbym skupić się tutaj na dwóch (najlepszych) opowiadaniach.
Tytułowe O bi, o ba oraz Golem są opowiadaniami świetnie napisanymi.
Dałem tak wysoką ocenę ze względu...

Trochę zalatuje tutaj Lemem, Stanisławem z resztą. Dziwna, ciekawa, chwilami przewrotna, a nawet smutna to książeczka. Czytana wprost to po prostu opowiadania science - fiction, ale podobnie jak u Lema skłaniają do przemyśleń, a ich efekty mogą nie być łatwe do przewidzenia, mogą się też nie spodobać...

Tak zestawiłbym opowiadania pod względem tego, jak mi się podobały (od najciekawszego):
1.O bi, o ba
2.Wojna światów