Doktor Strangelove albo Jak nauczyłem się nie bać i pokochałem bombę

Peter George Wydawnictwo: ALFA Seria: Seria z Tukanem fantastyka, fantasy, science fiction
Dr Strangelove; or: How I Learned to Stop Worrying and Loved the Bomb
Andrzej Grabowski
ALFA
zimna wojna powieść angielska sowieci USA satyra groteska bomba A zagłada atomowa
Dr Strangelove; or: How I Learned to Stop Worrying and Loved the Bomb
fantastyka, fantasy, science fiction
Andrzej Grabowski
Seria z Tukanem

Rzadko bywa, że film wierni oddaje książkę... więc niemałym zaskoczeniem było dla mnie jak wiernie Stanley Kubrick zekranizował nowelę "Doktor Strangelove". To niemalże toczka w toczkę ta sama fabuła, dialogi i obrazy. Czytając książkę miałem przed oczami sceny filmu. Bosz, te same dialogi! Jeśli film został okrzyknięty arcydziełem i kultowym... jakże książka nie miała by...

Jak powszechnie wiadomo, książka jest lepsza od filmu. Ale czasem film potrafi dodać to magiczne "coś", które sprawi że dobra lektura stanie się dziełem sztuki. Taki przypadek mamy tutaj. Książka jest ciekawą lekturą, ale film - choć to bardzo wierna adaptacja tekstu - przez użycie pewnych środków wizualnych to szczyt groteski, czarnego humoru i satyry. Nie jest ujęty w...

Śmieszna czarnym humorem. Już nieco nieaktualna, ale nadal potrafi rozbawić.

Bardzo lubię czarny humor i groteskę, która pod swoim śmiechem i kpiną skrywa sprawy czasem bardzo bolesne i poważne. "Paragraf 22" należy do grona moich najukochańszych książek, a że "Doktor Strangelove" wpisuje się w podobny kpiarski klimat - byłam pewna, że książka mi się również spodoba. Ale tak się jednak nie stało.

Z jednej strony to opowieść o dość ekstremalnym...

Jest to czarna komedia o początku zagłady nuklearnej. Przypomina najlepsze stare komedie i nic w tym dziwnego, ponieważ powstał również film w 1964r. ze świetną potrójną rolą Petera Sellersa w reżyserii Kubricka. Materiał na film pochodzi z pierwszej książki Petera Georga, a scenariusz zainspirował go do napisania "Doktora Strangelove".

• Beletrystyka
  • 2015