Późne lato

Engine summer
83-86572-49-3
Późne, lato
dona

Populacja ludzka w świecie odległej przyszłości została zredukowana niemal do zera. Ludzie żyją w małych, odizolowanych grupach. Główny bohater chce odmienić swój los i wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, aby odkryć zapomniane tajemnice. Najbardziej spektakularna wizja świata po zagładzie od czasów Kantyczki dla Leibowitza Waltera M. Millera Jr. Jedna z najpiękniejszych opowieści fantastycznych naszych czasów. Książka, która pozostaje na zawsze w pamięci. John Crowley jest uznawany za mistrza pióra i nastroju, pisarza, który jak nikt inny potrafi oczarować czytelnika.

kacper | 2014-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2014

Fantastyka spokojna, poetycka. Quasi baśniowy obraz społeczeństwa postapokaliptycznego.
Nie mogę zgodzić się z innymi recenzjami zarzucającymi niespójność. Fakt, książka nie wyjaśnia rzeczywistości łopatologicznie, ale odkryte elementy układanki pasują do siebie. Wszystko jest nakreślone poprzez pierwszoosobową narrację dorastającego chłopca. Nie wie wszystkiego, zbyt wiele nie rozumie, ale dąży do poznania prawdy o swoim świecie. Mimo, że nie do końca się mu to udaje, to jego podróż jest niezwykła. Powolna i zdecydowanie nie dla wszystkich. Mnie wciągnęła.

Mamerkus | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Wspaniała, zapadająca w pamięć, metafizyczna przypowieść. Uczta wyobraźni. John Crowley stworzył dzieło sztuki, unikatową wizję postapo, jakże różną od literackiej mizerii Hugh Howeya.
Ciężko napisać o "Późnym lecie" coś konkretnego i nie popaść w banał. Jest to opowieść pełna ukrytych i jawnych znaczeń, alegorii i prostych prawd, podziałów dychotomicznych i podziałów nieskończonych, światłości-mroku, życia-śmierci, lata-zimy, niespełnionej miłości oraz poszukiwania tajemnic, sensu własnego istnienia, poszukiwaniu siebie. A jednak same banały popisałem. To może inaczej - na początku pojawia się cytat z Kafki, w którym zawiera się całe multum znaczeń "Późnego lata":

"Gdybyś słuchał przypowieści, sam zmieniłbyś się w przypowieść; to dobry sposób, by uniknąć wszelkich codziennych trosk.
Drugi rzekł: Gotów jestem iść o zakład, że i to zdanie jest przypowieścią.
Pierwszy odparł: Wygrałeś.
Drugi stwierdził: Niestety, jedynie w przypowieści.
Pierwszy na to: Nie, w rzeczywistości. W...

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Kolejna książka z serii WTF. Zupełnie niezrozumiała, czasem nielogiczna. Początek w ogóle nie zachęca do czytania, bohater, który opowiada nam swoją historię, robi to dobrze, ale ta historia jest dziwna i prawie zupełnie nieciekawa. Czasem po prostu czytelnik zastanawia sie co on tak naprawdę czyta, bo ksiązka ta jest naprawde dziwna. Trzeba mieć sporo samozaparcia, aby to przeczytać i co więcej, dobrnąć do końca.

Rafał | 2015-02-06

Realizm magiczny w najlepszym wydaniu. Postapokaliptyczna fantastyka, do której czytelnik zupełnie nie przywykł. Książka bardzo ciepła, sentymentalna, zaskakująca, zabawna. Taka w sam raz na wczesnowrześniowe przed i popołudnie. Dla kogoś kto lubi tęsknić.

Paweł | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Crowley ma specyficzny styl pisania. Jego książki z reguły charakteryzują się leniwie prowadzoną akcją. Jak zwykle pełno pozostawionych niedomówień, które na końcu się odsłaniają przed czytelnikiem jak karty. Zakończenie świetne!
Duży minus dla wydawnictwa za okładkę! W ogóle nie oddaje klimatu powieści.

madziaq | 2014-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Dobrze ktoś napisał w opiniach. "Kolejna książka z serii WTF".
Jest różnica między intrygującymi niedomówieniami, a brakiem spójności i logiki.

jaassiek | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Bełkot , niezrozumiałe wypowiedzi i przemyślenia postaci. Czytałem i zastanawiałem się czy ja jestem nierozgarnięty czy to autor pisze w takim stylu. Po jakichś 50 stronach pomyślałem,że ktoś chyba pisał pod wpływem... Z tej książki zrozumiałem może 10% treści.Niewiarygodne farmazony , tylko najtwardsi skończą tę książkę.

adamvp | 2014-12-05
Przeczytana: sierpień 2014

Pochłonęło mnie, ale nie doszczętnie.

tenaciousD | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016