Falstaff
8306020014
Agnieszka

"Falstaff" to oryginalna, mocno nieprzyzwoita i przezabawna, acz nie pozbawiona gorzkich akcentów opowieść o losach jednej z najbarwniejszych postaci z dramatów Williama Szekspira. Główny bohater i narrator, John Fastolf, postanawia u kresu żywota spisać (a raczej podyktować swoim sekretarzom) własne dzieje - kronikę walecznych czynów, podbojów miłosnych, przygód pod sztandarami książąt i...

Główny bohater i narrator, John Fastolf, postanawia u kresu żywota spisać (a raczej podyktować swoim sekretarzom) własne dzieje - kronikę walecznych czynów, podbojów miłosnych, przygód pod sztandarami książąt i królów, gęsto przetykaną dygresjami, żartami, anegdotami i refleksjami na rozliczne - poważne i niepoważne - tematy. Chociaż Szekspirowski bohater występuje w powieści pod zmienionym nazwiskiem, jest to ten sam fanfaron, kłamca, opój i lubieżnik, którego znamy z "Henryka IV" i "Wesołych kumoszek z Windsoru", a obraca się wśród innych postaci również wprost z Szekspira, odpowiednio "przykrojonych" przez Nye'a - dość wspomnieć, że Makbet jest u Fastolfa kucharzem, zaś Miranda i Ofelia współtowarzyszkami miłosnych igraszek.

Robert Nye (1939-) - poeta i pisarz angielski, autor m.in. erudycyjnych powieści, będących nową interpretacją wielkich mitów kultury Zachodu (m.in. Falstaff, Faust, Merlin, Pamiętniki lorda Byrona). Pisał też opowiadania, wiersze, sztuki teatralne oraz książki dla dzieci.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990

źródło okładki: http://tezeusz.pl

Mictlante | 2014-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2014

W końcu! Na reszcie! Bohatersko zakończyłem. Gdym wziął się za Falstaff'a pierwsze wrażenie było całkiem pozytywne. Otóż jakiś inny sposób narracji, czasami śmieszny a czasami nie. Otóż trochę śmieszny a zarazem rubaszny humor. Otóż coś miłego. Na pierwsze 150 stron. Gdyż później wrażenie miałem nieodparte, że obcowanie dalsze z imć Falstaffem powoduje trwałe uszkodzenia w mózgu. Ostatnio takie wrażenie odnosiłem czytając "Alchemika" wiele lat temu. Po latach znów czuję jakbym przeszedł lobotomię. A zakończenie! Ludzie, kto tak pisze zakończenie! No autor tak pisze.

Klementyna Szymańska | 2015-11-11

Świetna, acz powinna być o połowę krótsza

koszałekopałek | 2016-10-03
dymek | 2016-09-14