Nauki pomocnicze historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-14159-2
historyczna
Łukasz Kuć

Podstawowy podręcznik do nauk pomocniczych historii. Chociaż nie jest wolny od błędów, nad pozostaje niezastąpionym źródłem pomocy dla studentów historii.

tivrusky | 2012-02-13
Przeczytana: 2006 rok

Nieprzystępna? Ciężka? Nieprzyswajalna? Jestem trochę zaskoczony ogólnie niską oceną... Przecież koniec końców to podręcznik, i chyba trzeba oceniać go w innych kategoriach niż książki przygodowe które czyta się lekko. Bardziej pod kątem objętości, zawartości i klarowności zawartych w nim informacji.

Cóż - jeśli chodzi o moje wrażenia, to po przeczytaniu tej pozycji będącej postrachem każdego studenta któregoś-tam semestru historii, są one jak najbardziej pozytywne. Pozycja wspaniale wprowadza w świat nauk pomocniczych, od chronologii, przez genealogię po metrologię, wszystko w jakiś dziwny sposób mnie fascynowało, no i muszę przyznać że nawet teraz, po upływie kilku lat wiele szczegółów pozostało mi w głowie. To niesamowite żeby tak spójnie i w miarę obficie ułożyć informacje dotyczące tak wielu różnych zagadnień. Wszystko wręcz pedantycznie uporządkowane, nietrudno się tu odnaleźć.

Ocena musi być wysoka, bo jako podręcznik, przynajmniej w moim przypadku pozycja spisała się...

Dzieckokwiatu | 2011-05-01
Przeczytana: maj 2011

Nie ma litości, trzeba było przeczytać, ale nudy i mało ciekawe sprawy zawiera ta książka...

comafan | 2016-03-18

Z jednej strony irytuje mnie na książka swoim pozytywizmem ujawniającym się na przykład w cytowaniu Labudowej definicji źródła historycznego ze słynną bzdurną tezą o tym że rzekomo źródła historyczne odbijają proces dziejowy... Z drugiej strony w podręczniku wprowadzono wiadomości o teorii znaku, niektóre rozdziały mają naprawdę interdyscyplinarny charakter (np genealogia). Ponadto książka ta zawiera cenne dla mnie osobiście informacje o kulturze literackiej i wykorzystaniu litertury w warsztacie historyka. Ponadto cenny wydaje mi się rozdział w którym Szymański omawia typy i rodzaje źródeł historycznych. Na pewno osobiście wole tę książkę od dzieła Semkowicza. Ale mimo wyżej omówionych zalet jest to podręcznik słabszy od dzieła Gieysztora, które należałoby wznowić ze względu na rozdział o filologii łacińskiej średniowiecza i duże walory merytoryczne.

| 2012-08-31
Przeczytana: 2010 rok

Ciężkostrawna lektura do egzaminu... Przeczytać z bólem i zapomnieć... Niemniej treści prezentowane są jasno i profesjonalnie.

Damian | 2011-08-29
Na półkach: Przeczytane, historia

Ciężko o bardziej NIEprzystępną książkę obowiązującą na kierunku historia...

Katarzyna Kędzior | 2013-10-17
Na półkach: Przeczytane, Bibliotaka
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Podręcznik akademicki. Będzie mi się śnic po nocach :)

Tomasz Zając | 2013-06-26

Niemalże pismo święte

Algoforos | 2012-06-21

Czytało się ją wrednie i z wielkim mozołem, ale nie sposób nie podziwiać ogromnego zasobu wiedzy autora i ilości zawartych w niej informacji.

JolantaKG | 2016-09-19
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam