Franciszek Józef I

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia, Austro-Węgry, XIX wiek
historyczna

Franciszek Józef budził skrajne opinie. Jego cechy osobiste, takie jak skromność, rzetelność, pracowitość i punktualność, przysporzyły mu popularności i sympatii, z drugiej strony jako władca absolutny dość często zawodził. Z czasem zepchnięto jego winy na plan dalszy i uczyniono go centralną postacią barwnej legendy o szczęśliwej monarchii.

Mel | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Wysłuchałam biografii Franciszka, gdyż chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o Sisi.
Dobra, rzetelna biografia, jednak mnie momentami nużyła, ponieważ, nie jestem ani zaznajomiona, ani zainteresowana, aż tak dokładną ówczesną sytuacją polityczną Habsburgów. Mieszało mi się to i owo ;)
Ale znalazłam dla siebie interesujące fragmenty, więc ogólnie oceniam dobrze ;)

Wiki | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, PrB

Bardzo porządna biografia jednego z najsłynniejszych władców doby XIX wieku. Czyta się dość przyjemnie - styl autora jest nienapuszony, nie przesycony frazesami. Dodatkowo anegdoty, z życia Franciszka Józefa, czynią książkę ciekawszą. Polecam, nie tylko miłośnikom historii, ale im zwłaszcza.

grzegorzzg | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Książka bardzo dobrze napisana, wyjaśniająca wiele wątków związanych z cesarzem Franciszkiem Józefem, po za tym poszerzająca wiedzę historyczną o tam ten okres. Polecam!

Joanne | 2013-06-06
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Myślę, że to całkiem niezła biografia. Z pewnością dużym walorem jest obecność wielu zabawnych anegdotek, które siłą rzeczy zostają w pamięci. Autor bardzo drobiazgowo opisał członków rodziny Franciszka Józefa - Sissi, Rudolfa, Franciszka Ferdynanda, ale miałam wrażenie, że często po macoszemu traktował tego, o którym jest ta biografia. Po przeczytaniu książki Grodziskiego czuję pewien niedosyt- liczyłam na bardziej wnikliwą analizę ważnych wydarzeń w monarchii Habsburgów w XIX w.

Ciekawa biografia Najjaśniejszego Pana. Z pewnością nieduża objętość uniemożliwia uznanie jej za kompletne studium dotyczące osoby Jego C.K. Apostolskiej Mości, niemniej z pewnością można tę książkę potraktować jako punkt wyjścia do dalszej lektury: literatury dotyczącej Austro-Węgier, Habsburgów i fin de siècle'u nie brakuje. Narrację ubarwiają anegdoty, które czynią postać Franciszka Józefa bardziej ludzką i niepozbawioną sympatii.

Tomasz Babnis

Wojtek | 2015-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Bardzo dobra biografia Franciszka Józefa I. Zarówno jego życie, jak i rys historyczny zostały przedstawione w sposób interesujący. Cenię sobie fakt, iż autor starał się być obiektywny, o czym świadczy chociażby epilog. W dziesięciostopniowej skali lektura ta otrzymuje ode mnie mocne 8.

Ewa | 2015-12-12

Biografia skupiająca się na polityce i stylu rządzenia cesarza. Czytelnik chcący zapoznac sie bliżej z prywatyn życiem Franciszka Józefa nie będzie usatysfakcjonowany.

matix19x | 2016-09-18
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Książka napisana przystępnym językiem, godna polecenia osobom, które chciałyby się zapoznać z osobą cesarza Franciszka Józefa, poznać członków rodziny królewskiej (przy tym autor nie goni za sensacją w poszukiwaniu skandali) oraz poznać z grubsza epokę, w której on żył. Treści zawarte w owej pozycji ze względu na jej niewielką objętość nie będą jednak niczym odkrywczym dla lepiej zorientowanych w temacie Austro-Węgier.

Feanor | 2010-04-26
Przeczytana: 2007 rok

Porządnie napisana biografia. Czasy ciekawe, ciekawa postać. Ludzie umierali, pokolenia mijały a on trwał.

Lenka8891 | 2011-03-16
Przeczytana: 2008 rok

Literatura uzupełniająca dla osób zainteresowanych życiem cesarzowej Elżbiety a w szczególności jej męża, Franciszka Józefa. :) Autor rzeczowo, dokładnie opisuje, czasami nudno, aczkolwiek warto wziąźć do ręki i przeczytać.