historia

Książka stanowi szczegółowo opracowane kompendium wiedzy na temat czasów starożytnych, podzielone na trzy części. Pierwsza część omawia dzieje Wschodu (Mezopotamia i Elam, Egipt, państwo Hetytów, Syria i Palestyna, Asyria, Babilonia, Persja), druga - Grecji (od epoki brązu po epokę hellenistyczną), a trzecia - Rzymu (czasy republiki i cesarstwa). Przedstawiono zagadnienia polityczne, wojskowe, gospodarcze, społeczne, religijne, kulturalne. Autorzy starali się unaocznić przemiany zachodzące w poszczególnych dziedzinach życia na przestrzeni wieków. W książce zamieszczono informacje o źródłach, którymi posługują się historycy w odtwarzaniu czasów starożytnych, słowniki najważniejszych pojęć i terminów, zestawienia najważniejszych dat, wskazówki bibliograficzne.

Nola | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Chyba nigdy nie zapomnę I roku studiów i egzaminu z historii starożytnej, ale pozycję tzw. "trojaczków" polecam z całego serca osobom lubującym się w starożytności :)

Imachuemanch | 2013-08-12

Idealny podręcznik. Trzy duże segmenty chronologiczne autorstwa trzech różnych autorów dają dobry, całościowy obraz podstawowej wiedzy odnośnie starożytności. Nie ma tutaj sytuacji, gdzie historyk antyku po łebkach "odwala" obce sobie tematy (podręcznik Wolskiego). Lektura obowiązkowa jako pierwsza dla każdego, kto chce czytać dalej i więcej.

Jakub | 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Książka jest akademickim podręcznikiem do historii. Uważam, że to opracowanie jest bardzo dobrze zrobione, ponieważ odpowiednio przygotowuje do egzaminu i przybliża szeroki zakres materiału z historii starożytności. Dla osób interesujących się, lubiących historie książka nie sprawi żadnego problemu w czytaniu to znaczy czyta się ją dobrze, jest napisana prostym językiem. "Historia starożytna" składa się z trzech części: starożytny, Bliski Wschód; starożytna Grecja; Imperium Romanum. Autorzy poruszają wiele potrzebnych, istotnych wątków, na końcu tworzą wielki skrót pojęć i dat oraz o odsyła do równie dobrych książek związanych z tematyką. Dlatego też student ma możliwość przygotować się dobrze do egzaminu. Szczerze polecam :-)

Anna | 2015-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Pozycja nie tylko dla studentów i historyków. Polecam wszystkim miłośnikom historii starożytnej, świetnie napisana! Cały przegląd starożytności w jednym miejscu.

Fox | 2010-10-17

Dla kogoś, kto się chce zagłębić, to mało, ale jeśli ktoś chce mieć ogólne rozeznanie o historii starożytnej - to będzie książka w sam raz.

morzemartwemozenie | 2014-01-19

Przygotowywuje się do rozszerzonej matury z historii, a po przeczytaniu tej książki o wiele łatwiej jest mi napisać wypracowanie ze Starożytności. Polecam!

Elwira | 2013-09-03

Osobiście wolę poprzednie wydanie współtworzone przez Mączakową i Tylocha, było bardziej przystępne dla zwyczajnego odbiorcy. Poza tym w tej książce nie zostały przedstawione m.in. starożytne Indie i Chiny.

Dzieckokwiatu | 2011-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Książka obejmuje wszystko. Wszystko. Niestety mi czytało się ją ciężej niż "Historię starożytną" Wolskiego.

Anna | 2013-01-05
Przeczytana: 2002 rok

Dla miłośników historii starożytnej super!

kairos | 2013-02-03

dobre kompedium o historii starożytnej