Historia Powszechna. Średniowiecze

Okładka książki Historia Powszechna. Średniowiecze Tadeusz Manteuffel
Okładka książki Historia Powszechna. Średniowiecze
Tadeusz Manteuffel Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Historia powszechna PWN historia
historia
Historia powszechna PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN
2005-01-01
1965-01-01
historia średniowiecze

Okładka książki Wielka historia powszechna t.4/1 Jan Dąbrowski, Oskar Halecki, Tadeusz Manteuffel, Kazimierz Zakrzewski
Wielka histori... Jan Dąbrowski, Oska...
Okładka książki Wielka historia powszechna t.4/2 Jan Dąbrowski, Oskar Halecki, Tadeusz Manteuffel, Kazimierz Zakrzewski
Wielka histori... Jan Dąbrowski, Oska...
Okładka książki Wielka historia powszechna t.4/3 Jan Dąbrowski, Oskar Halecki, Tadeusz Manteuffel, Kazimierz Zakrzewski
Wielka histori... Jan Dąbrowski, Oska...

mam duzy sentyment do tej ksiazki. pewnie juz wyszly nowsze, z bardziej aktualna wiedza.

Podstawowy podręcznik do średniowiecza na studiach z którego korzystałem, dobry do usystematyzowania wiedzy. Chociaż publikacja Zientary jest o wiele lepsza.

Klasyka gatunku

Klasyka gatunku

Choć już trochę przestarzały, nadal jest to dobry podręcznik do historii średniowiecza. Napisany jest w sposób przyjemny i ciekawy.

Czy Średniowiecze to wieki ciemne i zacofane. Czytając pozycję Pana Profesora wiem, że tak nie jest. Ogrom wiedzy, komentarzy i analizy dopinguje do przeczytania tej arcyciekawej pozycji. Działo się przez te 1000 lat oj działo.

Ilekroć patrzę na opasłe tomiszcza z serii „Historia Powszechna” mogę domyślać skąd bierze się ogólna niechęć do książek o historii. Przeraża ogrom dat, wydarzeń, nazwisk, które dodatkowo wypadałoby logicznie połączyć i umieć ocenić. Jako że z historią mam do czynienia od bardzo wielu lat, ten ocean wiedzy nie przeraża mnie i książkę Profesora Manteuffla przeczytałem z uwagą i zainteresowaniem. Postrzegam ją jako pozycję zrównoważoną, stanowiącą pomost między szczegółowością a wiedzą ogólną o świecie. Jako taka nie może być w pełni idealna, biorąc pod uwagę bardzo długi opisywany okres czasu należało dokonać selekcji i materiału. Tym samym pewna skrótowość i tendencja do pomijania części wątków. Z pewnością przydatna jako wprowadzenie tematyczne do tej burzliwej epoki. Obiektywnie takie solidne sześć z plusem.

Doceniam erudycję, cenię zwięzłość, ale nie lubię tej książki. Zbyt kostyczny tok narracji, by cokolwiek zostało mi w głowie. Z podręczników do historii średniowiecza wolę Zientarę, albo nowsze opracowania, np. tomy serii "fioletowej".

Klasyka polskiej historiografii. Może aktualnie trochę przestrzała, jednakże nadal jest to pozycja warta uwagi :))).

Kontynuacja ,,Historii starożytnej" J. Wolskiego niestety nie dorównuje poprzedniczce. Przede wszystkim, jest zbyt krótka. Próba opisania na 500 stronach ponad tysiąca (!) lat historii kilkunastu krajów jest skazana na porażkę. Właściwie tylko najważniejsi gracze (Anglia, Francja, Niemcy, Włochy)zostali przedstawieni w sposób pozwalający na dowiedzenie się czegoś istotnego. A co z Bizancjum, Hiszpanią, Węgrami? Do tego sporo miejsca poświęcono sprawom kultury, co samo w sobie złe nie jest, ale gdy przekłady średniowiecznej poezji zajmują prawie tyle miejsca, co dzieje Czech (kraju, którego władcy byli przez pewien czas cesarzami Rzeszy!) to coś jest nie tak. Nie twierdzę, że jest to zła książka, ale przez zdawkowe potraktowanie tematyki, mogłaby służyć jako podręcznik dla humanistycznego liceum o profilu historycznym. Trochę mało. Dobre i łatwe wprowadzenie do nauki dziejów średniowiecznej Europy, ale konkretnych informacji radzę szukać w bardziej szczegółowych pozycjach.

Klasyczna pozycja dla wszystkich, którzy z chęci lub musu studiują historię tej fascynującej epoki. Znakomity wstęp do średniowiecza, pozwalający zorientować się co nas interesuje i w jakim aspekcie chcemy zgłębiać naszą wiedzę. Jednocześnie jak to synteza pozwala uzyskać ogólną wiedzę o epoce. Lektura obowiązkowa. Żeby przez to przebrnąć trzeba jednak być prawdziwym miłośnikiem historii.

• Średniowiecze
  • historia