Historia Powszechna. Średniowiecze

Seria: Historia powszechna PWN
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia, średniowiecze
historia

Podręcznik obejmuje okres od czasów Cesarstwa Rzymskiego schyłku IV wieku do sytuacji krajów europejskich w końcu XV wieku. Opisuje państwo Franków, cesarstwo i papiestwo w XI i XII wieku, wyprawy krzyżowe oraz przeobrażenia w Europie Zachodniej w okresie krucjat; rywalizację francusko-angielską do schyłku XIII wieku, walkę o "Dominium Mundi", Hiszpanię w XI-XIII wieku i jej politykę w basenie Morza Śródziemnego; basen Morza Bałtyckiego w XI-XV wieku, Ruś i niebezpieczeństwo mongolskie, zatarg Francji z Papiestwem, wojnę stuletnią, kryzys Cesarstwa i Kościoła zachodniego; husytyzm, walkę z naporem tureckim, Polskę i Litwę w okresie naporu krzyżackiego, zjednoczenie ziem ruskich pod hegemonią Moskwy oraz włoską anarchię.

Podręcznik został opatrzony mapami, interesującymi ilustracjami, a także bibliografią i indeksami: osób oraz nazw geograficznych i etnicznych.

Nowe wydanie zostało uzupełnione o materiały pomocnicze dla studentów.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

ardnaskela | 2016-11-20

Klasyk. Polecam.

Xarthras | 2018-09-28
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: maj 2008

Kontynuacja ,,Historii starożytnej" J. Wolskiego niestety nie dorównuje poprzedniczce. Przede wszystkim, jest zbyt krótka. Próba opisania na 500 stronach ponad tysiąca (!) lat historii kilkunastu krajów jest skazana na porażkę. Właściwie tylko najważniejsi gracze (Anglia, Francja, Niemcy, Włochy)zostali przedstawieni w sposób pozwalający na dowiedzenie się czegoś istotnego. A co z Bizancjum, Hiszpanią, Węgrami? Do tego sporo miejsca poświęcono sprawom kultury, co samo w sobie złe nie jest, ale gdy przekłady średniowiecznej poezji zajmują prawie tyle miejsca, co dzieje Czech (kraju, którego władcy byli przez pewien czas cesarzami Rzeszy!) to coś jest nie tak. Nie twierdzę, że jest to zła książka, ale przez zdawkowe potraktowanie tematyki, mogłaby służyć jako podręcznik dla humanistycznego liceum o profilu historycznym. Trochę mało. Dobre i łatwe wprowadzenie do nauki dziejów średniowiecznej Europy, ale konkretnych informacji radzę szukać w bardziej szczegółowych pozycjach.

Elevander | 2013-08-11

Mimo iż od momentu wydania tego podręcznika ukazało się kilka nowszych, Manteuffel wciąż nie oddaje pola konkurentom! Szczególnie dobre są te rozdziały, które dotyczą kwestii znajdujących się w orbicie naukowych zainteresowań Autora, a więc szczególnie kultura i religia (w tym herezje). Z czasem książka się nieco zdezaktualizowała. Widać też drobny osad marksizmu. Czasy w jakich książka powstała usprawiedliwiają jednak oba te mankamenty. Układ podręcznika i jego zwięzłość ułatwiają przyswajanie faktografii.

Tomasz Babnis

Imachuemanch | 2013-09-23
Przeczytana: 2011 rok

Książka może zachęcać swoimi umiarkowanymi rozmiarami, lecz są już na rynku pozycje o wiele lepsze. Warstwa faktograficzna jest bardzo podstawowa, co przemawia za jej poleceniem jako pierwszą pozycję do poznania tzw. średniowiecza (w połączeniu z rozmiarami może to być nęcące na studiach), dzieło Autora nie przypadło mi do gustu przez wysokie naszpikowanie tekstu wysoce emocjonalną retoryką, co sprawia wrażenie marksizmu (oczywiste w przypadku nazywania zamków panów feudalnych od "zbójeckich kryjówek"). Na szczęście na retoryce się kończy, sama treść odnośnie faktów i procesów nie jest wypaczona, lecz czytelnik powinien trzymać się na baczności, by po tej lekturze nie powtarzać w głowie wyłącznie figur retorycznych zamiast suchych faktów.

Abee | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 30 października 1989

Książka, która rozbudziła moją ciekawość historyczną. Mimo swej objętości, treść miała przystępną dla późnego nastolatka. Pepin Mały, syn Karola Młota i wszelcy inni bohaterowie o swych tajemniczych, niezwykłych imionach stali się mi bliscy. Pozostawiła swoje piętno i zawsze będę Panu Manteuffelowi za to wdzięczna.

Sicurano_Gulleborga | 2016-09-01

Pierwsza książka do historii z kategorii "na poważnie", pierwsze wykroczenie poza to co w podręczniku z epoki średniowiecza. Niewątpliwą zaletą książki pozostaje fakt, że bardzo przyjemnie się czyta, bardzo łatwo było mi wyobrażać sobie w głowie słowa autora, więc czułem się trochę jakbym oglądał jakiś film. Szczególny sentyment mam do rozdziału poświęconego początkom islamu oraz wypraw krzyżowych. Zgadzam się z opiniami innych osób, że merytorycznie raczej dla "mniej zaawansowanych". Poza tym...bardzo duży sentyment.

PanicDemonic | 2010-09-20
Na półkach: 2010, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2010

Bardzo dobra historyczna książka, która służyła mi w liceum do nauki. Temat bardzo poszerzony, opisy interesujące - Manteuffel wie jak przyciągnąć czytelnika i nie znudzić go nudnym klepaniem tematu. Byłam bardzo zadowolona, że zainwestowałam w tę książkę i polecam ją wszystkim. Jeśli klasówka ze średniowiecza - to tylko z tą książką :)

abel | 2019-01-14
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 1998

Doceniam erudycję, cenię zwięzłość, ale nie lubię tej książki. Zbyt kostyczny tok narracji, by cokolwiek zostało mi w głowie. Z podręczników do historii średniowiecza wolę Zientarę, albo nowsze opracowania, np. tomy serii "fioletowej".

apostata | 2018-01-21

Klasyczna pozycja dla wszystkich, którzy z chęci lub musu studiują historię tej fascynującej epoki. Znakomity wstęp do średniowiecza, pozwalający zorientować się co nas interesuje i w jakim aspekcie chcemy zgłębiać naszą wiedzę. Jednocześnie jak to synteza pozwala uzyskać ogólną wiedzę o epoce. Lektura obowiązkowa. Żeby przez to przebrnąć trzeba jednak być prawdziwym miłośnikiem historii.

musicisfantastic | 2018-11-01

Klasyka polskiej historiografii. Może aktualnie trochę przestrzała, jednakże nadal jest to pozycja warta uwagi :))).