Historia Powszechna. Średniowiecze

Seria: Historia Powszechna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia, średniowiecze
historia

Podręcznik obejmuje okres od czasów Cesarstwa Rzymskiego schyłku IV wieku do sytuacji krajów europejskich w końcu XV wieku. Opisuje państwo Franków, cesarstwo i papiestwo w XI i XII wieku, wyprawy krzyżowe oraz przeobrażenia w Europie Zachodniej w okresie krucjat; rywalizację francusko-angielską do schyłku XIII wieku, walkę o "Dominium Mundi", Hiszpanię w XI-XIII wieku i jej politykę w basenie Morza Śródziemnego; basen Morza Bałtyckiego w XI-XV wieku, Ruś i niebezpieczeństwo mongolskie, zatarg Francji z Papiestwem, wojnę stuletnią, kryzys Cesarstwa i Kościoła zachodniego; husytyzm, walkę z naporem tureckim, Polskę i Litwę w okresie naporu krzyżackiego, zjednoczenie ziem ruskich pod hegemonią Moskwy oraz włoską anarchię.

Podręcznik został opatrzony mapami, interesującymi ilustracjami, a także bibliografią i indeksami: osób oraz nazw geograficznych i etnicznych.

Nowe wydanie zostało uzupełnione o materiały pomocnicze dla studentów.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

ardnaskela | 2016-11-20

Klasyk. Polecam.

Elevander | 2013-08-11

Mimo iż od momentu wydania tego podręcznika ukazało się kilka nowszych, Manteuffel wciąż nie oddaje pola konkurentom! Szczególnie dobre są te rozdziały, które dotyczą kwestii znajdujących się w orbicie naukowych zainteresowań Autora, a więc szczególnie kultura i religia (w tym herezje). Z czasem książka się nieco zdezaktualizowała. Widać też drobny osad marksizmu. Czasy w jakich książka powstała usprawiedliwiają jednak oba te mankamenty. Układ podręcznika i jego zwięzłość ułatwiają przyswajanie faktografii.

Tomasz Babnis

Imachuemanch | 2013-09-23
Przeczytana: 2011 rok

Książka może zachęcać swoimi umiarkowanymi rozmiarami, lecz są już na rynku pozycje o wiele lepsze. Warstwa faktograficzna jest bardzo podstawowa, co przemawia za jej poleceniem jako pierwszą pozycję do poznania tzw. średniowiecza (w połączeniu z rozmiarami może to być nęcące na studiach), dzieło Autora nie przypadło mi do gustu przez wysokie naszpikowanie tekstu wysoce emocjonalną retoryką, co sprawia wrażenie marksizmu (oczywiste w przypadku nazywania zamków panów feudalnych od "zbójeckich kryjówek"). Na szczęście na retoryce się kończy, sama treść odnośnie faktów i procesów nie jest wypaczona, lecz czytelnik powinien trzymać się na baczności, by po tej lekturze nie powtarzać w głowie wyłącznie figur retorycznych zamiast suchych faktów.

Abee | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 30 października 1989

Książka, która rozbudziła moją ciekawość historyczną. Mimo swej objętości, treść miała przystępną dla późnego nastolatka. Pepin Mały, syn Karola Młota i wszelcy inni bohaterowie o swych tajemniczych, niezwykłych imionach stali się mi bliscy. Pozostawiła swoje piętno i zawsze będę Panu Manteuffelowi za to wdzięczna.

PanicDemonic | 2010-09-20
Na półkach: 2010, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2010

Bardzo dobra historyczna książka, która służyła mi w liceum do nauki. Temat bardzo poszerzony, opisy interesujące - Manteuffel wie jak przyciągnąć czytelnika i nie znudzić go nudnym klepaniem tematu. Byłam bardzo zadowolona, że zainwestowałam w tę książkę i polecam ją wszystkim. Jeśli klasówka ze średniowiecza - to tylko z tą książką :)

Sicurano_Gulleborga | 2016-09-01

Pierwsza książka do historii z kategorii "na poważnie", pierwsze wykroczenie poza to co w podręczniku z epoki średniowiecza. Niewątpliwą zaletą książki pozostaje fakt, że bardzo przyjemnie się czyta, bardzo łatwo było mi wyobrażać sobie w głowie słowa autora, więc czułem się trochę jakbym oglądał jakiś film. Szczególny sentyment mam do rozdziału poświęconego początkom islamu oraz wypraw krzyżowych. Zgadzam się z opiniami innych osób, że merytorycznie raczej dla "mniej zaawansowanych". Poza tym...bardzo duży sentyment.

Mefistokrates | 2013-08-30

Książka napisana nieciekawie. Jeżeli kogoś interesują ogólniki na miarę szkolnego podręcznika, to proszę bardzo, ja jednak oczekuję nieco dokładniejszego zgłębienia tematu. Polecam z tej serii: Historia Powszechna, Rostworowski, wiek XVIII. Tamta napisana jest o niebo lepiej.

Mefistokrates | 2013-08-30

Aleksandra Ziober | 2013-12-12

Pamiętam jak czytałam ją do egzaminu. Wtedy nie wydawała się taka "fajna". Ale jeśli ktoś ma wolny czas i interesuje się historią średniowiecza jest obowiązkową lekturą :)

Oficer95 | 2015-12-03

Dobra na początek. Porządkuje wiedzę i pozwala odkryć obszar przyszłych, bardziej szczegółowych zainteresowań.