Historia powszechna. Wiek XVI-XVII

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia, nowożytność
historia
Łukasz Kuć

Omawiając dzieje dwóch wieków - XVI i XVII - podręcznik opisuje kierunki rozwoju gospodarczo-społecznego Europy, warunki bytowe i codzienne życie ludności, wielkie odkrycia geograficzne, kraje prastarych cywilizacji (Chiny, Japonia, Indie, państwo Wielkiego Mongoła), podbój Ameryki przez Europejczyków, rozwój humanizmu i renesansu, walkę o hegemonię w Europie Zachodniej, reformację w Niemczech oraz rozłam w zachodnim chrześcijaństwie; Europę Wschodnią i kraje skandynawskie w XVI wieku oraz początek walki o "Dominium Maris Baltici", ekspansję turecką, rewolucję w Niderlandach oraz konflikt hiszpańsko-angielski; Wielką Smutę i obcą interwencję w Rosji na początku XVII wieku, wojnę trzydziestoletnią - konflikt zbrojny na pograniczu dwóch epok, wzrost znaczenia Francji i zmierzch Hiszpanii, rewolucję angielską, Europę Środkowo-Wschodnią w drugiej połowie XVII wieku, Europę Zachodnią w okresie przewagi francuskiej, a także sztukę, literaturę i myśl epoki baroku.

Książka została zaopatrzona mapami, interesującymi ilustracjami, bibliografią oraz indeksami - osób, geograficznym i etnicznym.

Nowe wydanie zostało uzupełnione o materiały pomocnicze dla studentów. Posiada:

zaktualizowaną bibliografię,
tablice synchroniczne,
zestaw zagadnień egzaminacyjnych.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Nifelinord | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Podręcznik byłby wzorcowy (nieprzeładowany niepotrzebnymi informacjami, jasno wykładający fakty i poświęcający sporo uwagi modzie czy życiu codziennemu), gdyby nie wszechobecne wstawki marksistowskie i uparte trzymanie się przez autora zdezaktualizowanych i wydumanych teorii (rzekoma linia Łaby dzieląca Europę na dwie strefy gospodarki feudalnej z rentą odrobkową na wschodzie i pieniężną na zachodzie; jakaś szczególna aktywizacja chłopstwa i kobiet, która miała wystąpić na polu kultury renesansowej - podczas gdy statystyki pokazują coś zupełnie innego; używanie anachronicznego pojęcia 'narodu', podczas gdy procesy narodotwórcze zaczynały się dopiero wykluwać; wreszcie wyraźna demonizacja kapitalizmu jako przeżytku dziejowego, czegoś właściwego nowożytnej i współczesnej Anglii, a przenigdy Polsce). Wyrywkowo, pomimo nienajlżejszego pióra, można go polecić nawet laikom zainteresowanym poszczególnymi zagadnieniami - z zastrzeżeniem, aby nie ufali autorowi bezkrytycznie.

Leszczu | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe

Całkiem wnikliwe opracowanie tego etapu dziejów (głównie Europy; są jednak i rozdziały poświęcone innym kontynentom, choć nieporównywalnie krótsze). Oczywiście na jednej stronie sto informacji, ale jako podręcznik akademicki książka dalej sprawdza się bardzo dobrze.

Elevander | 2013-08-12
Przeczytana: styczeń 2013

Niezły podręcznik do dziejów nowożytnych. Może trochę już przestarzały, niemniej wciąż spełnia nieźle swoją rolę. Z treści książki widać doskonale, jakie tematy prof. Wójcik lubi najbardziej ;)

Mefistokrates | 2014-02-15

Książka rzeczywiście bardzo nierówna (w ramach jednego rozdziału, który był mi potrzebny. ) Analiza i opis sytuacji społecznej Anglii przedrewolucyjnej wygląda zachęcająco, ale im dalej w las, tym bardziej mamy do czynienia z suchym opisem faktów. Wiedza oparta na "czystych datach" nie jest prawdziwą wiedzą. Jeżeli mogę oceniać na podstawie jednego rozdziału, to książka nie umywa się do bliźniaczej pozycji Rostworowskiego( XVIII w.).

| 2012-08-31
Przeczytana: 2010 rok

Jako podręcznik sprawdza się, aczkolwiek ma wiele braków i jest bardzo nierówno ułożony pod względem treści, co może spowodować braki na egzaminie. Niemniej prof. Wójcik należy do czołówki pisarstwa historycznego, więc ocena jak najbardziej pozytywna.

malgus | 2016-11-14
damiansosnowiec | 2016-09-18