Warsaw Ghetto. A Diary by Mary Berg
Inga

Dziennik Mery Berg, pierwszy autentyczny dokument z dziejów warszawskiego getta, został opublikowany w języku angielskim przez L. B. Fishera w Nowym Jorku, w kwietniu 1945 roku, i przyjęty przez amerykańskich czytelników jako świadectwo masowych mordów dokonywanych przez Niemców na Żydach w Polsce. Świadectwo wystawione przez naocznego świadka. Do dziś książka ta uważana jest za jeden z...

Do dziś książka ta uważana jest za jeden z najważniejszych dokumentów opisujących codzienne życie warszawskiego getta, a także bierny opór przejawiający się w działalności rozmaitych nielegalnych organizacji kulturalnych i socjalnych oraz w przygotowaniach walki zbrojnej.

źródło opisu: Czytelnik 1983

źródło okładki: Czytelnik 1983

Alicja | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

"Nikt nigdy nie doceni wolności tak bardzo jak my, któreśmy ją straciły"
(str 396)
Książka jest pamiętnikiem spisanym przez amerykańską Żydówkę, która wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta w wieku 16 lat. Jest świadectwem okrucieństwa, przemocy i nieludzkiego traktowania narodu żydowskiego przez nazistów. Dziennik opisuje początki powstawania getta, jego reorganizacje i w końcu powstanie w nim. Codzienne życie i przeżycia mieszkańców żyjących w ciągłym strachu i niepewności jutra. Początki nie były najgorsze ludzie wierzyli, iż wojna długo nie potrwa, posiadali swoje majątki, chwytali się różnych prac. Organizowano wiele kursów zawodowych, akcji wspierających sieroty, rozwijało się życie artystyczne i rzemiosło.Ukazywała się prasa podziemna będąca wiarygodnym źródłem informacji o wydarzeniach poza murami.Funkcjonowało "małe getto" dla uprzywilejowanych. Z czasem było coraz gorzej, ciągły napływ uchodźców, rosnąca śmiertelność, głód, warunki higieniczne, żebractwo, wybuchy...

allison | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Dziennik Mary Berg zadziwia dojrzałością zapisków. Młodziutka autorka wykazała się ogromną spostrzegawczością i wrażliwością. Trudno przejść obojętnie obok tego dokumentu.

Mary Berg należy do nielicznych Żydów, którym udało się opuścić getto warszawskie w sposób legalny dzięki amerykańskiemu obywatelstwu jej matki. Zanim jednak do tego doszło, dziewczyna wraz z najbliższymi przeszła gehennę, trafiając najpierw za mury getta, a potem na Pawiak, gdzie przetrzymywano Żydów z zagranicznymi paszportami.
Mimo iż rodzina Bergów należała do "uprzywilejowanych", doznała wielu upokorzeń i cierpień.

Autorka dziennika nie skupia się tylko na własnych doświadczeniach. Jej zapiski to przede wszystkim obserwacje tego, co dzieje się wokół, postępującej biedy, głodu, chorób, upodlenia, wszechobecnej śmierci. Jednocześnie Mary Berg opowiada o próbach zachowania godności i tzw. "normalności" w skrajnych warunkach - z wielkim wzruszeniem wspomina artystyczne spotkania, wspólne czytanie książek,...

Izabela Pycio | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

"Mimo rozmaitych restrykcji wiele spraw toczy się w getcie tak samo jak po stronie aryjskiej, choć są zakazane pod karą śmierci. W gruncie rzeczy wszystko jest zabronione... - krótko mówiąc, nie wolno żyć! A jednak żyjemy mimo zakazów okupanta i mamy nadzieję, że jakoś przetrwamy ten niewolniczy reżim."

Niezwykle poruszająca lektura, bardzo przenika do wyobraźni i serca czytelnika. Zapiski, które utrwalają ogrom okrucieństwa i cierpienia zadawanego przez hitlerowskich okupantów. Przygnębiające i obarczone śmiertelnym niebezpieczeństwem życie w gettach. Nikt nie jest bowiem pewien co do swoich losów, czy może pozwolić sobie na nieśmiałe myśli o dotrwaniu do końca dnia. Skandaliczne, uwłaczające człowiekowi warunki, wszechobecne epidemie, głód, zimno, terror, strach i żal. Opłakiwanie śmierci bliskich, znajomych, sąsiadów. Ucieczka od mrocznych myśli za pomocą namiastek pozornej normalności i ogromnej woli godnego życia wbrew strasznym okolicznościom i urągającym warunkom....

DomowaKsięgarnia | 2016-04-14

Mary Berg, pełne nazwisko Wattenberg, była polsko - amerykańską Żydówką, która przeżyła Holokaust i osiadła w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Historia wojenna jakich wiele, chciałoby się powiedzieć, jednak losy Mary Wattenberg i jej rodziny, to historia niesamowita, do dziś trudna do uwierzenia. Połączenie nieszczęścia z niesamowitym uśmiechem losu.

WYJĄTKOWA HISTORIA
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie to zapiski, jakie prowadziła panna Wattenberg od wybuchu II Wojny Światowej aż do przybycia do USA, jeszcze przed zakończeniem wojny. Jej historia jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na samą wartość i znaczenie zapisków z getta warszawskiego, jako takich, ale też dla tego, że rodzina Mary należała do grupy ludzi, w getcie, uprzywilejowanych. Ich wyjątkowość polegała na tym, że matka Mary była obywatelką amerykańską, a to dawało jej rodzinie poczucie większego bezpieczeństwa i lepsze warunki życia w zamkniętej dzielnicy...

Aeona | 2015-04-28
Przeczytana: kwiecień 2015

Mogę śmiało powiedzieć,że lektura obowiązkowa dla każdego,kto interesuje się historią,a zwłaszcza historią drugiej wojny światowej.Tragizm żydowski to nadal tragizm Polski okupowanej,Żydzi byli obywatelami polskimi wyznania mojżeszowego,o czym niektórzy niestety zapominają.
"Dziennik.."jest wstrzasająca relacją i chociaż przeczytałam całe mnóstwo książek na temat Holocaustu,wojny itp to chwilami miałam wrażenie,że czytając te wspomnienia,słyszę krzyki ludzi,czuję niemal strach ludzi,którzy nie wiedzieli,co się z nimi stanie.
Autorce udało się przeżyć,ponieważ jej matka była obywatelką USA,ale nie wszyscy jej przyjaciele i inni mieszkańcy getta,mieli tyle szczęścia,z czego młodziutka Mary doskonale sobie zdaje sprawe.
Polecam i pozdrawiam.

Monika KanapaLiteracka | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

kanapaliteracka.pl
Wydarzenia opisane w książce już dawno przeszły do historii i należy jedynie mieć nadzieję, że nigdy nikt o nich nie zapomni. Przymusowe ciężkie prace, łapanki i wystrzeliwania przechodniów. Codzienny terror, jaki siali Niemcy i chyba co najgorsze ich bezwzględna nienawiść względem zupełnie niewinnych, bezbronnych i przerażonych ludzi. Nikt nie mógł sie czuć bezpiecznie, nikt w ogromie okrucieństwa nie wiedział jaki los czeka go za godzinę czy następnego dnia. Dlatego tak ważnym było życie chwilą i dlatego też Mary kładzie duży nacisk na organizację życia w niewoli. Na restauracje, szkoły i teatry, które dawały bladą namiastkę życia i które były potrzebne na równi z powietrzem. Każdy najmniejszy przejaw normalności był natychmiast wchłaniany.

Pamiętnik jest, wydaje mi się, bardzo wiernym obrazem wydarzeń od momentu powstania getta. Jest niezwykle cennym źródłem wiedzy na temat okupacji i sytuacji ciemiężonych Żydów. Można by się godzinami rozwodzić nad tym, że...

Ewa-Książkówka | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Młodość w getcie żydowskim.

| 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

"Dziennik Z Getta Warszawskiego" jest pierwszym dokumentem na faktach, opisującym wydarzenia w getcie warszawskim. Autorką owego dziennika jest Mary Berg (Miriam Wattenberg), urodzona w 1924 roku.
Dziennik zawiera opisy oblężenia Warszawy, tworzenia getta, życia jego mieszkańców, pobyt Mary i jej rodziny na Pawiaku, potem w obozie dla internowanych obcokrajowców we Francji a wreszcie chwile upragnionej wolności.
Mary Berg, dzięki matce - obywatelce Stanów Zjednoczonych nie doświadczyła tego wszystkiego, przez co przechodzili Żydzi nie posiadający żadnych przywilejów. Flaga Stanów otwierała wiele drzwi, które dla innych pozostały zamknięte.
Autorka Dziennika porównuje swój los do losu uciskanego narodu żydowskiego w czasach biblijnych: "Rozpoczęto już pracę przy budowie muru granicznego [...]. Żydowscy murarze nadzorowani przez hitlerowskich żołnierzy kładą cegłę za cegłą. Ci, którzy nie pracują dość szybko, są bici przez nadzorców. Przypomina mi to biblijny opis naszej niewoli w...

Bonia | 2017-09-21
Przeczytana: wrzesień 2017

Pamiętnik nastolatki pisany w czasie II wojny światowej. Wartość tej książki polega głownie na autentyczności relacji z życia codziennego w warszawskim getcie. Maria zaczyna go pisać tuż po wybuchu wojny jako piętnastoletnia dziewczyna.Jej matka ma obywatelstwo amerykańskie, dzięki czemu położenie jej rodziny jest znacznie lepsze niż pozostałych żydów.Maria odczuwa z tego powodu częste wyrzuty sumienia, trudno było jej się pogodzić z bezsilnością i upokorzeniami. Relacjonuje życie codzienne Żydów w warszawskim getcie. Oprócz głodu, chorób i cierpienia opisuje także organizację życia tego społeczeństwa w sposób, który daje złudzenie normalnego życia. Młodzi ludzie pobierają naukę, organizowane jest życie kulturalne, religijne. Daje im to siłę, odrobinę radości, nadzieję na przetrwanie. W ramach wymiany jeńców udaje się wyjechać jej rodzinie z okupowanej Warszawy i przemycić pamiętnik, który wydała po wojnie.

charu | 2014-09-05

"Dziennik z getta warszawskiego" to osobiste wspomnienia Mary Berg (właśc. Miriam Wattenberg, ur. 1924).
Dziennik pokazuje codzienne życie mieszkańców okupowanej Warszawy, następnie powstanie getta, pobyt na Pawiaku, internowanie do obozu w Vittel i wreszcie moment upragnionej wolności. Dziennik to nie tylko obraz beznadziei, braku pożywienia, masowych egzekucji czy chorób. To także świadectwo zachowania pozorów życia, radości z każdego osiągnięcia (potajemne nauki, działalność zespołu artystycznego) oraz nadziei na szczęśliwe zakończenie pomimo wyrzutów sumienia.