Nienawiść

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Zbiór opowiadań, który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu. Polskie Kresy wytworzyły własną piękną legendę, zrodziły takich gigantów literatury jak Mickiewicz, Słowacki, Schulz i Herbert, ale stały się też ziemią kaźni i straszliwych zbrodni ludobójstwa. A zbrodnie te, dokonywane w latach 1939-1947 na Polakach, Żydach, Ormianach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne,...

Zbiór opowiadań, który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu.

Polskie Kresy wytworzyły własną piękną legendę, zrodziły takich gigantów literatury jak Mickiewicz, Słowacki, Schulz i Herbert, ale stały się też ziemią kaźni i straszliwych zbrodni ludobójstwa. A zbrodnie te, dokonywane w latach 1939-1947 na Polakach, Żydach, Ormianach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne, odbijały się jak echo hańbą odwetu. „Nienawiść” to książka o tamtych czasach, o rozpadzie wartości i zagładzie łacińskiej cywilizacji, o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności, a także o pamięci, o której Kardynał Stefan Wyszyński pisał: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Ten zbiór wstrząsających opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach Srokowski ocala świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą ekspresją i wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Nienawiść, okrucieństwo i zezwierzęcenie - to słowa, które często przychodziły mi na myśl podczas czytania tej książki. Chociaż właściwie zezwierzęcenie nie jest trafnym określeniem - żadne zwierzę nie zachowuje się tak potwornie jak bohaterowie opowiadań Stanisława Srokowskiego.

Czytałam "Nienawiść" ze ściśniętym sercem i w wielkim napięciu, mimo iż tematyka rzezi wołyńskiej nie jest mi obca.

Czym tak bardzo porusza ten zbiór?
Trudno ująć w słowa ogrom emocji, jaki towarzyszy lekturze. Z jednej strony mamy wstrząsające opowieści o mordach, torturach, gwałtach, jakich dopuszczali się na Polakach i Żydach ukraińscy nacjonaliści, z drugiej strony są tu i przykłady ludzkich odruchów, poświęcenia i solidarności. Nie jest ich wiele, ale są dowodem na to, że nawet w czasach największej degrengolady moralnej jest miejsce na człowieczeństwo.

Obok opisów niewyobrażalnych zbrodni i cierpień mamy barwne i piękne obrazy przyrody, tak jakby świat natury żył własnym, odrębnym życiem, nie...

książek: 1998
_Agnieszka_ | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Recenzja zamieszczona również na moim blogu: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com/2015/02/nienawisc-stanisaw-srokowski.html

„Moja pamięć, wyobraźnia i emocje rozwijały się i kształtowały w atmosferze wojny, gwałtu i straszliwych mordów. Od wczesnych lat dziecinnych wsłuchiwałem się w głosy, które mówiły o strachu, bólu i cierpieniu […] Mordy ukraińskich nacjonalistów, płonące wsie, gwałty i najokrutniejsze zbrodnie dokonywane na niewinnych ludziach były na porządku dziennym”. Str. 247

Aby napisać kilka słów o tej pozycji musiałam najpierw nabrać do niej trochę dystansu, gdyż książka ta całkowicie mnie przeraziła, zszokowała i totalnie poraziła swoją treścią. Zdecydowanie głęboko zapadnie w mojej pamięci i zostawi dotkliwą ranę w moim sercu. Czytanie tej lektury bardzo bolało, dawało uczucie przerażenia i udręki wprost rozdzierało moje serce.

„Nienawiść” autorstwa Stanisława Srokowskiego to książka, która jest świadectwem okrutnego ludobójstwa, jakie miało miejsce w okresie...

Stokrotka | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

„Nienawiść” Stanisława Srokowskiego to zbiór opowiadań, które utrwalają pamięć o dramacie ludności mieszkającej na Wołyniu, Podolu i Pokuciu. Masowa rzeź polskich rodzin, sadyzm, wymyślne tortury oraz okrucieństwo ukraińskich band przyprawia o bezdech i szybsze bicie serca. Niektóre z tych opowieści przedstawione są z punktu widzenia dziecka, schowanego na zapiecku lub pod łóżkiem, wsłuchanego w przerażające relacje dorosłych, opowiadane przyciszonym, przygnębionym głosem.
Nie jest to łatwa lektura. Wszystkie opowiadania mają swoje korzenie w autentycznych historiach. Ukraińscy nacjonaliści często określani są jako demony wyposażone w piły, kosy, noże, siekiery, gwoździe i druty. W kolejnych palonych wsiach szkolili się w mordowaniu i torturowaniu ludzi. Nie było w nich ludzkich odruchów. Patrząc na płonących i katowanych, zanosili się głośnym rechotem. Przerażające jest też to, że najbardziej krwawi kaci tamtych czasów mają na Ukrainie dziesiątki pomników i są uważani za...

chiara | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Lektura tej książki o rzezi wołyńskiej okazała się ponad moje siły. Każdy z rozdziałów zawiera opis niewyobrażalnego okrucieństwa. Przy takim natężeniu opisów barbarzyństwa nie można opowiadań nazwać "narracją prawdy artystycznej", jak określił to w posłowiu autor. Brak też jest szerszego kontekstu konfliktu polsko -ukraińskiego.

Krzysztof | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Nienawiść to książka, której nie sposób ocenić. Lektura sprawia wielki ból i zarazem potrafi przerazić, wprawić w obrzydzenie, zgnieść na proch i raz jeszcze sprawić ból. Nie jest przyjemnie czytać historie o rzezi wołyńskiej, tak haniebnie dokonanej przez Banderowców i podle przemilczanej przez kolejne rządy. Nienawiść Srokowskiego niczego nie łagodzi. Autor nie szczędzi nam brutalnych opisów, a przy tym ego styl sprawia jakbyśmy czytali horror i to wyjątkowo przerażający. Historie: Honor, Wsylko czy Otłok, bardzo mocno wdzierają się w psychikę, zresztą tutaj każda opowieść wypełniona jest bólem i nienawiścią. Gdyby Stephen King to przeczytał musiałby stwierdzić, że nie ma bladego pojęcia o strachu. Nienawiść przeraża bo to wszystko wydarzyło się naprawdę i świat o tym zapomniał. Kresy stały się piekłem na ziemi i żadna polityka tego nie zmieni. Na koniec ostrzegam, Nienawiść nie jest książką dla każdego. Nie wiem w jaki sposób Wojtek Smarzowski przeniesie jej realia w film, ale...

ania | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Jak pięknie można ubrać w literacki język tak straszne, złe i okrutne wydarzenia. Dlatego oceniam tutaj kunszt literacki, nie zawartość, bo tego nie da się ocenić gwiazdkami.
Książka wstrząsająca i przerażająca do szpiku kości. Mimo iż poczytałam już trochę o rzezi wołyńskiej i innych przypadkach ludobójstwa, ta była najstraszniejsza.
To nie jest pozycja do smakowania i nie na jeden raz. Trzeba robić przerwy, żeby ochłonąć.
Strach, który współodczuwa się z bohaterami przenika na wskroś.
I ten strach chyba powoduje, że książka jest tak dobra.
A w glowie ciągle miałam ścieżkę dzwiękową z filmu Smarzowskiego...
Niestety trzeba czytać takie powieści; czytać, pamiętać i przekazywać dalej. Ku przestrodze.

rinos | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Książka wstrząsająca i porażająca. To ona była inspiracją i źródłem dla wielu wątków filmu Smarzowskiego.

Historię o rzezi na Kresach znam, ale dalej pojąć nie mogę, jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los. Przecież to byli sąsiedzi, spędzali razem wspólnie czas, bawili się, świętowali. Najbardziej makabryczne jest jednak to, że te okrutne wydarzenia zdarzyły się naprawdę.

W książce oprócz bestialskich mordów, poza masową nienawiścią mamy również przejaw miłosierdzia do drugiego człowieka. Zwykły ludzki gest, który w obliczu niewyobrażalnego i wszechobecnego okrucieństwa stanowił jedynie niewielki procent.

Pierwszy raz książki nie oceniam… nie potrafię. Teoretycznie powinnam skupić się na języku literackim, sposobie w jaki autor chciał przedstawić czytelnikowi pewne fakty, na wartości historycznej itd., ale ciągle do głowy napływają potworne obrazy i nie jestem w stanie tego obiektywnie dokonać.

Moim zdaniem „Nienawiść” powinien przeczytać każdy, bo niestety większość...

| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Ważna książka, literackie świadectwo ludobójstwa dokonanego na Polakach na Kresach w latach 1943 - 1944.
Temat stosunków polsko - ukraińskich podejmowali przed Srokowskim inni, jednak "Nienawiść" różni się od pozostałych, być może wybitniejszych, lektur z tego nurtu. Autor, opisując wydarzenia z perspektywy dziecka, stosując skondensowaną formę opowiadań, skupia się na bardzo bezpośrednim przedstawieniu okrucieństw, jakie rozegrały się w tym tragicznym okresie. W większości historii stosuje prosty, ale niezwykle skuteczny chwyt - zaczyna bardzo spokojnie, stopniuje delikatnie napięcie, a w finale rozładowuje je w sposób gwałtowny i brutalny. Razem z bohaterami odczuwamy strach i oczekujemy nadchodzących męczarni. Dawka makabry, którą otrzymujemy, jest chwilami nieprawdopodobna, czasami miałem wrażenie, że czytam nową wersję "Malowanego ptaka", tyle że tym razem opartą na faktach, a nie na fantazjach autora. Niektórych taki sposób prowadzenia narracji może...

Jola_St | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

Jest jeden szczegół, który dotyczy książek z Kresów. Zazwyczaj przedstawiane są w tego typu książkach okrutne morderstwa na ludności polskiej, grabieże i gwałty. Zwróćcie uwagę na to, że ci biedni, wygnani z własnych domów ludzie jakże bardzo kochali swoje mniejsze i większe majątki, kochali i cenili swoją pracę dającą takie piękne plony. Uwielbiam te opisy przyrody Wołyńskiej, te pola pachnące i szumiące zbożem, te gałęzie uginające się od owoców, pachnące jagody w lesie, jak również te wierne psy, czy konie.
Piękno to mamy właśnie w tym zbiorze opowiadań. Dominują jednak niewiarygodnie okrutne przeżycia ludności Wołynia, skąd pochodzi autor.
Kolejna książka, którą wstawiłabym na półkę lektur obowiązkowych dla następnych pokoleń.

Miłka Kołakowska | 2015-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 października 2015

Pamiętacie oficjalne maskotki Polski i Ukrainy podczas organizacji Euro 2012? Slavek i Slavko stanowili niejako o braterstwie naszych rodów, dobrych stosunkach, a wręcz przyjaźni łączącej obydwa kraje. Jakże odmienny stosunek bliskich sąsiadów reprezentuje pan Stanisław Srokowski w książce „Nienawiść”, po której w głowie pozostaje jedynie wstrząsający obraz bezprawnych mordów na niewinnych ludziach. Jest to zbiór opowieści o grzechu w najczystszej postaci, dokonanym z zawiści i pozbawionym wszelkich cech człowieczeństwa.

„Jeńcy posuwali się wolno, przystawali i patrzyli martwymi oczami na bestię. Pierwszy kładł na pieńku głowę, a kat z twarzą upiora robił zamach i ciach! – głowa toczyła się do rowu. Przyskakiwały dwa ciemne widma i butami odsuwały na bok martwe ciało. Fabryka śmierci pracowała pełną parą. Ci, co stali z tyłu, skrępowani kolczastymi drutami, nie mogli zrobić kroku, by nie poczuć bólu. A fruwające nad nimi majaki straszyły kosami i widłami. Raniły plecy, uda,...