rozwińzwiń

Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

Okładka książki Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie Mary Berg
Okładka książki Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
Mary Berg Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Diary of Mary Berg: Growing up in the Warsaw Ghetto
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2021-09-21
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382342284
Tłumacz:
Adam Tuz
Tagi:
antysemityzm getto głód historia III Rzesza Niemiecka II wojna światowa literatura faktu ludobójstwo Niemcy pamiętnik przemoc strach śmierć terror Żydzi
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Życie w warszawskim getcie. Dziennik Mary Berg



700 92 548

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
371 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
451
44

Na półkach: ,

Mam mieszane uczucia, nie potrafię jej ocenić.

Mam mieszane uczucia, nie potrafię jej ocenić.

Pokaż mimo to

avatar
77
51

Na półkach:

Póki co najslabsza pozycja z przeczytanych przeze mnie pamiętników. Chyba fakt, że został przygotowany do druku przez autorkę zmniejsza jego autentyczność. Bardziej jak relacja niż pamiętnik.
Razi mnie również podejście autorki do Polaków. Uważa, że powinni byli w naturalnym ludzkim odruchu narażać życie dla Żydów. Sama jednak pisze o tym, jak jej było smutno, że nie wzięła chleba dla głodującej dziewczynki, a nie, że wróciła się po chleb dla niej (sama głodu w getcie nie zaznała). Poza tym pisząc o Polaku ryzykującym życie dla niej przewożąc ja z Łodzi do Warszawy nazywa go "jeden goj". No naprawdę docenienie. Nie przeczę, że w Polsce nie było antysemityzmu i że każdy Polak zasługuje na miano sprawiedliwego wśród narodów świata. Jednak to wśród Polaków jest ich najwięcej. Autorka pisze za to wspaniałe o Holendrach, mimo że tylko jedna pogłoskę o ich pomocy slyszala, i nie bierze pod uwagę tego, jak ciężko mieli Polacy w porównaniu z innymi narodami.
Ogółem oczywiście ciekawa rzecz do przeczytania, jednak zdecydowanie bardziej polecam chociażby Dawida Sierakowiaka.

Póki co najslabsza pozycja z przeczytanych przeze mnie pamiętników. Chyba fakt, że został przygotowany do druku przez autorkę zmniejsza jego autentyczność. Bardziej jak relacja niż pamiętnik.
Razi mnie również podejście autorki do Polaków. Uważa, że powinni byli w naturalnym ludzkim odruchu narażać życie dla Żydów. Sama jednak pisze o tym, jak jej było smutno, że nie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
505
352

Na półkach: , , , , , ,

🔹️Długo zabierałam się do napisania recenzji. Ta książka wzbudziła we mnie sporo emocji i musiałam to jakoś poukładać.
🔹️Znacie Anne Frank, autorkę słynnego dziennika. Dziś przedstawiam Wam Mary Berg a właściwie Miriam Wattenberg.
Mary również jest autorką dziennika ale jej relacja dotyczy życia i dorastania w Warszawie a później w warszawskim Getcie.
🔹️Mary ma 16 lat kiedy Getto zostaje zamknięte i rozpoczyna się największy koszmar Żydów.
Przymusowe przesiedlenia,utrata całego dobytu życia, nasilające się ograniczenia oraz represje, "napiętnowanie" noszeniem gwiazdy Davida,ścisk przez skupienie tysięcy ludzi na niewielkiej przestrzeni, szerzące się choroby to tylko nieliczne problemy z jakimi borykali się zwykli mieszkańcy Getta.
Największym problemem był wszechobecny głód i czy uda się przeżyć kolejny dzień.
🔹️Relacje dziewczynki są bardzo żywe i pełne emocji. Ból, cierpienie, poczucie niesprawiedliwości, strach. Jak dorasta się w okupowanej Warszawie? Jak wyglądało życie w Getcie? Tysiące żebraków na ulicach, głodujące dzieci, publiczne egzekucje, bicie. Ceny żywności przekraczające możliwości większości mieszkańców Getta.
🔹️Nie oceniam książki, gdyż absolutnie nie mam do tego prawa. Muszę jednak zaznaczyć, że przez całą książkę nie ma ani jednego pozytywnego słowa o Polakach a wręcz przeciwnie. Jestem przeciwnikiem gloryfikowania zasług Polaków ale z książki dowiemy się że to złodzieje i że tylko wydawali Żydów Niemcom. Oczywiście nie przeczę, bo wiadomo że wśród Polaków, Niemców czy Żydów byli i dobrzy i źli.
🔹️Mary sama należała do uprzywilejowanej grupy Żydów. Jej mama miała obywatelstwo amerykańskie więc jej rodzina miała pieniądze, nie cierpiała głodu, nie musiała nosić gwiazdy Davida ani chodzić do przymusowej pracy. Mary mieszkała w Getcie ale w dobrych warunkach, chodziła na zajęcia
🔹️Mary otwarcie mówi o przywilejach, znajomościach i korzystaniu z tego. Czy to coś złego? Absolutnie nie!! Każdy robił co mógł aby ocalić swoją rodzinę i wydostać się z Getta stąd nie rozumiem ocenianie innych skoro każdy walczył o życie.
W trakcie pobytu w Getcie nie Mary nie dzieliła się jedzeniem z potrzebującymi, nie próbowała pomoc znajomym. Czy to krytykuję? Nie. Walka o życie,chęć przetrwania za wszelką cenę rządzi się swoimi prawami. Jak zachowalobysmy się w takiej sytuacji? Nikt nie umie odpowiedzieć i obyśmy nie musieli się przekonać. Mary wraz z rodziną została ewakuowana z Getta w 1942 roku przed ostateczną likwidacją Getta.

🔹️Długo zabierałam się do napisania recenzji. Ta książka wzbudziła we mnie sporo emocji i musiałam to jakoś poukładać.
🔹️Znacie Anne Frank, autorkę słynnego dziennika. Dziś przedstawiam Wam Mary Berg a właściwie Miriam Wattenberg.
Mary również jest autorką dziennika ale jej relacja dotyczy życia i dorastania w Warszawie a później w warszawskim Getcie.
🔹️Mary ma 16 lat kiedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
243
175

Na półkach:

Nawet w Gettcie bogaci mieli lepiej, a nawet dobrze.

Nawet w Gettcie bogaci mieli lepiej, a nawet dobrze.

Pokaż mimo to

avatar
49
15

Na półkach:

Daję ocenę "2" ponieważ autorka nieuczciwie podeszła do faktów, bezwstydni nimi manipulując. Autorką notatek - książki, jest nastoletnia Mary. Opisuje życie w getcie Warszawskim, m.in. dwa światy, które w nim występują. Jeden, w którym dominuje bieda, głód i śmierć oraz wielkie bogactwo, życie w luksusie i przepych (w getcie!). Rodzina autorki znajduje miejsce gdzieś po środku tych dwóch światów, żyjąc na średnim poziomie. Rodzinę stać na dodatkowe zajęcia np. plastyczne dla córek, wizyty w kawiarniach i restauracjach, a jednocześnie opisywane są sytuacje w których autorka spotyka się z ogromną biedą i głodem. Ani razu nie wspomniała o udzielonej pomocy choćby maleńkiej, wygłodniałej dziewczynce, która prosiła ją o jedzenie. Przy każdym takim spotkaniu z biedą i błaganiem o pomoc opisuje wyłącznie jak to się zawstydziła i odwróciła wzrok od proszących. Kolejną sprawą jest opisywanie Polaków jako antysemitów. Nie ma tam ani jednego pozytywnego słowa o Polakach, są za to przedstawieni jako równi w zarodniach z Niemcami, którzy ich napadają, wykrzykują obelgi i biją Żydów. Autorka przedstawia Żydów jako jedynych patriotów, którym zależy na Polsce. Nie przeczę, że to, co spotkało Żydów jest wielką krzywdą, bo to fakt niezaprzeczalny, ale ilość manipulacji i kłamstw w tej książce przerasta moje najśmielsze oczekiwania. Nie rozumiem dlaczego ta książka ma tak wysokie oceny. Absolutnie się z nimi nie zgadzam.

Daję ocenę "2" ponieważ autorka nieuczciwie podeszła do faktów, bezwstydni nimi manipulując. Autorką notatek - książki, jest nastoletnia Mary. Opisuje życie w getcie Warszawskim, m.in. dwa światy, które w nim występują. Jeden, w którym dominuje bieda, głód i śmierć oraz wielkie bogactwo, życie w luksusie i przepych (w getcie!). Rodzina autorki znajduje miejsce gdzieś po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
278
191

Na półkach:

Przejmująca relacja ocalałej z getta warszawskiego, To świadectwo dorastającego dziecka w świecie zła. Lektura obowiązująca.

Przejmująca relacja ocalałej z getta warszawskiego, To świadectwo dorastającego dziecka w świecie zła. Lektura obowiązująca.

Pokaż mimo to

avatar
355
55

Na półkach:

Wspaniałą i przejmująca

Wspaniałą i przejmująca

Pokaż mimo to

avatar
193
188

Na półkach: , , ,

Wstrząsające wspomnienia młodziutkiej dziewczyny, która znalazła się w środku piekła wojennego. Dzięki temu, że spisywane były na bieżąco, jeszcze mocniej wyczuwa się realizm i emocje towarzyszące autorce. Bardzo ciekawa jest również perspektywa, nigdy nie czytałam jeszcze wspomnień wojennych nastolatki, a jest to niesamowicie cenne, ponieważ pokazuje, że nawet w niewyobrażalnych warunkach warszawskiego getta młodzi ludzie chcieli po prostu żyć, uczyć się, rozwijać zainteresowania i zdobywać i pielęgnować relacje z rówieśnikami, bawić się, muzykować, tworzyć sztukę. To wszystko zostało im brutalnie odebrane głodem, terrorem, a tym, którym udało się przeżyć wspomnienia towarzyszą na każdym kroku do końca życia.

Wstrząsające wspomnienia młodziutkiej dziewczyny, która znalazła się w środku piekła wojennego. Dzięki temu, że spisywane były na bieżąco, jeszcze mocniej wyczuwa się realizm i emocje towarzyszące autorce. Bardzo ciekawa jest również perspektywa, nigdy nie czytałam jeszcze wspomnień wojennych nastolatki, a jest to niesamowicie cenne, ponieważ pokazuje, że nawet w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
463
453

Na półkach:

Poruszył mnie ten pamiętnik niesamowicie...
Kilkukrotnie musiałam odkładać książkę, by ochłonąć.
W obliczu wojny na Ukrainie, takie historie nabierają nowej mocy (mimo że i tak poruszają każdym słowem).
Ja zostawię, tylko jeden, cytat z tej książki: "... Prezydencie ...! -wykrzyknął dziennikarz donośnym głosem. - Błagam pana o pomoc dla matek kopiących ziemniaki dla swoich dzieci; o pomoc dla dzieci, których matki padają martwe wśród spokojnych pól; o pomoc dla...w godzinie próby!
Jednak żadna pomoc nie nadeszła...".

Poruszył mnie ten pamiętnik niesamowicie...
Kilkukrotnie musiałam odkładać książkę, by ochłonąć.
W obliczu wojny na Ukrainie, takie historie nabierają nowej mocy (mimo że i tak poruszają każdym słowem).
Ja zostawię, tylko jeden, cytat z tej książki: "... Prezydencie ...! -wykrzyknął dziennikarz donośnym głosem. - Błagam pana o pomoc dla matek kopiących ziemniaki dla swoich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
717
224

Na półkach: ,

ciesze sie bardzo ze ksiazka zostala wznowiona i czytelnicy poszukujacy wiadomosci o 2 wojnie swiatowej przeczytaja prawdziwe relacje w formie pamietnika niz te szmatlawe powiastki z auschwitz w tytule.

ciesze sie bardzo ze ksiazka zostala wznowiona i czytelnicy poszukujacy wiadomosci o 2 wojnie swiatowej przeczytaja prawdziwe relacje w formie pamietnika niz te szmatlawe powiastki z auschwitz w tytule.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    839
  • Przeczytane
    495
  • Posiadam
    96
  • Teraz czytam
    14
  • Historia
    12
  • II wojna światowa
    9
  • Ulubione
    8
  • 2019
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2021
    5

Cytaty

Więcej
Mary Berg Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także