Ziemia kłamstw

Berliner Poplene
9788362122059
literatura norweska, rodzina
Ag2S

Seria Kontynenty to wyjątkowa wędrówka literacka po innych lądach, śladami innych kultur. Pojawią się w niej dzieła najwybitniejszych twórców, znanych i cenionych w swoich krajach, często jednak jeszcze nieodkrytych przez polskich czytelników. Literatura odsłania wiele prawd, a książki potrafią powiedzieć o drugim człowieku więcej, niż myślisz... Przekonaj się, co czytają ludzie na całym świecie po to, aby poznać go lepiej, odkryć nieznane, a często - by dzięki temu lepiej zrozumieć samego siebie.

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim. Tor jako jedyny z całej trójki, który ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.

"Ziemia kłamstw" to powieść o próbie szukania swoich korzeni. pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

Ragde jest jedną z najbardziej znanych współczesnych norweskich pisarek. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków. W Norwegii autorka sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich książek. Książka okazała się bestsellerem na świecie, została przetłumaczona na ponad 20 języków. Na jej podstawie powstał także niezwykle popularny serial telewizyjny.

źródło opisu: Smak Słowa, 2010

Perzka | 2015-01-18
Przeczytana: 09 stycznia 2015

„Norwegowie siedzą i gapią się na biedę i w samozadowoleniu cieszą się swym umiarkowaniem, wstydzą się głośno śmiać... Wstydzą się radować ze wszystkiego co wnosi w życie troszkę przepychu i przyjemności”

Czy Norwegowie to wielcy pesymiści, gbury i smutasy?

Anne B. Ragde wprowadza czytelnika powoli w mroczny, tajemniczy klimat małej wioski norweskiej Byneset niedaleko Trondheim. Zaczyna swą powieść tragiczną śmiercią 17-latka, mieszkańca owej miejscowości. Dlaczego nastolatek trykający życiem, mający piękne hobby jakim było fotografowanie ptaków nagle targnął się na swoje życie?
Takie pytanie zaraz zrodziło się w mojej głowie, ale szybko okazało się, że nie ten wątek stanowi główną treść książki i nie będzie to kryminał, ale przepiękna powieść obyczajowa.
Treścią dzieła jest rodzina Neshow wraz ze swym bagażem życiowym, sekretami, pretensjami i podupadającym gospodarstwem. Trzech braci diametralnie różnych, starsza schorowana matka i milczący ojciec.
Najstarszy brat Tor,...

teri | 2014-05-05
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Warta polecenia,swietna trylogia o rodzinie Neshov.Niesamowity klimat tej ksiazki przeniosl mnie do zimnej Norwegii.Nie znajdziecie w niej ciepla,tylko chlod relacji rodzinnych.Duzo tajemnic,niedomowien,oczekiwan i winy.Jednak jest na swoj sposob piekna i wzruszajaca.Mnie zauroczyla.Wszystkie trzy czesci sa rewelacyjne.Trzeba dodac,ze rowniez pieknie wydane.Polecam!!!Stupenda....

boziaczek | 2015-07-20

"Ziemia Kłamstw" to niezwykła książka. Niesamowicie poruszająca historia rodziny, a właściwie trzech braci, którzy spotykają się po wielu latach przy łóżku umierającej matki. Stare niezabliźnione rany, emocje głęboko tłumione, żal oraz szereg pytań, a wszystko okraszone tym niesamowitym stylem p. Anne B. Ragde.
A jest to styl niebanalny. Tą opowieść się smakuje jak wyborne danie w najlepszej restauracji. Jestem urzeczona. Nie ma tu barwnych, kwiecistych opisów, wszystko tu jest rzeczowe, surowe, bez zbędnych ozdobników tak jak trudne wiejskie życie. Mimo, że akcja jest niespieszna, nie można się nudzić. Ta książka niesie w sobie tyle pokładu emocji, że ciężko jest się oderwać. A to dopiero pierwsza część.
Polecam, zdecydowanie trzeba przeczytać!

Anika | 2013-05-27
Przeczytana: 10 maja 2013

Książka posiada specyficzny, skandynawski klimat, jest mroczna i trochę depresyjna. Przy tym bardzo realistyczna. Autorka umiejętnie buduje napięcie i tworzy świetne portrety psychologiczne bohaterów. Z wielką starannością, wręcz drobiazgowością opisuje codzienne czynności poszczególnych postaci. Wbrew pozorom opisy te nie nużą,a są w moim odczuciu zaletą powieści. Ta smutna, ale zarazem bardzo prawdziwa opowieść spodobała mi się. Z przyjemnością przeczytam kolejne części sagi: "Raki pustelniki" i " Na pastwiska zielone".

Ag2S | 2011-03-25
Przeczytana: 24 marca 2011

Wspaniała, niezwykle głęboka i ujmująca.
Jestem nią oczarowana!
Piękna okładka, książka starannie wydana.
Po prostu Perełka!

Historia toksycznej rodziny zagubionej w swoich uczuciach, której życie owiane jest tajemnicą, pełne niedomówień i bólu. Perfekcyjnie ukazane portrety psychologiczne bohaterów, oszczędny język doskonale wpasowuje się w mroźny, surowy klimat małego miasteczka.

Gorąco polecam i czekam z niecierpliwością na kolejne książki Autorki.

allison | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 19 maja 2013

Od dawna przymierzałam się do przeczytania tej powieści, więc gdy dostałam ją od przyjaciółki i jej córki, od razu zabrałam się za lekturę.
Początkowo miałam wrażeni chaosu, ale to zapewne dlatego, że usilnie próbowałam od pierwszych stron powiązać prolog z treścią rozdziałów. Gdy z tego zrezygnowałam i dałam się ponieść opowieści, lektura od razu nabrała tempa, chociaż nie jest to historia pełna zwrotów akcji.

Wciągające i intrygujące okazały się perypetie rodziny umierającej Anny, wzajemne relacje między braćmi, między najstarszym potomkiem i jego córką oraz leciwym i nieporadnym ojcem... Ukoronowaniem tych skomplikowanych stosunków okazuje się niezwykle zaskakujące zakończenie, które zachęca do sięgnięcia po kolejne części sagi.

Autorka nie boi się trudnych tematów. Przekonująco pisze o samotności, odrzuceniu, homoseksualizmie, nietolerancji, o kontraście między życiem w miejskich aglomeracjach i na biednej prowincji, której mieszkańcy ledwie wiążą koniec z końcem, od...

Miss_Jacobs | 2010-08-29

Wielu z Was w tym i mnie zdarza się kupować czy też wypożyczać książki będąc zauroczonym okładka. Czasem zdarza się, że owa okładka reprezentuje wszystko to, co znajduje się w środku. Tak się stało w przypadku „ Ziemi kłamstw” Anne B. Ragde. Jest tajemnicza, minimalistyczna, urzekająca, budzi jakąś niepewność.
Jak możecie się domyślić z tej wskazówki, jednym z wielu wątków tejże powieści jest małomiasteczkowość. Wszyscy się znają, wszystko o sobie wiedzą – te dobre i te złe rzeczy. Nie można nic ukryć, nie można ustrzec się od plotek. Akcja rozgrywa się w miejscu, gdzie syn gej jest powodem do wstydu. Uśmierca się, więc go w swoim sercu, albo on sam robi to ze swoim ciałem nie czekając na reakcję. Homoseksualista... Słowo wypowiadane szeptem, „przypadłość” będąca tajemnicą poliszynela.
Pisarka pokazuje obie drogi. Samobójstwo jako akt wyzwolenia z cierpienia, poniżania, wyśmiewania. Świat, gdzie pocieszeniem według sąsiadów są pozostałe dzieci, te „lepsze”.
Jest też te drugie...

Monika | 2012-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Nigdy w życiu nie czytałam książki tak...
dosadnej
surowej
zimnej
realistycznej

Ta książka zmroziła mnie do szpiku kości.

PS. Za ten mróz Michałowi dzięki wielkie :)

Grzegorz Jagosz | 2011-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Niesamowita książka, ostatnia przeczytana przeze mnie w tym roku. Bezradność, samotność, lód i chłód biją z każdej kartki tej książki (wszystko dzieje się na parę dni przed świętami Bożego Narodzenia) zmierzając do nieoczekiwanego zakończenia, z którym muszą się zmierzyć główni bohaterowie. Rozpad więzi rodzinnych, tłumione uczucia i emocje, tajemnice rodzinne i niedopowiedzenia, mistrzowsko opisane przez autorkę. Gorąco polecam.

Aeona | 2015-11-17

Przeczytałam wszystkie trzy tomy juz jakiś czas temu i w jakiś sposób odchorowałam tę opowieść.
Pierwszy tom jest chyba jeszcze najpogodniejszy,najmniej depresyjny,pełen nadziei,mimo,iż umiera stara kobieta,której życie było,wbrew pozorom,mało banalne.
W "Ziemii kłamstw"przeszłość naznaczyła teraźniejszość,naznaczyła ludzi w sposób szczególny,a opisane to wszystko zostało rewelacyjnie.
Bardzo lubię opowieści pisarzy skandynawskich,coś jest zapewne w miejscu,z którego pochodzą autorzy-północ,zimno,mało słońca-to na pewno wpływa na charakter ludzi,którzy mieszkają w Norwegii,Szwecji czy Danii.I to świetnie zostało oddane i w "Ziemii kłamstw" i dwóch pozostałych tomach.
Polecam szczerze każdemu kto ceni dobrą literaturę,literaturę bez zadęcia,bez sztuczności,bez "wydziwiania"-takie jest życie,tacy sa ludzie,po prostu.
Każdy ma swoją historię,a niektórzy potrafią rewelacyjnie ją opowiedzieć.
Polecam i pozdrawiam