Ziemia kłamstw

9788362122059
literatura norweska, rodzina
literatura piękna
Ag2S

Seria Kontynenty to wyjątkowa wędrówka literacka po innych lądach, śladami innych kultur. Pojawią się w niej dzieła najwybitniejszych twórców, znanych i cenionych w swoich krajach, często jednak jeszcze nieodkrytych przez polskich czytelników. Literatura odsłania wiele prawd, a książki potrafią powiedzieć o drugim człowieku więcej, niż myślisz... Przekonaj się, co czytają ludzie na całym świecie po to, aby poznać go lepiej, odkryć nieznane, a często - by dzięki temu lepiej zrozumieć samego siebie.

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim. Tor jako jedyny z całej trójki, który ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.

"Ziemia kłamstw" to powieść o próbie szukania swoich korzeni. pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

Ragde jest jedną z najbardziej znanych współczesnych norweskich pisarek. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków. W Norwegii autorka sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich książek. Książka okazała się bestsellerem na świecie, została przetłumaczona na ponad 20 języków. Na jej podstawie powstał także niezwykle popularny serial telewizyjny.

źródło opisu: Smak Słowa, 2010

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Magdalena_R | 2019-07-16
Przeczytana: 2017 rok

Jeśli czyta się sporo książek podobnego rodzaju, fajnie jest czasem przeczytać coś spoza bezpiecznej strefy tego co już znane i lubiane. Różnie się co prawda kończą takie eskapady, ale moje spotkania z rodziną Neshov mogę zaliczyć do bardzo udanych.

„Ziemia kłamstw” zachowuje idealne proporcje między czarną komedią a melodramatem. Mamy pełną gamę ludzkich zachowań, różne punkty widzenia i różne sposoby radzenia sobie z przeciwnościami losu (cudnie, absurdalny kalejdoskop). Wygląda na to, że często słowo „rodzina” nie musi kojarzyć się z niczym miłym, a tym bardziej przyjemnym.

Jedyna moja obawa na przyszłość to jakość oraz ilość kolejnych części sagi. Póki co przeczytałam trzy tomy z pięciu wydanych i ich poziom jest dosyć wyrównany.

KasiaKoj | 2019-06-08
Przeczytana: styczeń 2018

Uwielbiam literaturę norweską, jak zwykle się nie zawiodłam. Nie jest to książka dla każdego czytelnika. Mroczna saga, z jeszcze mroczniejszym zakończeniem :( Mnie "wciągnęła" totalnie i zupełnie....
Saga rodziny Neshov - jest trudna, ale warto to przeczytać!

Monika Stocka | 2019-05-09
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 09 maja 2019

Wahałam się między przeciętna a dobra, bo przeciętna może nie jest (choć trochę jednak tak) ale dobra też nie. Średnia taka. Wiem, że narażam się teraz wszystkim masowym gustom ale nic na to nie poradzę, jak się ma w głowie taką Krystynę autorstwa Unsted, to ksiazki Ragde są jedynie czytadłem. Aczkolwiek sprawnym. Polecałabym na plażę.
Zostawiłam 6 gwiazdek bo pomyślałam, że doczytałam, odprężyłam się i nie wkurzałam się za często, czyli plusy były.

Gosik62 | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Początek trochę mnie zmęczył. Autorka w kilku rozdziałach skupia się na charakterystyce postaci trzech braci, ich życia i pracy. Są tu długie, szczegółowe, nudnawe wręcz opisy. Ale po tych kilku rozdziałach jest już tylko lepiej. Trzej bracia spotykają się po wielu latach przy łóżku zmarłej matki. Pojawia się też jej wnuczka, która w ogóle nie znała babci, a kontakt z ojcem był tylko telefoniczny. Każdego z braci charakteryzuje inna, ciekawa, niebanalna historia. Akcja toczy się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Po błyskawicznej decyzji trzej bracia, wnuczka i pozostający przy życiu ojciec siadają do naprędce przygotowanego wigilijnego stołu, gdzie wychodzi na jaw mocno skrywana rodzinna tajemnica. Na półce już czeka kolejny tom "Raki pustelniki". Polecam!

Książka_koc_kot | 2019-03-03
Przeczytana: marzec 2019

Niby sielanka: gospodarstwo, hodowla zwierząt (mimo że mnóstwo roboty to i dużo satysfakcji), kochana manusia czekająca z ciepłą kawą i owsianymi ciasteczkami, piękna krajobrazy... Wystarczyło, żeby mama zasłabła a sielanka zamienia się w tytułową ziemię kłamstw, gospodarstwo smutnych ludzi i pełno tajemnic....

Goszarda | 2019-02-04
Przeczytana: 02 lutego 2019

Tom I - fajny!

O skłóconej ze sobą rodzinie, spotykającej się razem po raz pierwszy od wielu lat...

POLECAM!!! POLECAM!!!

Dorota Piękna | 2019-01-16
Na półkach: Przeczytane, 52 książki
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Do połowy książki wielokrotnie chciałam ją odłożyć. Była nudna i nijaka. Potem myślałam że będzie troche lepiej, niestety pomyliłam się. Nie polecam

Ania | 2019-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2019

Początkowo ta książka wydawała się nudna.. To moje początki z literaturą skamdynawska, więc pomyślałam że to nie dla mnie.. Bo styl taki zimny, bez emocji. Ale przrmoglam się i nie żałuję. Już jestem ciekawa następnej części

deli | 2018-12-11

książka, która ujmuje swoją nostaligią nawet w odniesieniu do świń...

AnetaO | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Na początku wydaje się niespójna i chaotyczna oraz nużąca, ale nie zrażajcie się. Nie starajcie się za bardzo analizować, im dalej, tym zacznie się wszystko wyjaśniać i nie będziecie chcieli się oderwać od tej historii. Polecam.