Liebhaberne
Ag2S

Tormod Neshov nie jest w stanie bronić się przed wspomnieniami, które wracają do niego nocą, mimo że teraz jest już bezpieczny w domu opieki. Za nic na świecie nie chce odwiedzić Neshov, gdzie Torunn zdążyła już niemal doprowadzić podupadająca gospodarstwo do porządku, angażując się jednocześnie coraz bardziej w pracę w biurze pogrzebowym Margida. Erlend bierze bezpłatny urlop, by doglądać remontu willi w Klampenborg i życie byłoby cudowne, gdyby nie drakońska dieta, którą narzucił sobie Krumme.

Kochankowie to piąty tom w serii, którą rozpoczęła bestsellerowa Ziemia kłamstw. Anne B. Ragde stworzyła kolejną wciągającą i pełną pozytywnej energii opowieść o ludziach, których zdążyliśmy pokochać – i o śmierci, która spada na nas brutalnie i nieoczekiwanie oraz życiu, które musi toczyć się dalej.

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/kochankowie-anne-b-ragde.html

źródło okładki: https://sklep.smakslowa.pl/kochankowie-anne-b-ragde.html

Anna | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

"... poczuła teraz, jak blisko jest tego wszystkiego, jak wrota czasu otwierają się na oścież, prowadząc do przeszłości i przyszłości."

Cieszę się niezmiernie, że zaczęłam czytać Sagę rodziny Neshov w momencie, kiedy na rynku czytelniczym ukazała się ostatnia jej część. Dało mi to szansę na pochłonięcie tej wciągającej i wielce poruszającej powieści w całości, bez tęsknego wyczekiwania na finalny tom.

Odziedziczone przez Torunn gospodarstwo Neshov stało się wreszcie jej prawdziwym domem. Własnymi siłami i środkami powoli remontowała poszczególne pomieszczenia, wyrzucała zbędne rzeczy, a tam gdzie musiała - korzystała z usług specjalistycznych firm. Bardzo zbliżyła się do swego stryja Margido; zaczęła doceniać go jako człowieka i profesjonalistę w zakresie prowadzonej firmy pogrzebowej. Sama zaproponowała mu chęć podjęcia w niej pracy, co niezmiernie wzruszyło Margido, który zawsze marzył o rodzinnej firmie. To on nauczył Torunn ogromnej pokory wobec śmierci, empatii i szacunku...

Izabela Pycio | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

"Chciałbym dobrze czuć się w tym, co robię na co dzień, bo takich dni jest w życiu najwięcej."

Nie przypuszczałam, że będę miała okazję jeszcze raz spotkać się z rodziną Neshov, na wskroś prawdziwymi i wiarygodnymi bohaterami, z pogmatwanymi relacjami i skrywaną przed światem tajemnicą. Powstanie piątego tomu przyjęłam z wielkim entuzjazmem i zainteresowaniem. Autorka wyjątkowo przekonująco uwypukla piękno codzienności, wypełnionej smutkiem i radością, złudzeniem i nadzieją, trudem i sukcesem.

W powieść zagłębiamy się z pełnymi emocjami, wkraczamy w rodzinną historię z zasłuchaniem, docieramy do osobowości różnych postaci z frapującą uwagą, patrzymy na zmiany rodowego gospodarstwa z zafascynowaniem. Książka zapewnia kilka godzin głębokich przeżyć w odsłanianiu duszy bohaterów, podziwiamy perfekcyjnie dopracowane ich portrety. Fikcyjne osoby, ale jak bardzo bliskie nam samym, odnajdujemy w nich cząstkę siebie, porcję własnych doświadczeń życiowych, fragmenty niepełnionych marzeń...

elapior | 2018-10-20
Na półkach: E-book, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2018

Jakież było moje zdziwienie gdy dostałam od męża "Kochanków" w prezencie.  Po lekturze części czwartej "Zawsze jest przebaczenie" myślałam, że Ragde zakończyła już całą historię Sagi Neshov a tu taka niespodzianka. Ucieszyłam się ze spotkania z bohaterami, których zdążyłam polubić za nietuzinkowość i wielką wrażliwość. Wyjaśniają się także tajemnice Dziadka Tormoda czego zabrakło w poprzednich częściach.
Styl Ragde jest wyjątkowy, nie ma żadnych, zbędnych ozdobników i upiększaczy. Wydaje się być prosty, obojętny i chłodny jak Norwegia. Dzięki tej prostocie opowieść jest rzeczywista.  Odnosi się wrażenie, że Autorka relacjonuje nam wydarzenia prawdziwe a bohaterowie są autentyczni. Ragde porusza trudne tematy dotyczące człowieka. Z wielkim szacunkiem i atencją traktuje inność, starość, śmierć. Moment pokazujący z jakim poważaniem Norwegowie odnoszą się do swojej flagi i państwowości był niezwykle budujący i godny pozazdroszczenia.
Nie wiem, czy jeszcze spotkam sie z rodziną Neshov...

Maromira | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Rozrasta się ta saga rodziny Neshov. Po trzecim i czwartym tomie fabuła wskazywała na zakończenie historii, jednak ku zaskoczeniu wielu pojawiały się części następne. Wydanie „Kochanków” czyli piątej już odsłony losów rodu Neshov. Na szczęście, jak zwykle jest świetnie.

Życie rodziny toczy się dalej. Torunn doprowadza do porządku odziedziczone gospodarstwo, jednocześnie zaś wprawia się w pracę w biurze pogrzebowym wujka Margrida, Erlend i Krumme remontują swoją willę, zaś Tormod spokojnie spędza czas w domu opieki, nareszcie będąc szczęśliwy.

Zdawać by się mogło, że wreszcie bohaterowie dotarli do szczęśliwego finału, że po tych wszystkich rodzinnych perypetiach i niesnaskach wreszcie odnaleźli spokój, a czytelnik będzie obserwował te ostatnie korekty i zmiany, by zamknąć jakiś rozdział za sobą. I w pewnym sensie rzeczywiście tak jest, a przynajmniej jeśli chodzi o większość bohaterów. Wujostwo i Torunn uporało się ze swoimi problemami, osiągnęło jakąś życiową stabilizację,...

nextdooralice | 2018-10-08

Piękno i smutek i kiedy będzie następny tom? A może nie będzie? Piąty tom sagi o Neshov kontynuuje tradycję wybitnej prozy Anne B. Ragde, która w prostych słowach potrafi opisywać w tak magicznym i przejmującym do szpiku kości stylu zwykłe chwile codziennego życia, głębię ludzkich relacji i odcienie emocji w rodzinie i w pracy, w życiu po prostu. Z ulgą obserwuje się przemianę - stabilizację dziedziczki Neshov- Torunn w szczęśliwą kobietę w branży pogrzebowej, z zaciekawieniem czyta się o pomysłach Erlenda i Krumme na willę, rewolucje budowlane i dietę, rewolucje kuchenne. Jak zawsze, najbliżej do serca przypadają mi chwile z Magrido i Tormodem, którzy opowiadając o swoich nierzadko bolesnych wspomnieniach czy trudnych przemyśleniach doskonale oddają dziejową powtarzalność historii - uniwersalizm w każdym wersie powieści. Jest nie tylko sentymentalnie i wzruszająco, ale dzieje się, akcja pod koniec zaskakuje w bardzo nieoczekiwany sposób, ale zostawiam to każdemu czytelnikowi do...

Przeczytana: 17 października 2018

„Był przyzwyczajony do nieprzewidywalności, a ze śmierci się utrzymywał, jego praca polegała na doprowadzaniu spraw do porządku po jej nadejściu, na wygładzeniu jej oblicza i przyozdobieniu go kwiatami i świecami, zadbaniu o to, aby nie pozostały po niej żadne zbędne ślady.”
Przez pierwszy tom tej sagi ciężko było mi się przegryźć, drugi ogromnie mnie przygnębił, trzeci pochłonął, a czwarty zachwycił. Sama nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po piątym, ostatnim tomie tego cyklu. Całość z pewnością wyróżnia prosty język i styl, w którym treść jest ważniejsza od formy. Autorka przez krótkie, jasne sformułowania buduje o wiele bardziej niesamowity klimat, niż ci, co w nadmiarze używają barwnych i kwiecistych opisów. „Saga rodziny Neshov” to ponadczasowa historia o życiu i śmierci, o miłości i gniewie, o winach i wybaczaniu. „Kochankowie” są lekko gorzką w smaku, ale niezbędną dla całości wisienką na torcie. A cykl Anne B. Ragde to prawdziwa uczta czytelnicza.

Bohaterami...

myrtij | 2018-10-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 października 2018

Czas w Neshov płynął wolno, dla Torunn i Margido odmierzany kolejnymi pogrzebami. Torunn odnajdywała przyjemność w nowej rutynie, którą sobie stworzyła: praca z wujkiem w zakładzie pogrzebowym, urządzanie w Neshov, długie spacery z psem. Dla Tormoda czas płynął jeszcze wolniej, ale on nauczył się czerpać z tego przyjemność, doceniać to, czego przez tyle lat mu brakowało, cieszyć z odwiedzin najbliższych. Powracały dawno zapomniane wspomnienia, często bolesne. Element szaleństwa jak zwykle wprowadzał Erlend i jego wesoła duńska gromadka, tym razem zaangażowana w dietę Krumme i remont ogromnej willi.

Anne B. Ragde oswaja rzeczywistość, dzieląc się z czytelnikiem nawet niezbyt estetycznymi szczegółami z codziennego życia bohaterów, czasem wręcz je celebrując. Autorka oswaja także ze śmiercią, przybliżając kulisy pracy w zakładzie pogrzebowym. To zajęcie wymagające odporności: na ludzki ból, na widok zmasakrowanych ciał czy smród rozkładających się zwłok.

„Kochankowie” okazało się...

wika | 2018-10-16

Świetna seria, nie mogłam się oderwać.
Postaci wyraziste, kawał dobrej obyczajówki.

Nina | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018