Allegro - kampania grudzień kat. współczesna
Liebhaberne
Ag2S

Tormod Neshov nie jest w stanie bronić się przed wspomnieniami, które wracają do niego nocą, mimo że teraz jest już bezpieczny w domu opieki. Za nic na świecie nie chce odwiedzić Neshov, gdzie Torunn zdążyła już niemal doprowadzić podupadająca gospodarstwo do porządku, angażując się jednocześnie coraz bardziej w pracę w biurze pogrzebowym Margida. Erlend bierze bezpłatny urlop, by doglądać remontu willi w Klampenborg i życie byłoby cudowne, gdyby nie drakońska dieta, którą narzucił sobie Krumme.

Kochankowie to piąty tom w serii, którą rozpoczęła bestsellerowa Ziemia kłamstw. Anne B. Ragde stworzyła kolejną wciągającą i pełną pozytywnej energii opowieść o ludziach, których zdążyliśmy pokochać – i o śmierci, która spada na nas brutalnie i nieoczekiwanie oraz życiu, które musi toczyć się dalej.

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/kochankowie-anne-b-ragde.html

źródło okładki: https://sklep.smakslowa.pl/kochankowie-anne-b-ragde.html

Anna | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

"... poczuła teraz, jak blisko jest tego wszystkiego, jak wrota czasu otwierają się na oścież, prowadząc do przeszłości i przyszłości."

Cieszę się niezmiernie, że zaczęłam czytać Sagę rodziny Neshov w momencie, kiedy na rynku czytelniczym ukazała się ostatnia jej część. Dało mi to szansę na pochłonięcie tej wciągającej i wielce poruszającej powieści w całości, bez tęsknego wyczekiwania na finalny tom.

Odziedziczone przez Torunn gospodarstwo Neshov stało się wreszcie jej prawdziwym domem. Własnymi siłami i środkami powoli remontowała poszczególne pomieszczenia, wyrzucała zbędne rzeczy, a tam gdzie musiała - korzystała z usług specjalistycznych firm. Bardzo zbliżyła się do swego stryja Margido; zaczęła doceniać go jako człowieka i profesjonalistę w zakresie prowadzonej firmy pogrzebowej. Sama zaproponowała mu chęć podjęcia w niej pracy, co niezmiernie wzruszyło Margido, który zawsze marzył o rodzinnej firmie. To on nauczył Torunn ogromnej pokory wobec śmierci, empatii i szacunku...

Izabela Pycio | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

"Chciałbym dobrze czuć się w tym, co robię na co dzień, bo takich dni jest w życiu najwięcej."

Nie przypuszczałam, że będę miała okazję jeszcze raz spotkać się z rodziną Neshov, na wskroś prawdziwymi i wiarygodnymi bohaterami, z pogmatwanymi relacjami i skrywaną przed światem tajemnicą. Powstanie piątego tomu przyjęłam z wielkim entuzjazmem i zainteresowaniem. Autorka wyjątkowo przekonująco uwypukla piękno codzienności, wypełnionej smutkiem i radością, złudzeniem i nadzieją, trudem i sukcesem.

W powieść zagłębiamy się z pełnymi emocjami, wkraczamy w rodzinną historię z zasłuchaniem, docieramy do osobowości różnych postaci z frapującą uwagą, patrzymy na zmiany rodowego gospodarstwa z zafascynowaniem. Książka zapewnia kilka godzin głębokich przeżyć w odsłanianiu duszy bohaterów, podziwiamy perfekcyjnie dopracowane ich portrety. Fikcyjne osoby, ale jak bardzo bliskie nam samym, odnajdujemy w nich cząstkę siebie, porcję własnych doświadczeń życiowych, fragmenty niepełnionych marzeń...

Katula | 2018-10-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 października 2018

Genialna!
Czekam na kolejne i to bardzo
Na pewno wrócę do czterech poprzednich tomów sagi - co mi się dotąd nie zdarzyło (przeczytać jakąś książkę po raz drugi)
Polecam

elapior | 2018-10-20
Na półkach: E-book, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2018

Jakież było moje zdziwienie gdy dostałam od męża "Kochanków" w prezencie.  Po lekturze części czwartej "Zawsze jest przebaczenie" myślałam, że Ragde zakończyła już całą historię Sagi Neshov a tu taka niespodzianka. Ucieszyłam się ze spotkania z bohaterami, których zdążyłam polubić za nietuzinkowość i wielką wrażliwość. Wyjaśniają się także tajemnice Dziadka Tormoda czego zabrakło w poprzednich częściach.
Styl Ragde jest wyjątkowy, nie ma żadnych, zbędnych ozdobników i upiększaczy. Wydaje się być prosty, obojętny i chłodny jak Norwegia. Dzięki tej prostocie opowieść jest rzeczywista.  Odnosi się wrażenie, że Autorka relacjonuje nam wydarzenia prawdziwe a bohaterowie są autentyczni. Ragde porusza trudne tematy dotyczące człowieka. Z wielkim szacunkiem i atencją traktuje inność, starość, śmierć. Moment pokazujący z jakim poważaniem Norwegowie odnoszą się do swojej flagi i państwowości był niezwykle budujący i godny pozazdroszczenia.
Nie wiem, czy jeszcze spotkam sie z rodziną Neshov...

nextdooralice | 2018-10-08

Piękno i smutek i kiedy będzie następny tom? A może nie będzie? Piąty tom sagi o Neshov kontynuuje tradycję wybitnej prozy Anne B. Ragde, która w prostych słowach potrafi opisywać w tak magicznym i przejmującym do szpiku kości stylu zwykłe chwile codziennego życia, głębię ludzkich relacji i odcienie emocji w rodzinie i w pracy, w życiu po prostu. Z ulgą obserwuje się przemianę - stabilizację dziedziczki Neshov- Torunn w szczęśliwą kobietę w branży pogrzebowej, z zaciekawieniem czyta się o pomysłach Erlenda i Krumme na willę, rewolucje budowlane i dietę, rewolucje kuchenne. Jak zawsze, najbliżej do serca przypadają mi chwile z Magrido i Tormodem, którzy opowiadając o swoich nierzadko bolesnych wspomnieniach czy trudnych przemyśleniach doskonale oddają dziejową powtarzalność historii - uniwersalizm w każdym wersie powieści. Jest nie tylko sentymentalnie i wzruszająco, ale dzieje się, akcja pod koniec zaskakuje w bardzo nieoczekiwany sposób, ale zostawiam to każdemu czytelnikowi do...

Maromira | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Rozrasta się ta saga rodziny Neshov. Po trzecim i czwartym tomie fabuła wskazywała na zakończenie historii, jednak ku zaskoczeniu wielu pojawiały się części następne. Wydanie „Kochanków” czyli piątej już odsłony losów rodu Neshov. Na szczęście, jak zwykle jest świetnie.

Życie rodziny toczy się dalej. Torunn doprowadza do porządku odziedziczone gospodarstwo, jednocześnie zaś wprawia się w pracę w biurze pogrzebowym wujka Margrida, Erlend i Krumme remontują swoją willę, zaś Tormod spokojnie spędza czas w domu opieki, nareszcie będąc szczęśliwy.

Zdawać by się mogło, że wreszcie bohaterowie dotarli do szczęśliwego finału, że po tych wszystkich rodzinnych perypetiach i niesnaskach wreszcie odnaleźli spokój, a czytelnik będzie obserwował te ostatnie korekty i zmiany, by zamknąć jakiś rozdział za sobą. I w pewnym sensie rzeczywiście tak jest, a przynajmniej jeśli chodzi o większość bohaterów. Wujostwo i Torunn uporało się ze swoimi problemami, osiągnęło jakąś życiową stabilizację,...

Kasia | 2018-11-16

Nie przypuszczałam, że powrót w znane mi progi domu rodziny Neshov będzie tak fantastyczny. „Kochankowie” są piątą częścią sagi, która w ubiegłym roku skradła moje serce. Pierwotnie miały powstać trzy części. Potem pojawiła się czwarta i jakież było moje zaskoczenia, kiedy dowiedziałam się, że w tym roku zostanie wydana kolejna część. I wiecie co? Jak dla mnie autorka mogłaby pisać kolejne, bo już pierwsze zdania książki uświadomiły mi jak bardzo tęskniłam za każdym z członków rodziny.

Torunn udowadnia przede wszystkim sobie, że jest silną, niezależną kobietą potrafiącą podźwignąć podupadające rodzinne gospodarstwo. Jej zaradność, pracowitość i wyczucie smaku sprawiają, że każdy kto przekroczy próg domu rozpływa się w zachwycie. Nie jest superbohaterką, ale człowiekiem, który konsekwentnie realizuje zamierzone cele.

Tormod znajduje bezpieczną przystań w domu opieki. Do tego stopnia odizolował się od świata, że nie chce go opuszczać, nieczuły na zaproszenia wnuczki.

Margido nadal...

Pablos | 2018-12-10
Na półkach: [2018], Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Początkowo byłem przekonany, że opowieść o rodzinie z Neshov jest trylogią. Stąd tom czwarty przyjąłem z mieszanymi uczuciami, wydawał mi się zbyt pełen nadziei, zbyt radosny jak na klimat, jaki oryginalnie mnie porwał podczas lektury trzech pierwszych epizodów. A tu proszę: jest i tom piąty. I jakby pokazuje połączenie dwóch światów z poprzedników: jest miejsce zarówno na nadzieję, jak i na szlag prosto w twarz.

Dalsze losy bohaterów, których już znamy zawsze są ciekawe, o czym pisarze wiedzą, często kolejne tomy większych cyklów pisząc bez aż takiego zaangażowania, jakie wypada włożyć w rzecz zupełnie nową, dla czytelnika nieznaną. Z przyjemnością jednak muszę stwierdzić, że moim skromnym zdaniem tym razem Anne B. Ragde (w przeciwieństwie do “Zawsze jest przebaczenie”) tej zasady nie zastosowała, i to, co na nas czeka w historii Torunn, Tormuda, Margida, Erlanda i ich bliskich, będzie w stanie zwalić z nóg.

Senna atmosfera prostej historii o życiu i codzienności senną się...

Przeczytana: 17 października 2018

„Był przyzwyczajony do nieprzewidywalności, a ze śmierci się utrzymywał, jego praca polegała na doprowadzaniu spraw do porządku po jej nadejściu, na wygładzeniu jej oblicza i przyozdobieniu go kwiatami i świecami, zadbaniu o to, aby nie pozostały po niej żadne zbędne ślady.”
Przez pierwszy tom tej sagi ciężko było mi się przegryźć, drugi ogromnie mnie przygnębił, trzeci pochłonął, a czwarty zachwycił. Sama nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po piątym, ostatnim tomie tego cyklu. Całość z pewnością wyróżnia prosty język i styl, w którym treść jest ważniejsza od formy. Autorka przez krótkie, jasne sformułowania buduje o wiele bardziej niesamowity klimat, niż ci, co w nadmiarze używają barwnych i kwiecistych opisów. „Saga rodziny Neshov” to ponadczasowa historia o życiu i śmierci, o miłości i gniewie, o winach i wybaczaniu. „Kochankowie” są lekko gorzką w smaku, ale niezbędną dla całości wisienką na torcie. A cykl Anne B. Ragde to prawdziwa uczta czytelnicza.

Bohaterami...

mieszka | 2018-10-22
Przeczytana: 20 października 2018

Saga się rozrasta i już mnie nie cieszy. Były ciekawe tematy: dziwne stosunki i tajemnice rodzinne, homoseksualizm, sprawy spadkowe, samobójstw i śmierć oraz branża pogrzebowa. Jednak teraz, po 5 tomie, widzę, że czytałam tę sagę tylko dla fabuły. Teraz totalnie zmierziło mnie słabe tłumaczenie (pierwszy i piaty tom mnie pod tym względem załamał).