Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Ziemia kłamstw

Tłumaczenie: Ewa M. Bilińska
Cykl: Saga rodziny Neshov (tom 1) | Seria: Arcydzieła literatury norweskiej
Wydawnictwo: Smak Słowa
Berlinerpoplene
Ag2S

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim.

Tor jako jedyny z całej trójki ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.

Ziemia kłamstw to powieść o próbie szukania swoich korzeni, pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

W 2004 roku Anne B. Ragde otrzymała za tę powieść nagrodę literacką Riksmålsforbundets.

Książka została także uznana przez czasopismo „VG” za najlepszą norweską powieść dekady 1999–2009.

Ziemia kłamstw została uhonorowana w 2004 roku Norwegian Language Prize oraz Booksellers’ Prize.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Perzka | 2015-01-18
Przeczytana: 09 stycznia 2015

„Norwegowie siedzą i gapią się na biedę i w samozadowoleniu cieszą się swym umiarkowaniem, wstydzą się głośno śmiać... Wstydzą się radować ze wszystkiego co wnosi w życie troszkę przepychu i przyjemności”

Czy Norwegowie to wielcy pesymiści, gbury i smutasy?

Anne B. Ragde wprowadza czytelnika powoli w mroczny, tajemniczy klimat małej wioski norweskiej Byneset niedaleko Trondheim. Zaczyna swą powieść tragiczną śmiercią 17-latka, mieszkańca owej miejscowości. Dlaczego nastolatek trykający życiem, mający piękne hobby jakim było fotografowanie ptaków nagle targnął się na swoje życie?
Takie pytanie zaraz zrodziło się w mojej głowie, ale szybko okazało się, że nie ten wątek stanowi główną treść książki i nie będzie to kryminał, ale przepiękna powieść obyczajowa.
Treścią dzieła jest rodzina Neshow wraz ze swym bagażem życiowym, sekretami, pretensjami i podupadającym gospodarstwem. Trzech braci diametralnie różnych, starsza schorowana matka i milczący ojciec.
Najstarszy brat Tor,...

teri | 2014-05-05
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Warta polecenia,swietna trylogia o rodzinie Neshov.Niesamowity klimat tej ksiazki przeniosl mnie do zimnej Norwegii.Nie znajdziecie w niej ciepla,tylko chlod relacji rodzinnych.Duzo tajemnic,niedomowien,oczekiwan i winy.Jednak jest na swoj sposob piekna i wzruszajaca.Mnie zauroczyla.Wszystkie trzy czesci sa rewelacyjne.Trzeba dodac,ze rowniez pieknie wydane.Polecam!!!Stupenda....

Anna | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

Uwielbiam literaturę skandynawską, zwłaszcza powieści obyczajowe, rodzinne sagi, choć również inne gatunki literackie nie są do pogardzenia.
Książki z cyklu "Saga rodziny Neshov" od dłuższego czasu czekały na swoją kolejkę i wreszcie sięgnęłam do pierwszej z nich; szkoda że tak późno.

Niewielka norweska osada Byneset, niedaleko Trondheim. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia po wylewie trafia do szpitala Anna Neshov, nestorka rodu. Mieszkający z nią syn Tor powiadamia o tym swego brata - Margido, prowadzącego miejscową firmę pogrzebową, a ten Erlenda, najmłodszego brata, od 20 lat mieszkającego w Kopenhadze. Tor, z pewnymi obawami, o stanie swej matki informuje także swoją córkę, z którą praktycznie nic go nie wiąże, poza kilkoma telefonicznymi rozmowami.

Zaistniała sytuacja zmusza niejako obcych niemal sobie członków rodziny do spotkania się w szpitalu i rodzinnym domu. Te kilka dni od śmierci Anny do jej pogrzebu to niesamowite spiętrzenie emocji; to uzewnętrznianie dawnych, a...

boziaczek | 2015-07-20

"Ziemia Kłamstw" to niezwykła książka. Niesamowicie poruszająca historia rodziny, a właściwie trzech braci, którzy spotykają się po wielu latach przy łóżku umierającej matki. Stare niezabliźnione rany, emocje głęboko tłumione, żal oraz szereg pytań, a wszystko okraszone tym niesamowitym stylem p. Anne B. Ragde.
A jest to styl niebanalny. Tą opowieść się smakuje jak wyborne danie w najlepszej restauracji. Jestem urzeczona. Nie ma tu barwnych, kwiecistych opisów, wszystko tu jest rzeczowe, surowe, bez zbędnych ozdobników tak jak trudne wiejskie życie. Mimo, że akcja jest niespieszna, nie można się nudzić. Ta książka niesie w sobie tyle pokładu emocji, że ciężko jest się oderwać. A to dopiero pierwsza część.
Polecam, zdecydowanie trzeba przeczytać!

Izabela Pycio | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

"(Norwegowie) ...siedzą, gapiąc się na biedę, i w samozadowoleniu cieszą się swoim umiarkowaniem, wstydzą się głośno śmiać, wstydzą się radować z dobrego jedzenia i ze wszystkiego, co wnosi w życie trochę przepychu i przyjemności.”

Książka bardzo mi się spodobała, niesamowicie wciągnęła, dostarczyła intensywnych emocji w głęboki, wnikliwy i długo wybrzmiewający sposób. Przeżywałam ją mocno i z wielką satysfakcją. Wspaniale było podążać za wciągającą fabułą, podaną w pięknym i ujmującym stylu, wspartym ogromną wrażliwością, wyczuciem, delikatnością, i jakby na przekór smutnym barwom życia członków rodziny Neshov, również nadzieją, optymizmem i wyważonym humorem. Oczarowały mnie dialogi, autorka wiele odsłania z norweskiej obyczajowości, surowego społecznego klimatu, zwykłej i uniwersalnej ludzkiej mądrości. Sugestywne opisywanie odczuć i myśli bohaterów, jednak pozostawienie również mgiełki skrytości i zagadkowości otulających poszczególne osoby.

Postaci rewelacyjnie...

Anika | 2013-05-27
Przeczytana: 10 maja 2013

Książka posiada specyficzny, skandynawski klimat, jest mroczna i trochę depresyjna. Przy tym bardzo realistyczna. Autorka umiejętnie buduje napięcie i tworzy świetne portrety psychologiczne bohaterów. Z wielką starannością, wręcz drobiazgowością opisuje codzienne czynności poszczególnych postaci. Wbrew pozorom opisy te nie nużą,a są w moim odczuciu zaletą powieści. Ta smutna, ale zarazem bardzo prawdziwa opowieść spodobała mi się. Z przyjemnością przeczytam kolejne części sagi: "Raki pustelniki" i " Na pastwiska zielone".

Ag2S | 2011-03-25
Przeczytana: 24 marca 2011

Wspaniała, niezwykle głęboka i ujmująca.
Jestem nią oczarowana!
Piękna okładka, książka starannie wydana.
Po prostu Perełka!

Historia toksycznej rodziny zagubionej w swoich uczuciach, której życie owiane jest tajemnicą, pełne niedomówień i bólu. Perfekcyjnie ukazane portrety psychologiczne bohaterów, oszczędny język doskonale wpasowuje się w mroźny, surowy klimat małego miasteczka.

Gorąco polecam i czekam z niecierpliwością na kolejne książki Autorki.

allison | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 19 maja 2013

Od dawna przymierzałam się do przeczytania tej powieści, więc gdy dostałam ją od przyjaciółki i jej córki, od razu zabrałam się za lekturę.
Początkowo miałam wrażeni chaosu, ale to zapewne dlatego, że usilnie próbowałam od pierwszych stron powiązać prolog z treścią rozdziałów. Gdy z tego zrezygnowałam i dałam się ponieść opowieści, lektura od razu nabrała tempa, chociaż nie jest to historia pełna zwrotów akcji.

Wciągające i intrygujące okazały się perypetie rodziny umierającej Anny, wzajemne relacje między braćmi, między najstarszym potomkiem i jego córką oraz leciwym i nieporadnym ojcem... Ukoronowaniem tych skomplikowanych stosunków okazuje się niezwykle zaskakujące zakończenie, które zachęca do sięgnięcia po kolejne części sagi.

Autorka nie boi się trudnych tematów. Przekonująco pisze o samotności, odrzuceniu, homoseksualizmie, nietolerancji, o kontraście między życiem w miejskich aglomeracjach i na biednej prowincji, której mieszkańcy ledwie wiążą koniec z końcem, od...

Ta powieść to pierwszy tom trylogii o rodzinie Neshov . Późno w noc kończyłam tą pierwszą część i całe szczęście iż drugą miałam tuż obok na półce i mogłam ją zaraz zacząć czytać . Bo po pierwszej poczułam się jak narkoman na głodzie , który natychmiast musi zacząć czytać kolejną . Nie wiem co jest takiego w tej książce , bo przecież to tylko opis życia zwyczajnej rodziny. Takich rodzin pewnie jest całkiem sporo jeszcze wciąż i to wcale nie koniecznie w dalekiej zimnej Norwegii . Nie wiem jak to się autorce udało , ale klimat tej powieści jest wręcz niesamowity . Nie da się opowiedzieć , trzeba go po prostu poczuć , czytając . Można powiedzieć że zaczyna się jak kryminał , oto pierwsze słowa (poza prologiem) dotyczą nieboszczyka , a ściślej mówiąc , młodego chłopaka samobójcy . Tym młodym człowiekiem zajmuje się jeden z braci Neshov . Margido , bo o nim tu mowa prowadzi mały ale bardzo profesjonalny zakład pogrzebowy , ponad 10 lat nie był w rodzinnym domu . Drugi z braci , Erlend...

Miss_Jacobs | 2010-08-29

Wielu z Was w tym i mnie zdarza się kupować czy też wypożyczać książki będąc zauroczonym okładka. Czasem zdarza się, że owa okładka reprezentuje wszystko to, co znajduje się w środku. Tak się stało w przypadku „ Ziemi kłamstw” Anne B. Ragde. Jest tajemnicza, minimalistyczna, urzekająca, budzi jakąś niepewność.
Jak możecie się domyślić z tej wskazówki, jednym z wielu wątków tejże powieści jest małomiasteczkowość. Wszyscy się znają, wszystko o sobie wiedzą – te dobre i te złe rzeczy. Nie można nic ukryć, nie można ustrzec się od plotek. Akcja rozgrywa się w miejscu, gdzie syn gej jest powodem do wstydu. Uśmierca się, więc go w swoim sercu, albo on sam robi to ze swoim ciałem nie czekając na reakcję. Homoseksualista... Słowo wypowiadane szeptem, „przypadłość” będąca tajemnicą poliszynela.
Pisarka pokazuje obie drogi. Samobójstwo jako akt wyzwolenia z cierpienia, poniżania, wyśmiewania. Świat, gdzie pocieszeniem według sąsiadów są pozostałe dzieci, te „lepsze”.
Jest też te drugie...