Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Zawsze jest przebaczenie

Cykl: Saga rodziny Neshov (tom 4) | Seria: Arcydzieła literatury norweskiej
Wydawnictwo: Smak Słowa
Alltid tilgivelse
malena

Powrót po latach, czwarty tom sagi o rodzinie Neshov Zawsze jest przebaczenie w zaskakujący sposób zaprasza nas do śledzenia losów bohaterów poprzednich tomów: Ziemi kłamstw, Raków pustelników i Na pastwiska zielone. Minęły trzy lata od kiedy Torunn opuściła Neshov, by szukać schronienia u Christera w lesie poza Oslo. Erlend i Krumme zostali zabieganymi ojcami z nowymi, znakomitymi widokami...

Minęły trzy lata od kiedy Torunn opuściła Neshov, by szukać schronienia u Christera w lesie poza Oslo. Erlend i Krumme zostali zabieganymi ojcami z nowymi, znakomitymi widokami na przyszłość w Kopenhadze. Jednak znając życie – nie ma nic za darmo. Margido pojednał się ze swoim Bogiem, ale musi jednocześnie ponieść konsekwencje tego, że nowe czasy nastały także w branży pogrzebowej. Torunn skończyła czterdzieści lat i zaczęła dostrzegać, że nie ma dla niej przyszłości u notorycznie niewiernego kierowcy psich zaprzęgów. Ale jak potoczy się jej dalsze życie? Czy może liczyć na przebaczenie za zdradę rodziny Neshov?
Zawsze jest przebaczenie jest czwartą książką w serii, której wcześniejsze tomy to: „Ziemia kłamstw”, „Raki pustelniki” i „Na pastwiska zielone”. W tej uczcie czytelniczej Anne B. Ragde w końcu powraca do Neshov.

źródło opisu: Smak Słowa, 2017

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,40,pl,zawsze_jest_przebaczenie.html

Anna | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

"Wszyscy /.../ traktowali ją jak jakiegoś swojego pieprzonego zakładnika, mającego zapewnić im wygodę, wszyscy traktowali ją jako gwaranta własnych planów.
Nawet niewierność jest lepsza niż bycie elementem wyposażenia wnętrza."

Do rodziny Neshov powracamy po upływie blisko czterech latach. Erlend, jego partner i ich bliskie przyjaciółki lesbijki zostają rodzicami trójki dzieci. Margido nadal całkowicie poświęca się pracy w swojej firmie pogrzebowej, często wspominając Torunn i mając wyrzuty sumienia, że nie potrafił jej wesprzeć, że nie poświęcał jej zbyt wiele czasu. Gospodarstwo rodzinne, którego faktyczną dziedziczką jest Torunn, nie zostało sprzedane i powoli chyli się ku upadkowi.

Torunn po nagłym opuszczeniu Byneset, powróciła do swego byłego wybranka Christer'a, lecz z biegiem czasu zrozumiała, że nie ma z nim dla niej przyszłości. Podczas podróży z Oslo na północ kraju, na wyścigi psich zaprzęgów, podejmuje spontaniczną decyzję zatrzymania się w Trondheim, gdzie...

Izabela Pycio | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

"Ludzkie życia i niezliczone losy, dobre i złe dni, nadzieja i oczekiwania, kupony lotto i rachunki, narodziny i zgony, wszyscy ci obcy ludzie śpiący pod swoimi kołdrami, skonfrontowane z życiem ciała i marzenia, w podróży ku nowemu dniowi."

Finałowy czwarty tom sagi, napisany dziewięć lat po trzecim, nie zrobił na mnie już tak intensywnego wrażenia jak poprzednie. Niewątpliwie przyjemnie się go czytało, jednak smak niepokoju i zawieszenia losów kluczowych postaci, coś co niesamowicie przykuwało uwagę, jakby już nieco zostało wyczerpane i rozmyte.

Niejako dla kontrastu smutnego i przygnębiającego klimatu w poprzedniej odsłonie cyklu, ostatni tom to mieszanka pozytywnych i pomyślnych odczuć. Tytułowe przebaczenie odgrywa wiodącą rolę, bohaterowie zaczynają odnajdywać wewnętrzny spokój i ukojenie, oddalają się od myśli o zdradzie i rozczarowaniu. Ciekawie było przyglądać się ich metamorfozie, zrozumieniu siebie, wyznaczeniu życiowych celów, zdobyciu odwagi na podążanie śladami...

Kokos | 2018-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Przypadkiem dowiedziałam się, że autorka postanowiła po latach napisać kolejny tom Sagi Rodziny Neshov. Byłam bardzo ciekawa, jak to wypadnie po takim czasie i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. Z pierwszych trzech tomów każdy kolejny był według mnie gorszy, ale czwarty podnosi poprzeczkę znowu w górę. Wprawdzie część wątków, zwłaszcza dotyczących Torunn, jest przewidywalnych i nie ma tu zbyt wielu zaskoczeń, a jednak czytało się dobrze. W ogóle fabuła nie jest nie wiadomo jak porywająca (a w każdym razie nie ma tu dużo akcji czy niespodziewanych wydarzeń), niemniej styl autorki, sprawnie prowadzona narracja, sprawiają, że książka mi się podobała. Jest to według mnie jeden z nielicznych przypadków, kiedy dopisywany po latach kolejny tom serii nie sprawia wrażenie odgrzewanego kotleta, lecz przynosi prawdziwą radość z czytania. Nic wybitnego, ale w sam raz na zimowy wieczór pod kocykiem.

boziaczek | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Zakończenie sagi opowiadającej o rodzinie Neshov "Zawsze jest przebaczenie" to kawałek dobrej literatury. Czyta się świetnie. Mimo, że brakowało mi tutaj tej pełnej napięcia, pasjonującej atmosfery z poprzednich tomów, to cieszę się niezmiernie, że miałam okazję jeszcze raz spotkać się z rodziną Neshov.
Anne B. Radge posiada niezwykły talent operowania słowem w sposób plastyczny i prawdziwy. Mamy tu bohaterów z krwi i kości, nie tylko czarno-białych, targanych emocjami i poszukujących swojego miejsca na ziemi.
Szczerze polecam!

Katula | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Przez pierwszych kilkadziesiąt stron po prostu się męczyłam i za żadne skarby nie mogłam sobie przypomnieć, jakim cudem trzy pierwsze tomy zachwyciły mnie tak bardzo...
Dlatego nie lubię opowieści pisanych na raty, a tak o sadze, której trzy pierwsze tomy powstały dużo wcześniej, niż czwarty, można napisać.....
Zbyt mało pamiętałam.....
Z biegiem czasu i z upływem stron, nie żeby mi się coś więcej przypomniało, oj nie, ale przestało mi to przeszkadzać...
Kończyłam zachwycona z mocnym postanowieniem, że jutro z biblioteki wezmę raz jeszcze pierwsze trzy...
Dla wielbicieli dobrej literatury obyczajowej i Norwegii, aczkolwiek postacie i wydarzenia mogłyby się toczyć gdziekolwiek na świecie.
Zdecydowanie jestem zachwycona, zdecydowanie polecam i zdecydowanie żądam kolejnego tomu, bylebym nie musiała znowu czekać tak długo :)

Anna | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Ponowna uczta czytelnicza :) Zróżnicowane środowiska bohaterów czynią powieść kolejnym, pięknym spotkaniem... Polecam

Słońce powoli przebiło się przez tabuny czarnych chmur. Wiatr z nad fiordu omiótł solą okna. Drobinki piasku skrzypią pod gołymi stopami. A gospodarstwo Neshov emanuje nową, pozytywną energią. Odmienionej dziedziczki Torunn.
Ojcowie, wbrew pierwotnym obawom, bardzo dobrze odnaleźli się w nowej roli. W końcu trójka dzieci, to nie lada wyzwanie. Jednak nic więcej nie zdradzę, gdyż Radge ma jeszcze dużo do opowiedzenia o losach tej wciąż niepewnej rodziny.
Pierwsze decyzje zostały już podjęte. Odwrotu nie będzie. Powieść dosłownie połyka się w całości. Smakuje sosem z krewetkami, gotowaną marchewką, domową pizzą. Koniakiem oraz piwem. Czy będzie sielsko? Jeszcze tylko miesiąc! 'Jakoś' wytrzymam do premiery 5-ej już części sagi rodziny Neshov.

mieszka | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Wczytałam sie w losy rodziny Neshov gdzie w połowie 1 tomu. Jak już w miarę polubiłam drobiazgowość opisów autorki to zaciekawił mnie świat gospodarstwa i hodowli świń Tora, świat trumień i pogrzebów Margida, świat disignerski Erlenda, świat ich matki Anny, świat córki Tora - Torunn i tajemnicę wuja - dziadka.
Po trudnym początku czytało się dobrze i z ciekawością co do dalszych losów bohaterów. W sumie mogłoby się skończyć na 3 tomie. Tom 4 to jakby osadzenie, podsumowanie - tak chyba miało być. Nie spodziewałam się 5 części - a jednak jest.

Beata | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Torunn opuściła jednak Neshov. Minęły trzy lata. Erlend i Krumme zostają ojcami trojga dzieci. W tej części bliżej poznajemy trzeciego z braci, Margido, który prowadzi zakład pogrzebowy. Senior rodu, Tormod przebywa w domu spokojnej starości i jest w końcu szczęśliwy. Torunn w końcu podejmuje decyzje, co robić dalej ze swoim życiem, Erland szaleje jako ojciec, Margido też odnajduje spokój. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Pablos | 2018-01-02
Na półkach: [2018], Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Gdy kończyłem lekturę trylogii z Neshov pozwoliłem sobie na stwierdzenie, że w życiu nie ma happy endów, rozwiązania problemów nie spadają z nieba, ot tak. Zakończenie książki “Na pastwiska zielone” bowiem doskonale o tym fakcie nam uświadamia; jest jak sarkastyczny śmiech cynika obserwującego nadzieję prostego człowieka, wierzącego, że ciężką pracą i uczciwością kiedyś, i on sam, ten, tego… Krótko mówiąc: zakończenie mi pasowało. Było boleśnie rzeczywiste.

I teraz jestem w kropce, by nie powiedzieć, że wręcz w martwym punkcie. Czy Autorka kończąc tom trzeci planowała powrót i przygotowanie tomu czwartego? Nie wiem, i cokolwiek by nie powiedziała, i tak nie uwierzę, wiadomo, mówi się byle co, by książkę wypromować. A czytelnicy jak pelikany łykający wydawniczy PR na nic innego nie zasługują. Mimo to, pytania pozostają: skąd wynika kilka lat odstępu między publikacjami tomów trzeciego i czwartego? Czy jest tu jakiś sens i plan, czy jedynie pragnienie pieniędzy?

Ja nie będę taki...