Dzikuska. Historia miłości

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antykwariat polskiego romansu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ex Libris
83-89913-38-0
Paula

Inne wydania

Tytułowa Dzikuska to Ita Kruszyńska, zaniedbane, najmłodsze dziecko ziemianina z polskich kresów, który po śmierci żony całkowicie poświęcił się pracy. Antek, jeden z braci Ity, prosi o pomoc w ucywilizowaniu siostry Witolda Leskiego, młodego malarza znad Wisły. Pannie wcale nie podoba się ten pomysł: rzuca w belfra szyszkami, wybija mu szybę w pokoju, chlapie mu ubranie atramentem, podkłada jeża do jego łóżka, a nawet próbuje go utopić.

ardnaskela | 2015-08-07

Jest to historia obyczajowo- miłosna w stylu vintage, dzieje się z tego co pamiętam we wczesnych latach dwudziestych.
Książka ta ma wielki urok. Dzisiaj się już tak nie pisze, a szkoda. Mam do tej pozycji wielki sentyment.
Historia jest mocno osadzona w realiach epoki i pokazuje nam jak zmieniła się rola i pozycja kobiety przez prawie sto lat.
Dzikuska ma wielki urok.
Szczerze polecam.

Noemi | 2012-12-03

Kilka miesięcy temu przypomniałam sobie o tym, że czytałam ją jako nastolatka i postanowiłam zrobić sobie króciutką przerwę (tak na jeden wieczór) od typowych dla siebie książek. I rzeczywiście, trochę odpoczęłam, trochę przypomniałam sobie szczenięcych czasów i nadal mam pewien sentyment do tej książki. Jest prosta, przewidywalna, niezbyt odkrywcza, ale jednocześnie urocza. Napisana jest tak jakoś ciepło, nieco naiwnie (ale w rozczulający sposób), w stylu odległym mdłym, głupim lub bezsensownie wyuzdanym romansidłom, o których się obecnie słyszy. Kiedy myślę o tej powiastce, kojarzy mi się jedno słowo - "retro". Ma ona jakiś smak, którego już nie da się znaleźć między literami współczesnych książek. Już chyba wiem - to jest po prostu ta słodka beztroska i życzliwość, jakiej obecnie nie spotyka się prawie ani w życiu, ani w książkach.

Książkę czytałam kilka lat temu, ale pamiętam jak dziś, że spędziłam z nią jedno popołudnie. Miła i lekka. Polecam

Kachusek | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Chociaż przewidywalna i trochę infantylna, to ma w sobie masę uroku :) Czyta się lekko i dość przyjemna to opowieść. Zmiana "dzikuski" w grzeczną panienkę rozwija się powoli i towarzyszą temu różne zawirowania. Ale zakończenie jest jak najbardziej na miarę miłosnej historii :)

anettaja | 2014-01-20

Fajna książeczka, bardzo lekka i naiwna. Taki promyk i odskocznia w szare dni. Pok koniec książeczki człowiek ma już dość zachwytów nad cudownym naturalnym dzieckiem Idusią, ale przypomina się list dojrzałej już autorki umieszczony na wstępie książki. Po prostu piękny dojrzały i głęboki, w którym przeprasza za swoje lekkie dzieło "dzikuskę", pisząc że jest to wybryk młodości i tak należy ją traktować. Zresztą autorka szczerze uprzedza i przeprasza za swoje zbyt lekkie dzieło.
Dlatego nie sposób nie polubić pani Ireny Zarzyckiej i jej książki.

ira | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 1990 rok

Urocza, nieco naiwna historia z klasyczną słodką bohaterką, demoniczną diwą i szlachetnym młodzianem pośrodku.
Czytana wielokrotnie od czasów wczesnej młodości, stale budzi gamę ciepłych uczuć. :)

Agnieszka | 2013-01-11

Jedna z książek do której wracam z niesłabnącym sentymentem.
Lekka, dowcipna, przyjemna książeczka do przeczytania w jeden wieczór.

Agnieszka | 2015-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Tak naprawdę przeczytałam Dzikuskę daaaaaawno temu i jeździła ze mną na każde wakacje. Jak miło było po wielu latach wrócić do tej pozycji! Jest niesamowita! Oczywiście historia miłości ale jakże piękna, niewinna, subtelna. Na tak niewielu stronach (nie potrzeba, jak obecnie, aż trzech tomów)tak piękna opowieść przepełniona emocjami. Polecam gorąco wszystkim

Angelika Kurek | 2016-07-25

Miłosna klasyka - taka trochę księżniczka w wieży i rycerz na białym koniu tylko w ok 1920 roku
Ona - młoda i zbuntowana, z dobrego domu.
On - nieco starszy, wykształcony, przystojny.
On przybywa ją "oswoić", tylko tak delikatnie i powoli.

Czyta się lekko i przyjemnie, pozostawia nadzieję, że każda z nas zostanie kiedyś uratowana przez takiego księcia.
Typowe babskie romasidło :)

ardnaskela | 2015-01-13

Ta książeczka (jest krótka) ma niepowtarzalną atmosferę świata którego już nie ma. Niezywkle sympatyczna! Gorąco polecam!