Królewski lot

Irena Zarzycka Wydawnictwo: Astrum literatura piękna
Astrum
1992-01-01
1992-01-01

Międzywojenna powieść obyczajowa i romans.
Twórczość autorki w tamtym okresie cieszyła się ogromną popularnością, wręcz uwielbieniem odbiorców, jednocześnie zdecydowanie słabo oceniana przez krytykę literacką. Jej pełne słodyczy, radości, pochwały życia i pewnej niefrasobliwości romanse zyskały miano literatury karmelkowej. Jednak w perspektywie czasu oprócz walorów rozrywkowych można dostrzec w nich aspekt socjologiczny, odkrywają one fragment pejzażu społecznego sprzed stulecia.
"Królewski lot" z 1933r., którego kontynuacją jest "Wieczna młodość" wydana w tym samym roku, opowiada historię dorastającej, tryskającej radością dziewczyny. Witalność i niezachwiany optymizm bohaterki przyciągają do niej ludzi, a w tym oczarowanych nią "konkorentów". Jej wewnętrzna promienność ujawnia się nie tylko w postaci talentu poetyckiego, ale też potrzeby odnalezienia prawdziwej miłości, a więc podejmowania samodzielnych decyzji i podążania własną drogą. W ten sposób bohaterka przeobraża się w niezależną kobietę, która nie daje się ograniczać ówczesnej obyczajowości. Nie poddaje się woli matki i naciskom do zawarcia zaaranżowanego małżeństwa. Wyrusza w świat ku swojemu szczęśliwemu przeznaczeniu, co jakiś czas pozostawiając za sobą czyjeś złamane serce.
Książka jest pełna uczuć, sentymentalizmu, wzruszeń. Zawiera także barwne opisy przyrody. Dialogi urozmaicone specyficznym humorem. Język bogaty w zdrobnienia, które często użyte dają efekt przesłodzenia. Jednakże przyczyniają się również do budowania niepowtarzalnego klimatu całej opowieści.

Międzywojenna powieść obyczajowa i romans.

Nie spodziewałam się tak wyjątkowej książki. Wpadła mi w ręce całkiem przypadkiem, ale porwała mnie już od pierwszej strony. Niesamowita, piękna i przede wszystkim wzruszająca opowieść. Może okładka niezbyt wpadająca w oko, ale na prawdę warto po nią sięgnąć.

Jedna z najlepszych, starszych książek jakie czytałam! NIESAMOWITA!

Jedna z najlepszych, starszych książek jakie czytałam! NIESAMOWITA!

• Romans
  • Literatura piękna