Magiczny nóż

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Mroczne materie (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
His Darks Materials book 2. The Subtle Knife
mroczne, materie, magiczny, nóż

Will Parry pragnie rozwiązać zagadkę zaginięcia swojego ojca. Przypadkiem znajduje przejście do świata równoległego pięknego opuszczonego miasta Cittrgaze, gdzie spotyka Lyrę. Na pozór spokojne miasto zamieszkują osobliwe widma...

AuroraBorealis | 2016-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2016

Drugi tom z serii "Mroczne materie" wprowadza nie tylko Lyrę wraz z jej dajmonem Panem, ale również czytelników w tzw. "nasz świat". Tutaj nasza bohaterka spotyka Willa Parry’ego - równolatka, który poszukuje swojego zaginionego ojca - badacza naukowego. Ich tropem podążają bezwzględni prześladowcy chcący zdobyć to co posiada chłopiec – pewną zieloną teczkę, która stanowi klucz do odgadnięcia zagadki niespodziewanego zniknięcia jego ojca.

Czy Lyra i Will dogadają się i będą współpracować ze sobą? Czym okaże się być magiczny nóż i jakie ma właściwości? Czy Serafina Pekkala – czarownica ze świata Lyry zdoła jej pomóc? Kim okaże się być szaman Jopari, którego również poszukuje areonauta Lee Scoresby? Czy dr. Malone odkryje istotę Pyłu?

Wszystkiego dowiecie się, gdy sięgniecie po ten tom.

Kiedy przemęczycie już nudnawy początek, dalej będzie sporo lepiej, ponieważ akcja dopiero nabiera tempa. Tym razem spotkamy tu ponownie czarownice walczące za pomocą łuków niczym Amazonki;...

Po „Złotym Kompasie” z chęcią sięgnęłam po drugą część. Byłam niezmiernie ciekawa, jak wyszła autorowi kontynuacja, jak poprowadził przygody młodej dziewczynki- Lyry.

Jeśli chodzi o glówną bohaterkę to jej postać ulega tu przemianie wewnętrznej. Zaczyna zmieniać swoja postawę, dojrzewać. Bardzo mi się to podoba.

Pullman w „Magicznym nożu” przedstawia nam postać Willa, który staje sie przyjacielem Lyry. Bardzo tego chłopca polubiłam- za odwagę, troskę wobec swojej matki i waleczność.

Początkowo książka mnie nie wciągneła. Ale to może, dlatego że zaczęła ją czytać w okresie, gdzie miałam wiele spraw na głowie z związku z zakończeniem roku szkolnego i byłam przemęczona. Ale kiedy już to wszystko się skończyło i mogłam spokojnie spać wróciłam do tej powieści i tak mnie wciągneła, że skończyłam w jeden dzień.

Fabuła jest pełna przygód, zaskakująca dobrze prowadzona i wartka. Podoba mi się, że autor nie był cały czas przy postaci Lyry, ale przeskakiwał do innych miejsc, innych...

Morenka | 2012-04-30
Przeczytana: 2011 rok

Kocham tę trylogię :)

Katarzyna | 2018-10-03
Przeczytana: 02 października 2018

Niestety stwierdzam, że dla mnie pierwsza część była dużo lepsza.
Książka w dalszym ciągu jest bardzo dobrym utworem, jednak miałam wrażenie, że było w niej o wiele mniej tych rzeczy, za które pokochałam "Northern Lights". Niektóre z nich się oczywiście pojawiały, ale w dużo mniejszej ilości i to pozostawiało we mnie uczucie niedosytu. Na pewno brakowało mi tych fantastycznych niestandardowych pomysłów, na które co rusz natykałam się w pierwszym tomie. Ewentualnie występowały, ale nie wprawiały mnie w taki zachwyt jak wcześniejsze. Chciałabym też bardziej poczuć klimat miejsc, bo z tego co pamiętam to ładnie opisana była tylko noc na nadbrzeżu Ci'gazze na początku książki. Miałam również wrażenie, że bohaterowie stali się bardziej zerojedynkowi w kontekście dobra i zła. Wcześniej byli bardziej lub mniej szarzy, a teraz nastąpił jednoznaczny podział - jeśli ktoś jest przeciwko Lyrze, to jest zły.
Lektura nie wciągnęła mnie aż tak bardzo. Od pierwszej części nie mogłam się oderwać,...

Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeszcze lepsza niż pierwsza część.

Fairytale | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015 ❤
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Niestety jeszcze gorsza niż poprzednia część trylogii. Zmordowałam, nie przeczytałam. Książka baaaaardzo mnie nudziła. Jedynie dzięki postanowieniu, że wszystkie utwory czytam do końca, jakoś ją zmordowałam.
Chociaż nie była to dla mnie bardzo przyjemna lektura, zawsze trzeba szukać pozytywów. Odnalazłam wątek, który mnie zaciekawił. Niestety dotyczył postaci drugoplanowych (mianowicie Johna Parry`ego i Lee Scoresby`ego). Muszę przyznać, że z rumieńcami na policzkach starałam się rozgryźć zagadkę pochodzenia tajemniczego Stanislausa Graumanna.
Mam nadzieję, że Bursztynowa Luneta, jako finał trylogii, rozbudzi we mnie wiele emocji i zachwyci przebiegiem akcji, bym choć w części zmieniła zdanie na temat tej historii.

Halya Mocarna | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

"Magiczny nóż" to ciekawa, trzymająca w napięciu książka. Jestem pod wrażeniem pomysłowości i wyobraźni Pullmana, choć te aluzje do religii niekiedy mnie drażniły i tak uważam tę powieść za rewelacyjną. Przyjemnie spędziłam czas czytając ją, nawet się przy niej popłakałam co w moim przypadku nie jest częstym zjawiskiem. Pokochałam bohaterów, którzy w tej części wydają się bardziej wyraziści i im cały czas kibicowałam. No cóż...teraz trzeba się brać za finał tej wspaniałej przygody.

książek: 2065
agathe | 2011-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Udana kontynuacja - podobnie jak pierwsza część, jest pełna przygód, nagłych zwrotów akcji oraz nowych, intrygujących bohaterów. Z zainteresowaniem obserwowałam przemianę wewnętrzną Lyry oraz jej relacje z Willem, którego nie sposób było nie polubić.
Chociaż osobiście chyba jednak wolę pierwszą część, jako że świat Lyry jest moim ulubionym a i wyprawa na Północ także wydawała mi się bardziej fascynująca. Ale to tylko moje subiektywne odczucie, bo obiektywnie rzecz biorąc, myślę że nie można nic zarzucić drugiej części "Mrocznych materii".
No może poza tym, że na końcu znowu ryczałam jak bóbr. Nienawidzę, gdy w książce ktoś, kogo lubię, umiera :/ A jakby tego było mało, TA scena była tak melodramatyczna i rzewna, że mimo iż cały czas sobie powtarzałam: "Rany, on specjalnie to tak opisał żeby wszyscy płakali! Nie płacz, głupia, to tylko książka!", to nic nie pomagało... Kto już przeczytał ten wie o co chodzi ;)

paulaxx | 2012-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

"Magiczny nóż" zdecydowanie różni się od poprzedniego tomu z trylogii. Nie do końca w sensie negatywnym, chociaż w porównaniu ze "Złotym Kompasem" powieść ta wydaje się trochę nudnawa. Praktycznie przez całą książkę nic się nie dzieje, choć może przyzwyczaiłam się do wartkiej akcji przez pierwszy tom Mrocznych Materii. Tak czy inaczej, wydarzenia rozwinęły się dopiero pod koniec książki. Wtedy wszystko działo się tak szybko, że nawet nie zdążyłam pogodzić się z jedną informacją, kiedy dowiedziałam się czegoś jeszcze bardziej szokującego.

Nana | 2010-10-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Kontynuacja jednego z naprawdę dobrych dobrych książek fantasty. Tym razem poznajemy bardziej przyziemną strefę, bo bohaterem głównym oprócz Lyra'y jest Will - przedstawiciel "naszego świata".
Już nie pamiętam dobrze, która część mi się bardziej podobała 1 czy 2, ale obie przeczytałam bardzo szybko...