Magiczny nóż

Cykl: Mroczne materie (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
tłumaczenie
Ewa Wojtczak
His Darks Materials book 2. The Subtle Knife
mroczne, materie, magiczny, nóż

Inne wydania

Will Parry pragnie rozwiązać zagadkę zaginięcia swojego ojca. Przypadkiem znajduje przejście do świata równoległego pięknego opuszczonego miasta Cittrgaze, gdzie spotyka Lyrę. Na pozór spokojne miasto zamieszkują osobliwe widma...

• Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Aż po grób
Sara Shepard

7,57 (83 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
AuroraBorealis | 2016-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2016

Drugi tom z serii "Mroczne materie" wprowadza nie tylko Lyrę wraz z jej dajmonem Panem, ale również czytelników w tzw. "nasz świat". Tutaj nasza bohaterka spotyka Willa Parry’ego - równolatka, który poszukuje swojego zaginionego ojca - badacza naukowego. Ich tropem podążają bezwzględni prześladowcy chcący zdobyć to co posiada chłopiec – pewną zieloną teczkę, która stanowi klucz do odgadnięcia zagadki niespodziewanego zniknięcia jego ojca.

Czy Lyra i Will dogadają się i będą współpracować ze sobą? Czym okaże się być magiczny nóż i jakie ma właściwości? Czy Serafina Pekkala – czarownica ze świata Lyry zdoła jej pomóc? Kim okaże się być szaman Jopari, którego również poszukuje areonauta Lee Scoresby? Czy dr. Malone odkryje istotę Pyłu?

Wszystkiego dowiecie się, gdy sięgniecie po ten tom.

Kiedy przemęczycie już nudnawy początek, dalej będzie sporo lepiej, ponieważ akcja dopiero nabiera tempa. Tym razem spotkamy tu ponownie czarownice walczące za pomocą łuków niczym Amazonki;...

Po „Złotym Kompasie” z chęcią sięgnęłam po drugą część. Byłam niezmiernie ciekawa, jak wyszła autorowi kontynuacja, jak poprowadził przygody młodej dziewczynki- Lyry.

Jeśli chodzi o glówną bohaterkę to jej postać ulega tu przemianie wewnętrznej. Zaczyna zmieniać swoja postawę, dojrzewać. Bardzo mi się to podoba.

Pullman w „Magicznym nożu” przedstawia nam postać Willa, który staje sie przyjacielem Lyry. Bardzo tego chłopca polubiłam- za odwagę, troskę wobec swojej matki i waleczność.

Początkowo książka mnie nie wciągneła. Ale to może, dlatego że zaczęła ją czytać w okresie, gdzie miałam wiele spraw na głowie z związku z zakończeniem roku szkolnego i byłam przemęczona. Ale kiedy już to wszystko się skończyło i mogłam spokojnie spać wróciłam do tej powieści i tak mnie wciągneła, że skończyłam w jeden dzień.

Fabuła jest pełna przygód, zaskakująca dobrze prowadzona i wartka. Podoba mi się, że autor nie był cały czas przy postaci Lyry, ale przeskakiwał do innych miejsc, innych...

Fairytale | 2015-06-10
Na półkach: 2015 ❤, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Niestety jeszcze gorsza niż poprzednia część trylogii. Zmordowałam, nie przeczytałam. Książka baaaaardzo mnie nudziła. Jedynie dzięki postanowieniu, że wszystkie utwory czytam do końca, jakoś ją zmordowałam.
Chociaż nie była to dla mnie bardzo przyjemna lektura, zawsze trzeba szukać pozytywów. Odnalazłam wątek, który mnie zaciekawił. Niestety dotyczył postaci drugoplanowych (mianowicie Johna Parry`ego i Lee Scoresby`ego). Muszę przyznać, że z rumieńcami na policzkach starałam się rozgryźć zagadkę pochodzenia tajemniczego Stanislausa Graumanna.
Mam nadzieję, że Bursztynowa Luneta, jako finał trylogii, rozbudzi we mnie wiele emocji i zachwyci przebiegiem akcji, bym choć w części zmieniła zdanie na temat tej historii.

książek: 2018
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Jeszcze lepsza niż pierwsza część.

Morenka | 2012-04-30
Przeczytana: 2011 rok

Kocham tę trylogię :)

paulaxx | 2012-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

"Magiczny nóż" zdecydowanie różni się od poprzedniego tomu z trylogii. Nie do końca w sensie negatywnym, chociaż w porównaniu ze "Złotym Kompasem" powieść ta wydaje się trochę nudnawa. Praktycznie przez całą książkę nic się nie dzieje, choć może przyzwyczaiłam się do wartkiej akcji przez pierwszy tom Mrocznych Materii. Tak czy inaczej, wydarzenia rozwinęły się dopiero pod koniec książki. Wtedy wszystko działo się tak szybko, że nawet nie zdążyłam pogodzić się z jedną informacją, kiedy dowiedziałam się czegoś jeszcze bardziej szokującego.

Avenix | 2014-03-26
Przeczytana: 24 marca 2014

Will wie, że nie ma ani chwili do stracenia. Odprowadza swą matkę w bezpieczne miejsce, aby potem wrócić do domu, znaleźć zieloną teczkę i uciec na zawsze. Niestety, spóźnia się. Oni już przybyli. Penetrują parter. Panika ogarnia chłopca, choć wciąż zdolny jest myśleć trzeźwo. Zabija jednego z napastników, a potem ucieka z drogocenną teczką. Dwunastolatek jedzie do Oxfordu, gdzie choć na chwilę zapomni o tym, co właśnie się zdarzyło. Gdy Will odkrywa ledwo widoczne okienko, zawieszone nad trawnikiem tuż przy ulicy, jest pewien, że prowadzi ono do innego świata. Przekracza jego próg.

Lyra, podążając tajemniczym mostem za swym ojcem, znalazła się w zupełnie odmiennej krainie. Wokół nie ma nikogo, w całym mieście jest tylko ona jedna. Czy aby na pewno? Gdy spotyka niepozornego chłopaka, mniej więcej w jej wieku, nie wie jeszcze, że los właśnie ich połączył.

Philip Pullman jest znanym, brytyjskim pisarzem. Spod jego pióra wyszła jedna z najpopularniejszych fantastycznych trylogii XX...

agathe | 2011-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Udana kontynuacja - podobnie jak pierwsza część, jest pełna przygód, nagłych zwrotów akcji oraz nowych, intrygujących bohaterów. Z zainteresowaniem obserwowałam przemianę wewnętrzną Lyry oraz jej relacje z Willem, którego nie sposób było nie polubić.
Chociaż osobiście chyba jednak wolę pierwszą część, jako że świat Lyry jest moim ulubionym a i wyprawa na Północ także wydawała mi się bardziej fascynująca. Ale to tylko moje subiektywne odczucie, bo obiektywnie rzecz biorąc, myślę że nie można nic zarzucić drugiej części "Mrocznych materii".
No może poza tym, że na końcu znowu ryczałam jak bóbr. Nienawidzę, gdy w książce ktoś, kogo lubię, umiera :/ A jakby tego było mało, TA scena była tak melodramatyczna i rzewna, że mimo iż cały czas sobie powtarzałam: "Rany, on specjalnie to tak opisał żeby wszyscy płakali! Nie płacz, głupia, to tylko książka!", to nic nie pomagało... Kto już przeczytał ten wie o co chodzi ;)

książek: 1980
zakreconaxxd | 2012-06-10
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

Bardzo udana kontynuacja ;d

Nana | 2010-10-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Kontynuacja jednego z naprawdę dobrych dobrych książek fantasty. Tym razem poznajemy bardziej przyziemną strefę, bo bohaterem głównym oprócz Lyra'y jest Will - przedstawiciel "naszego świata".
Już nie pamiętam dobrze, która część mi się bardziej podobała 1 czy 2, ale obie przeczytałam bardzo szybko...

Literackie koty

Jest prawdą powszechnie znaną, że Internet kocha koty. Chętnie oglądamy zdjęcia uroczych kociaków i zabawne filmiki i chwalimy się naszymi zwierzakami. Koty ze swoim uważnym spojrzeniem i nimbem tajemniczości są doskonałym obiektem, nie tylko dla użytkowników mediów społecznościowych, ale także dla pisarzy.