Lubimyczytać.pl to:

Albatros
mroczne, materie, magiczny, nóż
typ
papier
7.15 (1344 ocen i 55 opinii)

Opis książki

Will Parry pragnie rozwiązać zagadkę zaginięcia swojego ojca. Przypadkiem znajduje przejście do świata równoległego pięknego opuszczonego miasta Cittrgaze, gdzie spotyka Lyrę. Na pozór spokojne miasto zamieszkują osobliwe widma...

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników

Po „Złotym Kompasie” z chęcią sięgnęłam po drugą część. Byłam niezmiernie ciekawa, jak wyszła autorowi kontynuacja, jak poprowadził przygody młodej dziewczynki- Lyry.

Jeśli chodzi o glówną bohaterkę to jej postać ulega tu przemianie wewnętrznej. Zaczyna zmieniać swoja postawę, dojrzewać. Bardzo mi się to podoba.

Pullman w „Magicznym nożu” przedstawia nam postać Willa, który staje sie przyjacielem Lyry. Bardzo tego chłopca polubiłam- za odwagę, troskę wobec swojej matki i waleczność.

Początkowo książka mnie nie wciągneła. Ale to może, dlatego że zaczęła ją czytać w okresie, gdzie miałam wiele spraw na głowie z związku z zakończeniem roku szkolnego i byłam przemęczona. Ale kiedy już to wszystko się skończyło i mogłam spokojnie spać wróciłam do tej powieści i tak mnie wciągneła, że skończyłam w jeden dzień.

Fabuła jest pełna przygód, zaskakująca dobrze prowadzona i wartka. Podoba mi się, że autor nie był cały czas przy postaci Lyry, ale przeskakiwał do innych miejsc, innych bohater...

agathe | 2011-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Udana kontynuacja - podobnie jak pierwsza część, jest pełna przygód, nagłych zwrotów akcji oraz nowych, intrygujących bohaterów. Z zainteresowaniem obserwowałam przemianę wewnętrzną Lyry oraz jej relacje z Willem, którego nie sposób było nie polubić.
Chociaż osobiście chyba jednak wolę pierwszą część, jako że świat Lyry jest moim ulubionym a i wyprawa na Północ także wydawała mi się bardziej fascynująca. Ale to tylko moje subiektywne odczucie, bo obiektywnie rzecz biorąc, myślę że nie można nic zarzucić drugiej części "Mrocznych materii".
No może poza tym, że na końcu znowu ryczałam jak bóbr. Nienawidzę, gdy w książce ktoś, kogo lubię, umiera :/ A jakby tego było mało, TA scena była tak melodramatyczna i rzewna, że mimo iż cały czas sobie powtarzałam: "Rany, on specjalnie to tak opisał żeby wszyscy płakali! Nie płacz, głupia, to tylko książka!", to nic nie pomagało... Kto już przeczytał ten wie o co chodzi ;)

Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Jeszcze lepsza niż pierwsza część.

Avenix | 2014-03-26
Przeczytana: 24 marca 2014

Will wie, że nie ma ani chwili do stracenia. Odprowadza swą matkę w bezpieczne miejsce, aby potem wrócić do domu, znaleźć zieloną teczkę i uciec na zawsze. Niestety, spóźnia się. Oni już przybyli. Penetrują parter. Panika ogarnia chłopca, choć wciąż zdolny jest myśleć trzeźwo. Zabija jednego z napastników, a potem ucieka z drogocenną teczką. Dwunastolatek jedzie do Oxfordu, gdzie choć na chwilę zapomni o tym, co właśnie się zdarzyło. Gdy Will odkrywa ledwo widoczne okienko, zawieszone nad trawnikiem tuż przy ulicy, jest pewien, że prowadzi ono do innego świata. Przekracza jego próg.

Lyra, podążając tajemniczym mostem za swym ojcem, znalazła się w zupełnie odmiennej krainie. Wokół nie ma nikogo, w całym mieście jest tylko ona jedna. Czy aby na pewno? Gdy spotyka niepozornego chłopaka, mniej więcej w jej wieku, nie wie jeszcze, że los właśnie ich połączył.

Philip Pullman jest znanym, brytyjskim pisarzem. Spod jego pióra wyszła jedna z najpopularniejszych fantastycznych trylogii XX wiek...

Justilla | 2010-08-04
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczna
Przeczytana: 2008 rok

Książka wciąga równie mocno jak poprzednia. Pojawia się nowy bohater, bardzo istotny dla losów powieści. Na początku brakowało mi Lyry, a zwłaszcza jej dajmona, bo uwielbiam te wymyślone przez Pullmana dusze ludzi.

Jedyne co mnie w książce irytowało, to kwestie techniczne dotyczące Pyłu, struktur świata, itd. Nie mam umysłu technicznego i wręcz ślizgałam się po tych opisach, w kierunku dalszej akcji. A jej mimo wszystko sporo. Akcja jest wartka, przeskakuje z miejsca na miejsce, dzięki czemu czytelnik poznaje różne punkty widzenia i inne historie, nie tylko te związane z Lyrą i Willem.

Zakończenie jest zaskakujące i w takim momencie, że od razu chce się tomu trzeciego.

Powiem tylko, że szczerze polecam tą książkę.

Czyta się szybko, przyjemnie, akcja wciąga, a ukazanie Willa jako kontra postaci dla Lyry, stworzyło ciekawe, ale momentami schematyczne działanie. Akcja dzieje się na prawdę szybko, wydarzenie następuje za wydarzeniem, śmiech goni łzy, a te zaś zadumę.
Warto poznać kolejne losy bohaterów tej niezwykłej książki, poznać, czym jest dziecięce rozumienie przyjaźni i podziwu, oraz - chyba przede wszystkim - znów zanurzyć się w tym niezwykłym świecie....

Karolina | 2010-03-21
Przeczytana: 21 marca 2010

Druga część pięknego Złotego Kompasu, jednakże w mniejszej wersji. Trylogia Mroczne Materie Philipa Pullmana poznałam już dawno temu, i czytałam je zanim obejrzałam film. Chodzi mi tu teraz o Złoty Kompas. Ta książka mniej wciągająca niż jej poprzedniczka, jednak jest krótka i można ją wciąć w 2 tygodnie, jeśli by ją czytać regularnie. Lyra jak dla mnie zmieniła swe oblicze, już podczas pierwszych stron książki. Jednak wydawała się zabawna, gdy czytałam o jej zdziwieniu na widok kina, coli, hamburgera. Ponoć w jej świecie nie ma takich rzeczy. Kolejna mroczna dawka fantasy, przygód i wiele więcej. Polecam ją każdemu. Niech żyje świat fantasy!

zuzkat | 2013-08-06
Przeczytana: 22 lipca 2013

Hmmm... Ogólnie cała trylogia jest dla mnie dosyć dziwna... Ale do rzeczy.
Nie umiałam przebrnąć przez tą książkę. Pierwsze rozdziały pochłonęłam, ale potem... Po prostu zaczęłam się nudzić. Najbardziej pod koniec. Denerwowało mnie trochę to, że autor przeskakuje z losów jednych bohaterów do drugich i ty już się wciągasz, przerzucasz stronę, a tu nagle... Rozdział o kimś innym. To bardzo utrudnia (przynajmniej dla mnie) czytanie.
A tak ogólnie, to pierwsza część według mnie była lepsza.

Krzysiu | 2013-04-27
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Wspaniała kontynuacja ukazująca historie z wielu punktów widzenia. Trochę smutno mi, że tak, a nie inaczej skończyła się książka. Czuje lekki niedosyt aczkolwiek sądzę, że autorowi należy się szacunek. Nie mogę doczekać się spotkania z kolejnym tomem.

mrówcia | 2011-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2011

Rewelacja. Czytałam z zapartym tchem, nie mogłam się doczekać następnej strony, następnego rozdziału.
Akcja nie rozwija się już tak wolno jak (przynajmniej w moim odczuciu) w "zorzy północnej", wydarzenia są momentami nieoczekiwane, choć niektóre można spokojnie przewidzieć, jednak mimo to za każdym razem dzieje się coś, czego się nie spodziewałam.
Żałuje i to bardzo śmierci jednego z bohaterów, którego bardzo polubiłam.
Ostatnie strony trzymają w napięciu do końca. Szczególnie kiedy Will schodzi z powrotem do obozu a tam.....
Nie mogę się doczekać "bursztynowej lunety".

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto