Magiczny nóż

Autor:
Cykl: Mroczne materie (tom 2)
tłumaczenie
Ewa Wojtczak
His Darks Materials book 2. The Subtle Knife
wydawnictwo
Albatros
mroczne, materie, magiczny, nóż
typ
papier
7,21 (1618 ocen i 64 opinie)

Opis książki

Will Parry pragnie rozwiązać zagadkę zaginięcia swojego ojca. Przypadkiem znajduje przejście do świata równoległego pięknego opuszczonego miasta Cittrgaze, gdzie spotyka Lyrę. Na pozór spokojne miasto zamieszkują osobliwe widma...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Po „Złotym Kompasie” z chęcią sięgnęłam po drugą część. Byłam niezmiernie ciekawa, jak wyszła autorowi kontynuacja, jak poprowadził przygody młodej dziewczynki- Lyry.

Jeśli chodzi o glówną bohaterkę to jej postać ulega tu przemianie wewnętrznej. Zaczyna zmieniać swoja postawę, dojrzewać. Bardzo mi się to podoba.

Pullman w „Magicznym nożu” przedstawia nam postać Willa, który staje sie przyjacielem Lyry. Bardzo tego chłopca polubiłam- za odwagę, troskę wobec swojej matki i waleczność.

Początkowo książka mnie nie wciągneła. Ale to może, dlatego że zaczęła ją czytać w okresie, gdzie miałam wiele spraw na głowie z związku z zakończeniem roku szkolnego i byłam przemęczona. Ale kiedy już to wszystko się skończyło i mogłam spokojnie spać wróciłam do tej powieści i tak mnie wciągneła, że skończyłam w jeden dzień.

Fabuła jest pełna przygód, zaskakująca dobrze prowadzona i wartka. Podoba mi się, że autor nie był cały czas przy postaci Lyry, ale przeskakiwał do innych miejsc, innych...

Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Jeszcze lepsza niż pierwsza część.

Avenix | 2014-03-26
Przeczytana: 24 marca 2014

Will wie, że nie ma ani chwili do stracenia. Odprowadza swą matkę w bezpieczne miejsce, aby potem wrócić do domu, znaleźć zieloną teczkę i uciec na zawsze. Niestety, spóźnia się. Oni już przybyli. Penetrują parter. Panika ogarnia chłopca, choć wciąż zdolny jest myśleć trzeźwo. Zabija jednego z napastników, a potem ucieka z drogocenną teczką. Dwunastolatek jedzie do Oxfordu, gdzie choć na chwilę zapomni o tym, co właśnie się zdarzyło. Gdy Will odkrywa ledwo widoczne okienko, zawieszone nad trawnikiem tuż przy ulicy, jest pewien, że prowadzi ono do innego świata. Przekracza jego próg.

Lyra, podążając tajemniczym mostem za swym ojcem, znalazła się w zupełnie odmiennej krainie. Wokół nie ma nikogo, w całym mieście jest tylko ona jedna. Czy aby na pewno? Gdy spotyka niepozornego chłopaka, mniej więcej w jej wieku, nie wie jeszcze, że los właśnie ich połączył.

Philip Pullman jest znanym, brytyjskim pisarzem. Spod jego pióra wyszła jedna z najpopularniejszych fantastycznych trylogii XX...

paulaxx | 2012-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

"Magiczny nóż" zdecydowanie różni się od poprzedniego tomu z trylogii. Nie do końca w sensie negatywnym, chociaż w porównaniu ze "Złotym Kompasem" powieść ta wydaje się trochę nudnawa. Praktycznie przez całą książkę nic się nie dzieje, choć może przyzwyczaiłam się do wartkiej akcji przez pierwszy tom Mrocznych Materii. Tak czy inaczej, wydarzenia rozwinęły się dopiero pod koniec książki. Wtedy wszystko działo się tak szybko, że nawet nie zdążyłam pogodzić się z jedną informacją, kiedy dowiedziałam się czegoś jeszcze bardziej szokującego.

Morenka | 2012-04-30
Przeczytana: 2011 rok

Kocham tę trylogię :)

agathe | 2011-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Udana kontynuacja - podobnie jak pierwsza część, jest pełna przygód, nagłych zwrotów akcji oraz nowych, intrygujących bohaterów. Z zainteresowaniem obserwowałam przemianę wewnętrzną Lyry oraz jej relacje z Willem, którego nie sposób było nie polubić.
Chociaż osobiście chyba jednak wolę pierwszą część, jako że świat Lyry jest moim ulubionym a i wyprawa na Północ także wydawała mi się bardziej fascynująca. Ale to tylko moje subiektywne odczucie, bo obiektywnie rzecz biorąc, myślę że nie można nic zarzucić drugiej części "Mrocznych materii".
No może poza tym, że na końcu znowu ryczałam jak bóbr. Nienawidzę, gdy w książce ktoś, kogo lubię, umiera :/ A jakby tego było mało, TA scena była tak melodramatyczna i rzewna, że mimo iż cały czas sobie powtarzałam: "Rany, on specjalnie to tak opisał żeby wszyscy płakali! Nie płacz, głupia, to tylko książka!", to nic nie pomagało... Kto już przeczytał ten wie o co chodzi ;)

Nana | 2010-10-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Kontynuacja jednego z naprawdę dobrych dobrych książek fantasty. Tym razem poznajemy bardziej przyziemną strefę, bo bohaterem głównym oprócz Lyra'y jest Will - przedstawiciel "naszego świata".
Już nie pamiętam dobrze, która część mi się bardziej podobała 1 czy 2, ale obie przeczytałam bardzo szybko...

zakreconaxxd | 2012-06-10
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

Bardzo udana kontynuacja ;d

Justilla | 2010-08-04
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczna
Przeczytana: 2008 rok

Książka wciąga równie mocno jak poprzednia. Pojawia się nowy bohater, bardzo istotny dla losów powieści. Na początku brakowało mi Lyry, a zwłaszcza jej dajmona, bo uwielbiam te wymyślone przez Pullmana dusze ludzi.

Jedyne co mnie w książce irytowało, to kwestie techniczne dotyczące Pyłu, struktur świata, itd. Nie mam umysłu technicznego i wręcz ślizgałam się po tych opisach, w kierunku dalszej akcji. A jej mimo wszystko sporo. Akcja jest wartka, przeskakuje z miejsca na miejsce, dzięki czemu czytelnik poznaje różne punkty widzenia i inne historie, nie tylko te związane z Lyrą i Willem.

Zakończenie jest zaskakujące i w takim momencie, że od razu chce się tomu trzeciego.

Powiem tylko, że szczerze polecam tą książkę.

Czyta się szybko, przyjemnie, akcja wciąga, a ukazanie Willa jako kontra postaci dla Lyry, stworzyło ciekawe, ale momentami schematyczne działanie. Akcja dzieje się na prawdę szybko, wydarzenie następuje za wydarzeniem, śmiech goni łzy, a te zaś zadumę.
Warto poznać kolejne losy bohaterów tej niezwykłej książki, poznać, czym jest dziecięce rozumienie przyjaźni i podziwu, oraz - chyba przede wszystkim - znów zanurzyć się w tym niezwykłym świecie....

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica